4-dekabr kuni “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasining 2018-yildagi faoliyati yakunlariga bag‘ishlangan bo‘lajak xalqaro multimedia forumi hamda ijtimoiy ahamiyatga mediamahsulotning X festivaliga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
EOAVMA raisi Firdavs ABDUXALIQOV festival, ijtimoiy reklamaning ahamiyati va kelgusi yil uchun rejalar haqida gapirdi.
- Siz o'ninchi yubiley festivalini o'tkazyapsiz. Uni boshlaganingizda, qandaydir tasavvuringiz, rejalaringiz bor edimi? Bu umidlar 10 yildan keyin oqlandimi?
– Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O‘zbekistonning rivojlantirish strategiyasi, davlat loyiha va dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli “yo‘l xaritasi”ni muhokama qilish va qabul qilishda barchamiz ishtirok etdik. Biroq, bu nafaqat davlatning, balki butun jamiyatning, jumladan, fuqarolik institutlarining ham ishi.
Aynan shuning uchun ham ijtimoiy reklama festivali jamoatchilik e’tiborini qabul qilingan Strategiyani amalga oshirishga, shuningdek, olg‘a hrakatlanishimizga to‘sqinlik qilayotgan muammolarga qaratishga qaratilgan. Festivalni boshlaganimizda, bu an’anaga aylanadi, deb umuman o‘ylamagan edik. Jamiyatda qanday muammolar borligini qisqa, ixcham va tushunarli tarzda tushuntirish, umuman olganda o‘tkir masalalarga e’tiborni qaratish uchun zarur bo‘lgan ijtimoiy roliklar yaratish jarayonini rag‘batlantirish g‘oyasi ana shunday tadbir orqali tug‘ildi. Bunda, albatta, davlat loyihasimi, jamiyat loyihasimi – bundan farqsiz holda mamlakatda amalga oshirilayotgan har qanday ahamiyatga molik loyihalarga jamiyat e’tiborini jalb qilish vazifasi qo‘yilgan edi. Bunday reklama orqali har kim o'z fikrini tomoshabinga yetkazishi mumkin. Mamlakatning nodavlat teleradiostudiyalari esa ana shu g‘oya atrofida birlashdilar. Vaqt shuni ko'rsatdiki, bu festival talabga ega. Hammasi o'z yo'lida muammosiz o'tdi deb ayta olmayman. Festivalni o‘tkazish uchun moddiy yordam kerak bo‘lgan paytlar bo‘ldi. Joriy yilda birlashish taklifimizga Bosh vazir o‘rinbosari Aziz Abduhakimov javob berdi va Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bizga mablag‘ ajratdi.
- Nima uchun turizm mavzusi tanlandi?
– Ijtimoiy xarakterdagi zamonaviy media-ishlab chiqarishni tahlil qiladigan bo‘lsak, 2018-yilda O‘zbekistonning turizm va madaniy merosiga bag‘ishlangan ko‘plab videoroliklar yaratilganini ko‘rishimiz mumkin. Avvaliga bir nominatsiyani turizmga, qolganini esa boshqa mavzularga bag‘ishlash haqida o‘yladik. O'shanda biz ushbu videolar orqali O'zbekistonni targ'ib qilish uchun bor kuchini sarflagan ijodiy guruhlarga nisbatan bu biroz adolatsiz bo’lishi mumkin degan qarorga keldik. Bunday guruhlar va yo‘nalishlar juda ko‘p ekaniga guvoh bo‘ldik va festivalni O‘zbekistonda turizmni rivojlantirish prizmasidan to‘liq madaniy merosga bag‘ishlashga qaror qildik.
Ijtimoiy reklama respublikamiz uchun juda muhim. Vazirliklar, turli idoralar aholiga, ayniqsa, yoshlarga mavjud loyihalar yoki muammolar haqida ma’lumot yetkazishning eng tushunarli shakli ekanligini anglab yetsa, bu yo‘nalish jiddiy rivojlantiriladi. Hozircha, afsuski, bu kuzatilmayapti. Garchi, ijtimoiy videolar ahamiyatini hamma tushunadi. Zavod va fabrikalar qad rostlagan, turli mavzular ko'tarilgan videolarni ko'rishimiz mumkin, lekin bund tizim yo'q. Axir, ijtimoiy videolar taxminan ikki daqiqa davom etadi, ular faqat televizorda ko'rsatilishi shart emas, ular Internetda, ijtimoiy tarmoqlarda yoki messenjerlarda ishga tushirilishi mumkin, ya'ni ushbu videolarni ko'rishlar soni juda katta bo'lishi mumkin. Ular o'z tomoshabinlarini topadilar.
- Sizningcha, inson yetkazilishi lozim bo’lgan fikrni tushunishi uchun ijtimoiy rolikni necha marta ko'rishi kerak?
- Telekanalda media-rejalashtirishni amalga oshirayotganimizda doimo shu savolg to'qnashamiz. Bilasizmi, menimcha, bu videoning mazmuniga bog'liq. Hatto mavzuga ham bog’liq emas. Mavzu jiddiy bo'lishi mumkin, lekin video mazmuni zaif, uni o'n marta hech kim qayta ko'rmaydi. Oylar davomida tomosha qilishingiz mumkin bo'lgan videolar mavjud. Video nafaqat miyaga, balki yurakka ham yetib borishi juda muhim. Qalbga tegadigan videolar bor. Bir marta ko’rib, muayyan vaziyatga munosabatini o'zgartiradi odam. Ijtimoiy videolarning kuchi shunda. Ammo ijodiy yondashuv bo'lishi kerak. Festivalimiz ijodiy guruhlarni ana shunday asarlar yaratish uchun ruhlantirishga qaratilgan.
Bu yil bosh sovrinlar Spark avtomobili va O‘zbekiston bo‘ylab VIP-tur bo‘ladi. Bu ham Aziz Abduhakimovning tashabbusi, uning bu masalaga bu daraja yondashishini kutmagan edik.
– Agar g‘olibni tanlash haqida gapiradigan bo‘lsak, festivalning hakamlar hay’ati buni onlayn ovoz berish orqali aniqlaydi. Nima uchun aynan shu tizim tanlandi?
- Bu shakl o'n yildan beri mavjud. Bu barcha ishtirokchilar onlayn tarzda kim g‘olib bo‘lishini ko‘rishi mumkin bo’lgan O‘zbekistondagi yagona tanlov. Festivalda kim kimga ovoz berganini, qaysi hakamlar hay’ati a’zosi kimga ovoz berganini hamma ko‘rishi mumkin. O'zimiz uchun Asosiysi, hamma narsa shaffof va adolatli bo'lishi kerak. Biz bejizdan xorijdan hakamlar tanlamadik – festival ishtirokchilari xolis baho berilishini, hakamlar hay’ati ko’ngliga kalit toppish imkonsizligini bilishlarini istaymiz. Yana bir narsa – biz hay'at a'zolarining ismlarini oldindan e'lon qilmaymiz.
Hakamlar hay'ati a'zolari tanlovga kelganlarida, ular barcha videolarni birinchi marta ko'rishadi. Biz bir mrtada yurkka tushganlarni tanlashga harakat qilamiz.
- Bu juda sub’yektiv emasmi?
- Ha, lekin boshqachasiga qanday? Hakamlar hay'atining har bir a'zosi o'z fikrini bildiradi, bu tanlovning demokratikligi. Bu yerda hamma narsa toza. Ko'rdingmi – ovozingni bering.
Festival boshlanishidan bir kun oldin hakamlar hay'ati a'zolarining ismlarini e'lon qilamiz. Festival xalqaro forumga bag'ishlangan. Ushbu tadbirda biz 2018-yil davomida loyihani amalga oshirish davomida qanday ishlarni amalga oshirganimiz haqida jamoatchilikka, xalqaro hamjamiyatga hisobot bermoqchimiz. Mazkur forumga festival hakamlar hay’ati a’zosi sifatida keladigan olimlarni taklif etamiz. Bu mavzu ular uchun begona emas, ular nafaqat sayyohlar, balki O‘zbekiston madaniy merosi sohasidagi haqiqiy mutaxassislardir. Ular ishni xolis va professional tarzda baholay oladilar.
- Agar tanlov mezonlari haqida gapiradigan bo'lsak, unda video 2 daqiqagacha xronometrajga ega bo'lishi kerak. Boshqa yana texnik talablar bormi?
- Texnik ko'rsatkichlar haqida gapirmayapmiz. Ehtimol, istisno tariqasida, videolar biroz ko'proq ko'rib chiqiladi, ammo ularni idrok etish qiyinroq. Professionalizm ham shundada – juda qisqa vaqt ichida butun mohiyat bilan yurakdan joy olish. Mezon ham bitta – video oddiy, lekin juda tushunarli bo'lishi mumkin.
– Xalqaro forumda 2018 yil yakunlari sarhisob qilinadi. 2019 yil uchun rejalar e'lon qilinadimi? Iltimos, rejalar bilan o’rtoqlashsangiz?
– Forumning birinchi kunida biz o‘tayotgan yil yakunlarini sarhisob qilamiz, olimlar va ishtirokchilarning O‘zbekiston madaniy merosini yanada asrab-avaylash, o‘rganish va targ‘ib qilish masalalariga qanday qarashlari bo‘yicha barcha takliflarini yig‘amiz. Ikkinchi kuni biz 2019 yil uchun “yo‘l xaritasi” taqdimotini qilmoqchimiz.
Rejalarga kelsak, g'oyalar juda ko'p. Masalan, Markaziy Osiyo boʻyicha mashhur mutaxassis, olim Frederik Starr virtual reallikda hozir mavjud boʻlmagan qadimiy shaharlarimizni: Marakanda, Kampir-tepa, Rtveladze Makedoniyalik Iskandarning Iskandariyasini qayta tiklashni taklif qildi. Nukusda ko'plab qal'alar bor. Bu shaharlarning meʼmoriy shakllari oʻrganib bo’lingan, yangi texnologiyalarni qoʻllasak, jamiyatga, xalqaro hamjamiyatga, yoshlarimizga bu shaharlar avvallari qanday koʻrinishda boʻlganini koʻrsata olamiz.
Sankt-Peterburgda butun dunyodan 300 ga yaqin olimlar Oʻzbekiston madaniy merosini asrab-avaylash, oʻrganish va ommalashtirish uchun xalqaro olimlar hamjamiyatini yaratish gʻoyasi atrofida birlashdi. Bu jahon ilm-fani, jahon olimlari uchun aziz ekanimizni ko‘rsatadigan noyob holat. Bundan g‘ururlanib, tashabbuslarni amalga oshirishda yordam berishimiz kerak.
Mixo muzeyi (Yaponiya) olimi Sergey Laptev bir necha yillardan beri gumbazlarning sirlangan keramikalarini tiklash g'oyasi ustida ishlamoqda. Bu juda dolzarb, chunki sirlangan kompozitsiyaning asl retsepti yo'qolgan. Unda g’oya bor, olim ba'zi texnologiyalarni topgan va kashfiyotga yaqin. Biz ham unga yordam berishga harakat qilamiz. Jamiyatimizda bu kabi turli g‘oyalarga ega bo‘lgan olimlar ko‘p.
Juda muhim holt bor. Biz yoshlarimiz ma’rifati haqida o’ylashimiz kerak, ular borgan sari zamonaviy multimedia texnologiyalariga murojaat qilmoqda. Shuning uchun, siz ushbu texnologik taraqqiyot to'lqinida u bilan birga bo'lishingiz va bir xil tilda gaplashishingiz kerak. Bu nima uchun kerak? Toki yoshlar o‘z yurti bilan faxrlansin, o‘z ildizini bilsin, buyuk tarixga ega buyuk xalqning vorislari ekanini anglasin. Bu zamin fantastik davlar o’lkasi bo’lgan va global voqealar guvohi bo’lgan. Tarixning borishiga va biz hozir ba'zi narsalarni idrok etish tarzimizga ta'sir qilgan onglar yashagan.
Bundan faxrlanish kerak, bu g'urur hayot yo'lidan borish va yanada ko'proq narsaga erishish uchun kuch beradi.

4 декабря состоялась пресс-конференция, посвященная предстоящему международному мультимедийному форуму, посвященному итогам работы в 2018 году проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», а также Х Фестивалю социально значимой медиапродукции, который пройдет в рамках форума.
Председатель НАЭСМИ Фирдавс АБДУХАЛИКОВ рассказал о фестивале, значимости социальной рекламы и планах на будущий год.
- Вы проводите уже десятый - юбилейный фестиваль. Когда вы его начинали, у вас было какое-то видение, планы? Оправдались ли эти ожидания спустя 10 лет?
- Все мы принимали участие в обсуждении и принятии Стратегии развития Узбекистана на 2017-2021 годы, инициированной Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым, масштабной "дорожной карты" реализации государственных проектов и программ. Однако это дело не только государства, но и всего общества, в том числе гражданских институтов.
Именно поэтому фестиваль социальной рекламы призван привлечь внимание общества к ходу реализации принятой Стратегии, а также к тем проблемам, которые мешают нам двигаться вперед. Когда мы начинали фестиваль, мы вообще не думали, что он станет традиционным. Родилась идея посредством такого мероприятия стимулировать процесс создания социальных роликов, которые нужны для того, чтобы коротко, емко и доходчиво объяснить обществу, какие в нем есть проблемы, привлечь внимание к острым вопросам, по большому счету. Вместе с этим, конечно же, стояла задача привлекать внимание общества
к тем проектам, которые реализуются в стране, неважно, государственные они или общественные. Через такую рекламу каждый может донести свой посыл до аудитории. И вокруг этой идеи объединились негосударственные теле- и радиостудии страны. Время показало, что этот фестиваль востребован. Не могу сказать, что все было гладко на его пути. Были моменты, когда мы нуждались в финансовой поддержке для проведения фестиваля. В этом году заместитель премьер-министра Азиз Абдухакимов откликнулся на наш призыв присоединиться, и Государственный комитет по развитию туризма выделил нам средства.
- Почему выбрана тематика туризма?
- Если проанализировать современную медиапродукцию социального характера, можно увидеть, что в 2018 году очень много роликов посвящено именно туризму и культурному наследию Узбекистана. Сначала мы подумали о том, чтобы одну номинацию посвятить туризму, остальные - другим темам. Потом решили, что это может быть не совсем справедливо по отношению к тем творческим группам, которые сделали все возможное для того, чтобы пропагандировать Узбекистан через эти ролики. Мы увидели, что таких групп и направлений достаточно много, и решили посвятить фестиваль полностью культурному наследию через призму развития туризма в Узбекистане.
Социальная реклама очень важна для нашей республики. Как только министерства и различные ведомства поймут, что это самая доходчивая форма доведения информации до населения, и особенно молодежи, тех или иных проектов, которые существуют, или проблем, - тогда это направление получит серьезное развитие. Пока, к сожалению, этого не наблюдается. Хотя все понимают значение социальных роликов. Мы можем видеть видеоролики, где поднимаются заводы, фабрики, затрагиваются разные темы, но тут нет системы. Ведь социальные ролики идут около двух минут, их не обязательно показывать только по телевидению, можно запустить в Интернете, по социальным сетям или мессенджерам, а это значит, что просмотры у этих видео могут быть огромными. Они найдут свою аудиторию.
- По вашему мнению, сколько раз человек должен посмотреть социальный ролик, чтобы у него этот посыл остался в голове?
- Это тот вопрос, который постоянно стоит перед нами, когда мы делаем медиапланирование на телеканале. Вы знаете, я думаю, что это зависит от содержания ролика. Даже не от темы. Тема может быть серьезная, а содержание - слабым, и уже на десятый раз никто смотреть это не будет. Бывают такие ролики, которые вы можете смотреть месяцами. Очень важно, чтобы ролик доходил до сердца, а не только до мозга. Есть видеоролики, которые попадают сразу в сердце. Один раз человек посмотрел его и изменил свое отношение к той или иной ситуации. В этом сила социальных роликов. Но тут должен быть креативный подход. Наш фестиваль направлен на то, чтобы стимулировать творческие группы на создание именно таких работ.
В этом году главными призами будут автомобиль Spark и VIP-тур по Узбекистану. Это тоже инициатива Азиза Абдухакимова, мы не ожидали, что он именно так подойдет к вопросу, с таким масштабом.
- Если говорить о выборе победителя, жюри фестиваля определяет его путем онлайн-голосования. Почему была выбрана именно это система?
- Такая форма присутствует уже десять лет. Это единственный конкурс в Узбекистане, когда в режиме онлайн все участники видят, кто становится победителем. На фестивале все могут увидеть, кто за кого проголосовал, какой член жюри кому отдал свой голос. Для нас самое главное, чтобы все было прозрачно и честно. Мы не случайно в состав жюри приглашаем зарубежных экспертов, чтобы участники фестиваля понимали, что к ним невозможно найти ключ, они будут беспристрастны. И еще один момент - мы не объявляем имен членов жюри заранее.
Когда члены жюри приходят на конкурс, они видят все ролики в первый раз. Мы стараемся отобрать те, которые «цепляют» с первого просмотра.
- Не слишком ли это субъективно?
- Да, а как же иначе? Каждый член жюри высказывает свое мнение, в этом и заключается демократия конкурса. Здесь все чисто. Ты увидел - отдай свой голос. За день до начала фестиваля мы объявим имена членов жюри. Фестиваль приурочен к международному форуму. На этом мероприятии мы хотим отчитаться перед общественностью, международным сообществом о том, что сделали в течение 2018 года в ходе реализации проекта. Хотим пригласить ученых, которые приедут на этот форум, в качестве членов жюри фестиваля. Эта тема им не чужда, они - не просто туристы, а настоящие эксперты в области культурного наследия Узбекистана. Они могут оценить работы беспристрастно и профессионально.
- Если говорить о критериях отбора, то ролик должен быть хронометражем до 2 минут. Есть ли еще какие-то технические требования?
- Мы не говорим о технических показателях. Может быть, в порядке исключения будут рассматриваться ролики чуть длиннее, но их тяжелее воспринимать. В этом и заключается профессионализм - в максимально короткое время уложить всю суть и попасть в самое сердце. Критерий один - ролик может быть простым, но очень доходчивым.
- Международный форум подведет итоги работы 2018 года. Будут ли озвучены планы на 2019 год? Поделитесь ими пожалуйста.
- В первый день форума мы подведем итоги уходящего года и соберем все предложения ученых и участников о том, как они видят вопросы дальнейшего сохранения, изучения и популяризации культурного наследия Узбекистана. Во второй день мы как раз собираемся презентовать «дорожную карту» на 2019 год.
По поводу планов - идей много. Например, знаменитый эксперт по центральной Азии ученый Фредерик Старр предложил оживить в виртуальной реальности наши древние города, которые уже не существуют: Мараканда, Кампыр-Тепа, который, как утверждает Ртвеладзе, и является Александрией Александра Македонского, в Нукусе есть множество крепостей. Архитектурные формы этих городов уже изучены, и если мы применим новые технологии, то сможем показать обществу, международному сообществу, нашей молодежи, как выглядели эти города раньше.
В Санкт-Петербурге около 300 ученых со всего мира объединились вокруг идеи создания международного сообщества ученых по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана. Это уникальный случай, который говорит о том, что мы дороги для мировой науки, для ученых мира. Мы должны этим гордиться и помогать в реализации инициатив.
Сергей Лаптев - ученый, который работает в музее Михо(Япония), уже несколько лет занимается идеей восстановления глазурной керамики куполов. Это очень актуально, поскольку оригинальный рецепт состава, из которого делается глазурь, утерян. У него есть идея, ученый уже нашел какие-то технологии и близок к открытию. Мы тоже стараемся ему помочь. В нашем сообществе много ученых, у которых есть разные идеи, похожие на эти.
Есть очень важный момент. Мы должны просвещать нашу молодежь, а она все больше уходит в современные мультимедийные технологии. Поэтому нужно быть с ней на этой волне технического прогресса и говорить на одном языке. Для чего это надо? Чтобы молодые люди гордились своей страной, знали свои корни и понимали, что они - наследники великой нации с великой историей. Здесь находились фантастические державы и происходили глобальные события, жили умы, которые влияли на ход истории и на то, как мы теперь воспринимаем какие-то вещи.