XVI asr Buxoro maktabiga mansub qo‘lyozmalar yorqin, toza ranglari bilan ajralib turadi, ular ko‘p hollarda bir-biri bilan aralashmagan. Ularning asarlari ko‘chirilgan, ba’zan boshqa kontekstda qayta ishlatilgan. Hozirda Fransiyada saqlanayotgan Sa’diyning "Guliston" asari aks etgan XVI asrga oid qo‘lyozma, shubhasiz, yuqori sifatli kitob san’atining yorqin namunasidir.
U mashhur xattot Mir Ali tomonidan kitobdor Sulton-Miroq munshiy rahbarligidagi Buxoro saroy kitobxonasida qayta ko‘chirilgan bo‘lib, uning tasvirlari durdona asar yaratish niyatidan dalolat beradi. Kitob 1543-yilda Abdulazizxon hukmronligi davrida ko‘chirilgan. Ehtimol, qo‘lyozma biror yuqori martabali insonga sovg‘a sifatida mo‘ljallangan bo‘lishi mumkin. Qo‘lyozma ko‘plab miniatyuralar bilan bezatilgan, ammo ulardan biri musavvirning hazil tuyg‘usini namoyon etib, alohida ajralib turadi.
Unda Damashq masjidi hovuziga tushib ketgan kishiga Mag‘rib dengizi suvlarida yurgan, ammo oyoqlariga suv tegmagan shayx haqidagi rivoyat hikoya qilinadi. Ehtimol, syujet dastlab suvda yurgan Masih obrazi bilan bog‘liq bo‘lib, keyinchalik uning asl ma’nosini tushunmasdan qayta talqin etilgan va qo‘llanilgan. Miniatyurada qirg‘oqdagi ikki baliqchi suvda yurgan shayxga hayrat bilan boqmoqda, lekin suvda dengiz maxluqi (nahang)ning mavjudligi ham ta’sirchanlikni oshiradi, chamasi, u ham ko‘rgan manzarasidan hayratda qolgan.
Mavzu doirasida batafsil “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida. Movarounnahr bezakli qo'lyozmalari to‘plamlarida" turkumidagi mumkin.

Manuscripts from the Bukhara school of the 16th century are characterized by a distinct preference for bright, pure colors that were often not blended. Their works were copied and sometimes reused in different contexts. A 16th-century manuscript containing Saadi's "Gulistan," which is currently housed in France, is undoubtedly a vivid example of high-quality book production.
It was copied in the court workshop (kitabkhana) of Bukhara under the direction of the kitabdar Sultan-Mirak and calligraphed by the renowned calligrapher Mir ‘Ali. The illustrations testify to a deliberate effort to create a masterpiece. The book was copied in 1543 during the reign of Abd al-Aziz-khan. Thus, it is possible that the manuscript was intended as a gift for some high-ranking individual. The manuscript is adorned with numerous miniatures; however, one of them stands out, revealing the humor of its creator.
The parable tells of someone narrating to a man who has fallen into a pool at a Damascus mosque the story of a sheikh who walked on the waters of the Maghreb Sea without even getting his feet wet. The plot may originally be linked to the image of Christ walking on water, reinterpreted and later used without understanding its original meaning. In the miniature, two fishermen on the shore look on in astonishment at the sheikh walking on water, while adding a piquant touch is the presence of a sea creature (nakhanga) in the water, which also appears to be in some confusion over what it has witnessed.
You can learn more about the topic in the book-album "Illustrated manuscripts from Mawarannahr in the collections of France".