2018-yilning 6-8-iyun kunlari Sankt-Peterburg shahrida “O’zbekiston madaniy merosi – xalqlar va mamlakatlar o’rtasidagi muloqotga yo’l” Ikkinchi Xalqaro Kongressi bo’lib o’tadi.
Ushbu tadbir arafasida Toshkentda loyihaning ilmiy tarkibi yig’ilishi bo’lib o’tdi. Unda kutilayotgan ilmiy sessiyalar moderatorlari ishtirok etdi. Suratda – “O’zbekiston madaniy merosi jahon to’plamlarida” multimedia loyihasi muallifi Firdavs Abduxoliqov.
Kutilayotgan sessiyalar moderatorlaridan biri – san’at fanlari doktori, O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi San’atshunoslik instituti ilmiy xodimi, “O’zbekiston madaniy merosi jahon to’plamlarida” loyihasi tahririyat hay’ati a’zosi Elmira Gul. U quyidagicha fikr bildirdi:
- Tom ma'noda bir necha kundan keyin Sankt-Peterburgda "O'zbekiston madaniy merosi" ikkinchi xalqaro kongressi bo'lib o'tadi, unga O'zbekistondan bir guruh ilmiy jamoatchilik vakillari jo'nab ketishadi va kongress davomida amaliy sanʼat tarixiga oid dolzarb masalalar, oʻzbek sanʼatining xorijiy kolleksiyalardagi toʻplamlari bilan bog’liq bir necha panel muhokamalari o'tkaziladi.
Xususan, ushbu tadbirda “O’zbekiston madaniy merosi jahon muzeylarida” turkumi doirasidagi navbatdagi nashr etilgan albomlarimizni taqdim etamiz.
Bular “O’zbekiston san’ati Germaniya muzey kolleksiyalarida”, ikkinchi albom – Dinlar tarixi davlat muzeyi kolleksiyasida O’zbekiston badiiy buyumlari kabi albomlardir (Sankt-Peterburg).
Nihoyat, O’zbekiston Davlat san’at muzeyi to’plamining o’zbek kolleksiyasiga bag’ishlangan albom. Yana bir albom O’zbekiston gilamdo’zligi boʻlsa, taqdimotga koʻra rejalashtirilgan beshinchi albom O’zbekiston Ermitaj to’plamining ikkinchi qismi bo’lib, musulmon o’rta asrlarida Oʻzbekiston sanʼatini aks ettiradi. Ushbu beshta albom biz tomonimizdan rejalashtirilgan edi.
Men ikkita albom yaratishda bevosita ishtirok etdim. Bu Dinlar tarixi muzeyi (Sankt-Peterburg) kolleksiyasi bo’lib, unda mening ushbu muzey kolleksiyasidagi o’zbek gilamlari va kashtalari haqidagi maqolam taqdim qilingan. O’zbekistondagi gilamdo’zlikka bag’ishlangan albom mualliflaridan biriman shuningdek. Aynan shu so'nggi albomni u yerda taqdimot qilib, uning mazmuni haqida ma'lumot beraman.
Ta’kidlash joizki, o’zbek mumtoz gilamlari hech qachon o’z turlari, texnikasi, rang-barangligi, ornamental rang-barangligi bilan to’laligicha nashr etilmagan. Shu nuqtai nazardan, albom haqiqatan ham o'ziga xosdir. O’ylaymanki, ko’pchilik o’quvchilar o’zbek klassik gilamining biz art-bozorlarimizda ko’rishga odatlangan jihatlaridan ayricha farqini ko’rib, hayratda qoladilar. Misol uchun, ilgari to'y tantanalarining ajralmas qismi bo'lgan naqshli gilamlar mutlaq zavqli va noodatiydir. Albomda turli xorij va respublika kolleksiyalaridan ham muzey, ham shaxsiy buyumlar jamlangan”, - deydi Elmira Gul.

6-8 июня 2018 года в городе Санкт-Петербурге состоится Второй международный конгресс «Культурное наследие Узбекистана – путь к диалогу между народами и странами».
В преддверии этого события в Ташкенте состоялось заседание научного состава проекта. В нем приняли участие модераторы будущих научных сессий. На фото - автор мультимедийного проекта «Культурное наследие Узбекистана в собрания мира» Фирдавс Абдухаликов.
Один из модераторов будущих сессий - Эльмира Гюль, доктор искусствоведения, научный сотрудник института искусствознания Академии наук Республики Узбекистан, член редакционной коллегии проекта «Культурное наследие Узбекистана в собрания мира». Вот что она рассказала:
- Буквально через несколько дней состоится второй международный конгресс «Культурное наследие Узбекистана» в Петербурге, на который летит группа представителей научных кругов из Узбекистана, и там, в ходе конгресса будет проведено несколько панельных дискуссий, на которых будут обсуждаться актуальные вопросы, связанные с историей прикладного искусства, с коллекциями узбекского искусства в зарубежных собраниях.
В частности, на этом мероприятии мы будем представлять очередные изданные альбомы в рамках серии «Культурное наследие Узбекистана в музеях мира».
Это такие альбомы, как «Искусство Узбекистана в музейных коллекциях Германии», второй альбом - предметы искусства Узбекистана из коллекции Государственного музея истории религий
(Санкт-Петербург). Наконец, альбом, посвященный узбекской коллекции собрания Государственного музея искусств Узбекистана. Еще один альбом – это ковроткачество Узбекистана, и пятый альбом, который был запланирован презентацией – это вторая часть Эрмитажной узбекской коллекции, которая будет представлять искусство Узбекистана в эпоху мусульманского средневековья. Эти пять альбомов были нами запланированы.
Я принимала участие в создании двух альбомов непосредственно. Это коллекция музея истории религий (Санкт-Петербург), где у меня представлена статья о коврах и вышивках узбекских из коллекции этого музея. Также я являюсь одним из авторов альбома по ковроткачеству Узбекистана. Именно этот последний альбом я буду там представлять и давать информацию о его содержании.
Надо отметить, что узбекские классические ковры еще ни разу не издавались во всей полноте их видов, техник, колористического и орнаментального разнообразия. В этой связи альбом поистине уникален. Думаю, что многие читатели будут удивлены, увидев, насколько узбекский классический ковер отличается от того, что мы привыкли видеть на наших арт-базарах. Например, совершенно восхитительны и необычны вышитые ковры, бывшие непременной частью свадебных торжеств. В альбоме собраны изделия из различных зарубежных и республиканских коллекций, как музейных, так и частных", - рассказала Эльмира Гюль.