Londondagi O`zbekiston elchixonasida “O`zbekiston madaniy merosi Buyuk Britaniyada" mavzuidagi xalqaro davra suhbati bo`lib o`tdi. Davra suhbati O`zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assosiasiyasi, O`zbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchixonasi, O`zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, "Zamon Press Info" nashriyot uyi," “Uzbekistan Today" axborot agentligi va Eriell group kompaniyasi tomonidan tashkillashtirildi.
Xalqaro davra suhbatida "O`zbekiston madaniy merosi dunyo to`plamlarida" xalqaro multimedia loyihasi vakillari Buyuk Britaniyaning yirik muzey va kutubxonalari olimlari, xorijiy OAV vakillariga loyiha haqida ma`lumot berib, kelajakdagi rejalar haqida so`zlab berishdi. Bundan tashqari davra suhbati davomida Angliya to`plamlarida saqlanayotgan madaniy merosimiz haqidagi xorij olimlari ma`ruzalari tinglandi.
Tadbir davomida Buyuk Britaniyada saqlanayotgan o`zbek madaniy merosi haqida joriy yilda 3 ta jilddan iborat kitob-albomlar chop etishni rejalashtirilganligi haqida ham ma`lumot berildi.
Birinchi kitob Britaniya muzeyi to`plamida saqlanayotgan numizmatikaning yorqin namunalari - qadimiy tangalarga bag`ishlanib, ushbu kitobni Xofstra universiteti professori Aleksandr Naymark va Britaniya muzeyi numizmatika bo`limi mudiri Robert Breysi tayyorlaydi.
Bundan tashqari Kembrij universiteti va Oksforddagi Bodlean kutubxonasi to`plami haqidagi kitob-albomni Pembruk kolleji Forsshunoslik markazi direktori Doktor Firyuza Melvil qator britaniyalik olimlar bilan birgalikda tayyorlaydi.
Davra suhbati yakunida "Devoni Husayniy“ qo`lyozmasining bebaho faksimile nusxasi Buyuk Britaniya hukumati Lordlar palatasi vakili Lord Iltaf Sheyx janoblariga va "Katta Langar" Qur`onining faksimile nusxasi esa Oksford Islomshunoslik markazi vakili Doktor Talal Al-Azim janoblariga hadya etildi.
Bundan tashqari, "O`zbekiston madaniy merosi dunyo to`plamlarida" loyihasi doirasida chop etilgan 10 jildlik kitob albomlardan iborat to`plamlar Buyuk Britaniyaning 10ga yaqin yirik kutubxona va muzeylariga beg`araz topshirildi.

The Round Table was organized by the National Association of Electronic Mass Media of Uzbekistan, the Embassy of Uzbekistan in the United Kingdom, the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, Zamon Press Info publishing house with sponsorship from the Eriell Group oilfield services company.
Representatives of the multimedia project “The Cultural Heritage of Uzbekistan in the collections of the world” provided information about the project to the representatives of major museums and libraries of the UK and foreign media, and spoke about the project’s plans for the near future. In addition, during the Round Table the reports of foreign scholars on the cultural heritage of Uzbekistan, stored in the collections of the United Kingdom, were given.
During the event, it was also noted that in the near future it is planned to publish several books-albums dedicated to the UK collections at once.
The first book is devoted to ancient coins – vivid examples of numismatics stored in the collection of the British Museum. Hofstra University professor Aleksandr Naymark and the head of the numismatics department at British University Robert Bracey will author the album.
In addition, work continues on books in the collections of the University of Cambridge and the Bodleian Library in Oxford, authored by Dr. Firuza Melville, director of the Center for Persian Language Studies at Pembroke College, together with a number of British scholars.
At the end of the round table, honorary guests, in particular, the representative of the House of Lords Lord Iltaf Sheikh, were presented with a facsimile copy of the priceless manuscript “Diwani Husayni”, and the representative of the Oxford Center for Islamic Studies, Dr. Talal Al-Azim, was presented with a copy of the world-famous Katta Langar Koran.
In addition, the 10-volume collection, published as part of the “Cultural Heritage of Uzbekistan in World Collections” project, was donated to ten major libraries and museums of the UK.