2018 yilning 10-11 dekabr kunlari O‘zbekiston poytaxtida madaniyat va sanʼat olamidagi ulkan voqea – “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasining “2018 yil yakunlari”, “2019 yil uchun yo‘l xaritasi” xalqaro media-forumi bo‘lib o‘tadi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston madaniy merosini asrab-avaylash va yuksaltirish borasidagi tashabbuslarini hayotga tatbiq etishga mamlakatimiz va xorijlik olimlar, fuqarolik jamiyati va ijtimoiy masʼuliyatli biznes vakillari ham qo‘shildi. Aynan shu yilning mart oyida Toshkentda “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasining 2018 yilga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” tasdiqlangan edi. 10 oy davomida uni amalga oshirish natijalari EOAVMAning Media Xollida sarhisob qilinadi.
Mediaforumning birinchi kuni – 10 dekabrda O‘zbekiston madaniy merosini asrash, o‘rganish va targ‘ib qilish bo‘yicha Butunjahon jamiyatining yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi, unda 350 nafar: mahalliy va xorijiy olimlar, xalqaro tashkilotlar vakillari, xorijiy va milliy ekspertlar, muzeylar, kutubxonalar va ilmiy muassasalar rahbarlari, ommaviy axborot vositalari hamda O‘zbekiston madaniy merosini qadrlovchi barcha shaxslar ishtirok etadi.
Germaniya, Chexiya, Rossiya, Yaponiya olimlari va mutaxassislari “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” turkumidagi kitob-albom va hujjatli filmlarning navbatdagi 10 ta tajriba nashrlarini taqdim etadi.
Forum doirasida Temuriylar tarixi davlat muzeyiga “O‘zbekiston meʼmoriy epigrafiyasi” va “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” turkumidagi 30 ta kitob, shuningdek, temuriylar buyuk merosining eng nodir qo‘lyozmalari beg‘araz ravishda hadya qilinadi.
Mediaforumning ilk oqshomida Ijtimoiy ahamiyatga molik media-mahsulotlarining X milliy festivali bo‘ladi. O‘zbekistonning turizm salohiyatiga oid eng yaxshi asarlar mualliflari diplom va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi. Festival Gran-prisi g‘olibini bosh sovrin – “Spark” avtomobili kutmoqda. Xorijlik ishtirokchilar orasidan eng yaxshi ishtirokchilarga ikki kishilik O‘zbekistonning diqqatga sazovor joylariga vip-sayohat imkoni taqdim etiladi.
Forum mehmonlari va ishtirokchilari O‘zbekistonda to‘ldirilgan, reallikka aoslangan ilk kitob hamda Ipak yo‘li durdonasi – qadimiy Samarqand shahrining madaniy merosini saqlash va ommalashtirish strategiyasi konsepsiyasini muhokama qiladilar.
“O‘zbekistonning 100 ta eng ko‘zga ko‘ringan qo‘lyozma yodgorliklari” nomli noyob va o‘ziga xos loyiha bilan tanishadilar.
Buyuk Britaniya, avstriyalik olimlar va mutaxassislar tomonidan Buyuk Britaniya Milliy kutubxonasida saqlanayotgan “Zafarnoma” nomli noyob qo‘lyozmaning 33 ta miniatyurasining nafis va hashamatli faksimil nashri taqdimoti forumdagi esda qolarli voqea bo‘ladi.
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, asrab-avaylash va targ‘ib qilish bo‘yicha Butunjahon jamiyati faoliyatining 2019 yilga mo‘ljallangan “yo‘l xaritasi”ni tasdiqlash bilan media-forum yakunlanadi.
Mediaforum tashkilotchisi – O‘zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi;
Hamkorlar:
– YUNESKOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi;
– Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi;
- O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi;
– Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha parlament komissiyasi;

10-11 декабря 2018 года столица Узбекистана встречает грандиозное событие в мире культуры и искусства – Международный медиа-форум проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира»: "Итоги 2018 года. Дорожная карта на 2019 год".
К реализации инициатив Президента Шавката Мирзиёева по вопросам сохранения и преумножения культурного наследия Узбекистана подключились отечественные научные деятели и зарубежные ученые, гражданское общество и социально ответственный бизнес.
Именно в марте этого года в Ташкенте была утверждена «Дорожная карта» проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» на 2018 год». Итоги ее реализации за 10 месяцев будут подведены в Медиахолле НАЭСМИ.
В первый день Медиа-форума – 10 декабря, состоится заседание Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана, который соберет 350 участников: отечественных и зарубежных ученых, представителей международных организаций, зарубежных и национальных экспертов, руководителей музеев, библиотек и научных институтов, медиаструктур и всех тех, кому дорого понятие культурного наследия Узбекистана.
Учеными и экспертами из Германии, Чехии, России, Японии будут представлены очередные 10 пилотных изданий книг-альбомов и документальные фильмы серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
В рамках форума Государственному музею истории Темуридов будут безвозмездно переданы 30 книги серий «Архитектурная эпиграфика Узбекистана» и «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», а также факсимильные издания редчайших рукописей великого наследия тимуридов.
Ярким событием вечера первого дня медиафорума станет Х Национальный фестиваль социально значимой медиа-продукции. Авторы лучших работ о туристическом потенциале Узбекистана будут награждены дипломами и ценными подарками. Победителя гран-при фестиваля из Узбекистана ждет грандиозный приз – автомобиль «Спарк». Лучшему среди зарубежных участников будет предоставлен вип-тур по таинственным местам Узбекистана на две персоны.
Гости и участники форума ознакомятся с первой в Узбекистане книгой с эффектом дополненной реальности, обсудят концепцию стратегии сохранения и популяризации культурного наследия жемчужины Шелкового пути – древнего города Самарканд и познакомятся с уникальным и единственным в своем роде проектом «100 выдающихся рукописных памятников Узбекистана».
Изюминкой форума станет презентация английскими и австрийскими учеными и специалистами изящного и роскошного факсимильного издания 33 миниатюр уникальной рукописи «Зафарнаме», хранящейся в национальной библиотеке Великобритании.
Итогом медиа-форума станет утверждение «дорожной карты» деятельности Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана на 2019 год.
Организатор медиафорума – Национальная ассоциация электронных СМИ Узбекистана;
Генеральный спонсор – Международная нефтесервисная компания «Eriell Group».
Партнеры:
– Представительство ЮНЕСКО в Узбекистане;
– Государственный комитет по развитию туризма;
– Министерство культуры Республики Узбекистан;
– Парламентская комиссия по управлению средствами Общественного фонда поддержки и развития ННО и других институтов гражданского общества;
– Центр исламской цивилизации при Кабинете Министров Республики Узбекистан;
– Германские музеи городов Берлина, Бамберга, Гамбурга, Дрездена, Лейпцига, Любека, Хернхута, Штутгарта, Музей имени Напрстка и Национальная галерея Праги, Западно-Чешский музей, Национальные библиотеки Чехии и Германии, Государственный музей искусств Узбекистана, Государственный Эрмитаж, Российская национальная библиотека, Российский этнографический музей, Музей истории религий, Музей антропологии и этнографии имени Петра Великого (Кунсткамера), музей-дворец Топкапы, Музей турецкого и исламского искусства, библиотека Стамбульского университета, библиотека «Сулеймание», Императорская Сокровищница Сёсоин, Музей Михо, Музей евразийских культур города Йокогама, Музей Рюкоку, Музей Тэнри Санкокан при Университете Тэнри, Музей искусств Ближнего Востока города Окаяма, Хиросимский префектуральный музей искусств и многие другие.