2018 yilning 10-11 dekabr kunlari O‘zbekiston poytaxtida madaniyat va sanʼat olamidagi ulkan voqea – “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasining “2018 yil yakunlari”, “2019 yil uchun yo‘l xaritasi” xalqaro media-forumi bo‘lib o‘tadi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston madaniy merosini asrab-avaylash va yuksaltirish borasidagi tashabbuslarini hayotga tatbiq etishga mamlakatimiz va xorijlik olimlar, fuqarolik jamiyati va ijtimoiy masʼuliyatli biznes vakillari ham qo‘shildi. Aynan shu yilning mart oyida Toshkentda “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasining 2018 yilga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” tasdiqlangan edi. 10 oy davomida uni amalga oshirish natijalari EOAVMAning Media Xollida sarhisob qilinadi.
Mediaforumning birinchi kuni – 10 dekabrda O‘zbekiston madaniy merosini asrash, o‘rganish va targ‘ib qilish bo‘yicha Butunjahon jamiyatining yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi, unda 350 nafar: mahalliy va xorijiy olimlar, xalqaro tashkilotlar vakillari, xorijiy va milliy ekspertlar, muzeylar, kutubxonalar va ilmiy muassasalar rahbarlari, ommaviy axborot vositalari hamda O‘zbekiston madaniy merosini qadrlovchi barcha shaxslar ishtirok etadi.
Germaniya, Chexiya, Rossiya, Yaponiya olimlari va mutaxassislari “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” turkumidagi kitob-albom va hujjatli filmlarning navbatdagi 10 ta tajriba nashrlarini taqdim etadi.
Forum doirasida Temuriylar tarixi davlat muzeyiga “O‘zbekiston meʼmoriy epigrafiyasi” va “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” turkumidagi 30 ta kitob, shuningdek, temuriylar buyuk merosining eng nodir qo‘lyozmalari beg‘araz ravishda hadya qilinadi.
Mediaforumning ilk oqshomida Ijtimoiy ahamiyatga molik media-mahsulotlarining X milliy festivali bo‘ladi. O‘zbekistonning turizm salohiyatiga oid eng yaxshi asarlar mualliflari diplom va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi. Festival Gran-prisi g‘olibini bosh sovrin – “Spark” avtomobili kutmoqda. Xorijlik ishtirokchilar orasidan eng yaxshi ishtirokchilarga ikki kishilik O‘zbekistonning diqqatga sazovor joylariga vip-sayohat imkoni taqdim etiladi.
Forum mehmonlari va ishtirokchilari O‘zbekistonda to‘ldirilgan, reallikka aoslangan ilk kitob hamda Ipak yo‘li durdonasi – qadimiy Samarqand shahrining madaniy merosini saqlash va ommalashtirish strategiyasi konsepsiyasini muhokama qiladilar.
“O‘zbekistonning 100 ta eng ko‘zga ko‘ringan qo‘lyozma yodgorliklari” nomli noyob va o‘ziga xos loyiha bilan tanishadilar.
Buyuk Britaniya, avstriyalik olimlar va mutaxassislar tomonidan Buyuk Britaniya Milliy kutubxonasida saqlanayotgan “Zafarnoma” nomli noyob qo‘lyozmaning 33 ta miniatyurasining nafis va hashamatli faksimil nashri taqdimoti forumdagi esda qolarli voqea bo‘ladi.
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, asrab-avaylash va targ‘ib qilish bo‘yicha Butunjahon jamiyati faoliyatining 2019 yilga mo‘ljallangan “yo‘l xaritasi”ni tasdiqlash bilan media-forum yakunlanadi.
Mediaforum tashkilotchisi – O‘zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi;
Hamkorlar:
– YUNESKOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi;
– Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi;
- O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi;
– Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha parlament komissiyasi;

On December 10-11, 2018, the capital of Uzbekistan meets a grandiose event in the world of culture and art - the International Media Forum “The Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections Project. Results of 2018. Roadmap for 2019".
Domestic scholars and foreign scholars, civil society and socially responsible business enterprises joined the implementation of the initiatives of President Shavkat Mirziyoyev on the preservation and enhancement of the cultural legacy of Uzbekistan.
It was in March 2018 that the Roadmap of the Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections project for 2018 was approved in Tashkent. The results of its implementation for 10 months will be summed up in the NAESMI Media Hall.
On the first day of the Media Forum, December 10, a meeting of the World Society for the Preservation, Study and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan will be held, which will bring together 350 participants: domestic and foreign scholars, representatives of international organizations, foreign and national experts, heads of museums, libraries and scientific institutions, media structures and all those who value the concept of the cultural legacy of Uzbekistan.
Scholars and experts from Germany, the Czech Republic, Russia, and Japan will present the next 10 pilot editions of book-albums and documentaries of the Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections series.
Within the framework of the forum, the State Museum of the History of the Timurids will be donated 30 books of the series "Architectural Epigraphy of Uzbekistan" and "The Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections", as well as facsimile editions of the rarest manuscripts of the great heritage of the Timurids.
The highlight of the evening of the first day of the media forum will be the 10th National Festival of Socially Significant Media Products. The authors of the best works on the tourism potential of Uzbekistan will be awarded diplomas and valuable gifts. The winner of the Grand Prix of the festival from Uzbekistan is waiting for a grand prize - a Spark car. The best among foreign participants will be given a VIP tour of the mysterious places of Uzbekistan for two persons.
Guests and participants of the forum will look through the first book in Uzbekistan with the effect of augmented reality, discuss the concept of a strategy for preserving and popularizing the cultural legacy of the pearl of the Silk Road - the ancient city of Samarkand and read the unique and one of a kind project "100 Outstanding Manuscripts of Uzbekistan".
The highlight of the forum will be the presentation by British and Austrian scholars and specialists of an elegant and luxurious facsimile edition of 33 miniatures of the unique manuscript the Zafar-nameh kept in the National Library of Great Britain.
The outcome of the media forum will be the approval of the Road map of the activities of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan for 2019.
The organizer of the media forum is the National Association of Electronic Media of Uzbekistan;
The general sponsor is the Eriell Group International Oilfield Service Company.
Partners:
- UNESCO Office in Uzbekistan;
– State Committee for Tourism Development;
- Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan;
– Parliamentary Commission for managing the funds of the Public Fund for the Support and Development of NGOs and other civil society institutions;
– Center of Islamic Civilization under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan;
– German museums in the cities of Berlin, Bamberg, Hamburg, Dresden, Leipzig, Lübeck, Herrnhut, and Stuttgart, the Naprstka Museum and the National Gallery of Prague, the West Bohemian Museum, the National Libraries of the Czech Republic and Germany, the State Museum of Arts of Uzbekistan, the State Hermitage Museum, the National Library of Russia , the Russian Museum of Ethnography, the Museum of the History of Religions, the Peter the Great Museum of Anthropology and Ethnography (Kunstkamera), Topkapi Palace Museum, the Museum of Turkish and Islamic Art, the Istanbul University Library, the Suleymaniye Library, the Shōsōin Imperial Repository, the Miho Museum, the Museum of Eurasian Cultures of Yokohama City, the Ryukoku Museum, Tenri University Sankōkan Museum, Okayama Orient Museum, the Hiroshima Prefectural Art Museum, and many others.