Kongress O’zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi tomonidan “O’zbekiston madaniy merosi jahon to’plamlarida” xalqaro multimedia loyihasi doirasida o’tkazilmoqda. Unda dunyoning 30 dan ortiq davlatidan 200 dan ortiq olimlar, ekspertlar, diplomatlar, davlat, jamoat va xalqaro tashkilotlar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etadi. Kongress ishiga O’zbekiston, Avstriya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Eron, Rossiya, Polsha, Fransiya, Turkiya, Chexiya, Shvetsiya, Yaponiya va boshqa mamlakatlarning yirik muzey va ilmiy muassasalari rahbarlari va direktorlari, UNESCO, ISESCO, IRSICA, ICOMOS vakillari, taniqli olimlar – akademiklar, professorlar, fan doktorlari jalb etiladi.
Kongressning asosiy tadbiri Rossiya Fanlar akademiyasining Gorkiy nomidagi Olimlar uyida bo’lib o’tadi. Yalpi majlis O’zbekiston arxeologiyasi, tarixi, sharq qo’lyozmalari, numizmatika, to‘qimachilik, amaliy san’at va rassomlik san’atiga oid yettita seksiyali ilmiy munozaralar bilan to’ldiriladi.
Kongress doirasida Rossiya etnografiya muzeyi, Rossiya Fanlar akademiyasi Sharq qoʻlyozmalari instituti, Kunstkamera, Rossiya Milliy kutubxonasi, Din tarixi Davlat muzeyi, Rossiya Fanlar akademiyasining Rus adabiyoti instituti (Pushkin uyi)da madaniy meros va oʻzbek sanʼati asarlari koʻrgazmalari ochiladi.
“O’zbekiston madaniy merosi jahon to’plamlarida” turkumining navbatdagi besh jildli kitob-albomlarining taqdimoti rejalashtirilgan: “Nemis muzeylari to’plami” (Berlin, Bamberg, Drezden, Gamburg, Leypsig, Lyubek, Shtutgart, Herrnhut); "Dinlar tarixi davlat muzeyi kollektsiyasi" (Sankt-Peterburg); “O’zbekiston Davlat san’at muzeyi kolleksiyasi” (Toshkent); “O‘zbekiston gilamdo’zligi: asrlar davomida saqlanib qolgan an’ana” (O‘zbekiston, Rossiya, Ispaniya, AQSh, Kanada); “Movarounnahr san’ati Davlat Ermitaji kolleksiyasida. 2-qism "(Sankt-Peterburg).
Shuningdek, Rossiya, Buyuk Britaniya, Hindiston, Fransiya, Germaniya, Yaponiya, Chexiya muzeylarida O’zbekiston tarixiy merosini asrab-avaylashga bag’ishlangan yangi hujjatli filmlar namoyish etiladi.
Bundan tashqari, loyiha ishtirokchilari “O’zbekiston me’moriy epigrafiyasi” loyihasi doirasida chop etilgan 13 jildlik kitoblar bilan tanishishlari mumkin.

The Congress is held by the National Association of Electronic Media of Uzbekistan within the framework of the International multimedia project Cultural legacy of Uzbekistan in World Collections. More than 200 scholars, experts, diplomats, representatives of state, public and international organizations, mass media from more than 30 countries of the world will take part in its work. Heads and directors of the largest museums and research institutes from Uzbekistan, Austria, Great Britain, Germany, Iran, Russia, Poland, France, Turkey, Czech Republic, Sweden, Japan and other countries, representatives of UNESCO, ISESCO, IRSICA, ICOMOS, prominent academics, professors, doctors of sciences will be involved in the work of the congress.
The main event of the Congress will be held at the Gorky House of Scholars of the Russian Academy of Sciences. The plenary session will be complemented by seven sectional academic discussions on archeology, history, Oriental manuscripts, numismatics, textiles, decorative and applied arts and painting of Uzbekistan.
The congress will open accompanying exhibitions of cultural legacy and works of Uzbek art at the Russian Ethnographic Museum, the Institute of Oriental Manuscripts of the Russian Academy of Sciences, the Kunstkamera, the Russian National Library, the State Museum of the History of Religion, the Institute of Russian Literature (Pushkin House) of the Russian Academy of Sciences.
The presentation of the next five volumes of books-albums of the series "Cultural legacy of Uzbekistan in the collections of the world" is planned: "Collection of German Museums" (Berlin, Bamberg, Dresden, Hamburg, Leipzig, Lubeck, Stuttgart, Hernhut); "Collection of the State Museum of the History of Religions" (St. Petersburg); "Collection of the State Museum of Arts of Uzbekistan" (Tashkent); "Carpet making of Uzbekistan: a tradition preserved for centuries" (Uzbekistan, Russia, Spain, USA, Canada); "The Art of Transoxiana in the collection of the State Hermitage Museum. Part 2" (St. Petersburg).
New documentaries dedicated to the preservation of the historical legacy of Uzbekistan in museums in Russia, Great Britain, India, France, Germany, Japan, and the Czech Republic will also be presented.
In addition, the project participants will be able to get acquainted with the 13 volumes of books published within the framework of the project "Architectural Epigraphy of Uzbekistan".