Kongress O’zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi tomonidan “O’zbekiston madaniy merosi jahon to’plamlarida” xalqaro multimedia loyihasi doirasida o’tkazilmoqda. Unda dunyoning 30 dan ortiq davlatidan 200 dan ortiq olimlar, ekspertlar, diplomatlar, davlat, jamoat va xalqaro tashkilotlar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etadi. Kongress ishiga O’zbekiston, Avstriya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Eron, Rossiya, Polsha, Fransiya, Turkiya, Chexiya, Shvetsiya, Yaponiya va boshqa mamlakatlarning yirik muzey va ilmiy muassasalari rahbarlari va direktorlari, UNESCO, ISESCO, IRSICA, ICOMOS vakillari, taniqli olimlar – akademiklar, professorlar, fan doktorlari jalb etiladi.
Kongressning asosiy tadbiri Rossiya Fanlar akademiyasining Gorkiy nomidagi Olimlar uyida bo’lib o’tadi. Yalpi majlis O’zbekiston arxeologiyasi, tarixi, sharq qo’lyozmalari, numizmatika, to‘qimachilik, amaliy san’at va rassomlik san’atiga oid yettita seksiyali ilmiy munozaralar bilan to’ldiriladi.
Kongress doirasida Rossiya etnografiya muzeyi, Rossiya Fanlar akademiyasi Sharq qoʻlyozmalari instituti, Kunstkamera, Rossiya Milliy kutubxonasi, Din tarixi Davlat muzeyi, Rossiya Fanlar akademiyasining Rus adabiyoti instituti (Pushkin uyi)da madaniy meros va oʻzbek sanʼati asarlari koʻrgazmalari ochiladi.
“O’zbekiston madaniy merosi jahon to’plamlarida” turkumining navbatdagi besh jildli kitob-albomlarining taqdimoti rejalashtirilgan: “Nemis muzeylari to’plami” (Berlin, Bamberg, Drezden, Gamburg, Leypsig, Lyubek, Shtutgart, Herrnhut); "Dinlar tarixi davlat muzeyi kollektsiyasi" (Sankt-Peterburg); “O’zbekiston Davlat san’at muzeyi kolleksiyasi” (Toshkent); “O‘zbekiston gilamdo’zligi: asrlar davomida saqlanib qolgan an’ana” (O‘zbekiston, Rossiya, Ispaniya, AQSh, Kanada); “Movarounnahr san’ati Davlat Ermitaji kolleksiyasida. 2-qism "(Sankt-Peterburg).
Shuningdek, Rossiya, Buyuk Britaniya, Hindiston, Fransiya, Germaniya, Yaponiya, Chexiya muzeylarida O’zbekiston tarixiy merosini asrab-avaylashga bag’ishlangan yangi hujjatli filmlar namoyish etiladi.
Bundan tashqari, loyiha ishtirokchilari “O’zbekiston me’moriy epigrafiyasi” loyihasi doirasida chop etilgan 13 jildlik kitoblar bilan tanishishlari mumkin.

Конгресс проводится Национальной ассоциацией электронных СМИ Узбекистана в рамках Международного мультимедийного проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». В его работе примут участие свыше 200 ученых, экспертов, дипломатов, представителей государственных, общественных и международных организаций, масс-медиа из более чем 30 стран мира. К работе конгресса будут привлечены руководители и директора крупнейших музеев и научных институтов из Узбекистана, Австрии, Великобритании, Германии, Ирана, России, Польши, Франции, Турции, Чехии, Швеции, Японии и других стран, представители ЮНЕСКО, ISESCO, IRSICA, ICOMOS, видные ученые – академики, профессора, доктора наук.
Главное мероприятие конгресса состоится в Доме ученых имени М. Горького Российской академии наук. Пленарное заседание дополнят семь секционных научных дискуссий по археологии, истории, восточным рукописям, нумизматике, текстилю, декоративно-прикладному искусству и живописи Узбекистана.
В рамках конгресса состоится открытие сопроводительных выставок культурного наследия и произведений узбекского искусства в Российском этнографическом музее, Институте восточных рукописей РАН, Кунсткамере, Российской национальной библиотеке, Государственном музее истории религии, Институте русской литературы (Пушкинский дом) РАН.
Запланирована презентация очередных пяти томов книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира»: «Собрание музеев Германии» (Берлин, Бамберг, Дрезден, Гамбург, Лейпциг, Любек, Штутгарт, Хернхут); «Собрание Государственного музея истории религий» (Санкт-Петербург); «Собрание Государственного музея искусств Узбекистана» (Ташкент); «Ковроделие Узбекистана: традиция, сохраненная в веках» (Узбекистан, Россия, Испания, США, Канада); «Искусство Мавераннахра в собрании Государственного Эрмитажа. Часть 2» (Санкт-Петербург).
Также будут представлены новые документальные фильмы, посвященные сохранению исторического наследия Узбекистана в музеях России, Великобритании, Индии, Франции, Германии, Японии, Чехии.
Кроме того, участники проект смогут ознакомиться с 13-ю томами книг, изданных в рамках проекта «Архитектурная эпиграфика Узбекистана».