O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevga
“O‘zbekiston madaniy merosi – xalqlar va mamlakatlar o‘rtasidagi muloqotga yo‘l” Ikkinchi xalqaro kongressi ishtirokchilari nomidan yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi tinimsiz faoliyatingizga chuqur hurmatimni izhor etishga ijozat bergaysiz. Bugun Sankt-Peterburgda bo‘lib o‘tgan Ikkinchi Xalqaro Kongress kunlarida O‘zbekistonni tubdan isloh qilish, fundamental fan va madaniyatni rivojlantirish uchun munosib sharoitlar yaratish borasidagi faoliyatingizning yangi natijalari bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldik. Biz, ayniqsa, jahon sivilizatsiyasi rivojiga beqiyos hissa qo‘shgan o‘zbek xalqining boy madaniy merosini asrab-avaylashga qaratilgan sa’y-harakatlaringizga yaqinmiz. Sivilizatsiyalashgan islomni ezgulik, tinchlik va bag‘rikenglik dini sifatida qabul qilayotganingizni yaxshi bilamiz va uni hayotga tatbiq etish yo‘lidagi tinimsiz faoliyatingizni qo‘llab-quvvatlaymiz.
Oʻzbek xalqining bebaho maʼnaviy boyligini oʻrganish va targʻib etishda siz qoʻllab-quvvatlagan “Oʻzbekiston madaniy merosi jahon toʻplamlarida” loyihasi sanʼat buyumlarini toʻplash, oʻrganish va nashr etishni nazarda tutuvchi muhim yutuq boʻldi. Oʻzbekiston xalqlari tarixiga oid qoʻlyozmalar va hujjatlar. Loyiha doirasida 15 ta albom nashr etildi, 20 dan ortiq hujjatli filmlar suratga olindi. Loyiha oʻzining ilmiy maktabi mavjud va samarali rivojlanayotgan Oʻzbekiston ilmiy hamjamiyati, shuningdek, Rossiya, Buyuk Britaniya, Frantsiya, Germaniya, Chexiya, AQSh, Yaponiya, Turkiya va boshqa ko'plab mamlakatlar tadqiqotchilarining saʼy-harakatlarini birlashtirdi.
2017-yil may oyida Toshkent va Samarqand shaharlarida “O‘zbekiston madaniy merosi – xalqlar va mamlakatlar o‘rtasidagi muloqotga yo‘l” I Xalqaro Kongressi bo‘lib o‘tdi va unda dunyoning 300 dan ortiq olimlari ishtirok etdi. Ishonchimiz komilki, mazkur loyiha xalqlar va mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvni mustahkamlash, mamlakatingizning madaniy nufuzini oshirishga xizmat qiladi.
Bugun Sankt-Peterburgda boʻlib oʻtgan Ikkinchi Xalqaro Kongressning muhim natijasi Oʻzbekiston madaniy merosini saqlash, oʻrganish va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon jamiyatining tashkil etilishi boʻldi. O‘zbekiston tarixi va madaniyatini qadrlovchi barchani birlashtirgan yangi tashkil etilgan ushbu xalqaro tashkilot qadimiy O‘zbekiston zaminining madaniy merosini yanada ommalashtirish yo‘lidagi tinimsiz faoliyatingizda ishonchli yordamchi bo‘lishiga ishonch bildiramiz.
Sizga sihat-salomatlik, mustaqil O‘zbekistonga ravnaq tilaymiz!”
Oʻzbekiston madaniy merosini asrash, oʻrganish va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon jamiyati ishtirokchilari tomonidan qabul qilingan,

Президенту Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёеву
От имени участников Второго Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана как путь к диалогу между народами и странами», позвольте выразить Вам глубокое уважение за неутомимую деятельность, направленную на создание нового Узбекистана. Сегодня, в дни проведения Второго международного конгресса в Санкт-Петербурге, мы имели возможность ознакомиться с новыми результатами Вашей работы по коренному реформированию Узбекистана и созданию достойных условий для развития фундаментальной науки и культуры. Особенно нам глубоко близки Ваши усилия, направленные на сохранение богатого культурного наследия узбекского народа, внесшего неоценимый вклад в развитие мировой цивилизации. Нам хорошо известна Ваша концепция цивилизованного Ислама как религии добра, мира и толерантности, и мы поддерживаем Вас в Вашем неутомимом труде по ее реализации.
Значительным достижением в деле изучения и популяризации бесценного духовного богатства узбекского народа стал поддерживаемый Вами проект «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», который предусматривает сбор, изучение и публикацию предметов искусства, рукописей и документов, связанных с историей народов Узбекистана. В рамках проекта уже издано 15 альбомов, снято более 20 документальных фильмов. Проект объединил усилия научного сообщества Узбекистана, где существует и плодотворно развивается собственная научная школа, а также усилия исследователей из России, Великобритании, Франции, Германии, Чехии, США, Японии, Турции и многих других стран.
В мае 2017 года в Ташкенте и Самарканде прошел Первый международный конгресс «Культурное наследие Узбекистана как путь к диалогу между народами и странами», в котором приняли участие более 300 ученых мира. Мы уверены, что данный проект послужит укреплению взаимопонимания между народами и странами, а также повышению культурного имиджа Вашей страны.
Сегодня важным результатом проведения Второго международного конгресса в Санкт-Петербурге стало создание Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана. Выражаем уверенность в том, что эта вновь созданная международная организация, объединяющая всех тех, кому дороги история и культура Узбекистана, станет надежным помощником в Вашей неутомимой деятельности по дальнейшей популяризации культурного наследия древней земли Узбекистана.
Желаем Вам крепкого здоровья и процветания независимому Узбекистану!
Принято участниками Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана,