Din tarixi davlat muzeyida “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” keng ko‘lamli xalqaro nashr loyihasi doirasida "О'zbekiston.Madaniyatlar chorrahasida" ko'rgazmasi  ochildi.
Muzey oʻzbek kolleksiyasini ilk marotaba taqdim etmoqda, u 100 dan sal koʻproq eksponatni tashkil etadi, ularning aksariyati birinchi marta namoyish etilmoqda.
Muzeyning oʻzbek kolleksiyasi uzoq vaqt davomida shakllangan  (1930-yillarning boshidan 1980-yillarning oxirigacha) va tematik yoʻnalganligi bilan tasniflanadi: unda O'zbekiston hududida qadim-qadimlardan to hozirgi kunlargacha yashab kelgan xalqlarning  diniy e'tiqodlarini (zardushtiylik, buddizm,iudaizm, islom) aks ettiruvchi moddiy va maʼnaviy madaniyat yodgorliklari taqdim etilgan.  To'plam turli materiallar va texnikalar bilan ajralib turadi, arxeologiya va etnografiya ob'ektlarini, shuningdek, tasviriy va dekorativ san'at asarlarini o'z ichiga oladi va ikki ming yillik davrni (eramizning II-XX asrlarini) qamrab olgan.
Kollektsiyani shakllantirish uchun,  muzey xodimlarining yig'ish va ekspeditsiya faoliyati, buyumlarni sotib olish va ularni sovg'a qilish, muzeylar o'rtasida almashish, 1946 yilda yopilgan Moskvadagi Dinga qarshi markaziy muzeydan kolleksiyalarni qabul qilib olish katta ahamiyatga ega bo'ldi.
Ko‘rgazmada namoyish etilgan kolleksiya durdonalaridan biri Buxoro amiri Abdul-Ahadxonning IX asr oxiri — XX asr boshlariga oid zardo‘zlik bilan tikilgan ipak choponidir.
Ta’kidlash joizki, ko‘rgazmaning ochilish marosimi doirasida muzeyga “O‘zbekiston me’moriy epigrafikasi” nomli 13 ta kitob-albom to‘plami hamda Katta-Langar Qur’oni karimning faksimil nusxasini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Muzey rahbariyatiga sovg‘ani “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to'plamlarida” loyihasi muallifi Firdavs Abduxoliqov taqdim etdi.

The State Museum of the History of Religion opened the exhibition “Uzbekistan. At the Crossroads of Cultures” within the framework of the large-scale international publishing project the Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections.
For the first time the museum presents the Uzbek collection of the Museum, it is just over 100 items, many of which are exhibited for the first time.
The Uzbek collection of the museum was formed over a long period of time (from the early 1930s to the late 1980s) and is characterized by a thematic focus: it presents monuments of material and spiritual culture, illustrating the religious beliefs (Zoroastrianism, Buddhism, Judaism, and Islam) of the peoples who inhabited the territory of Uzbekistan from ancient times to the present day. The collection is distinguished by a variety of materials and techniques, includes both objects of archeology and ethnography, as well as works of fine and decorative arts, covers a time period of two thousand years (2nd – 20th centuries).
For the formation of the collection, the collecting and expeditionary activities of the Museum scholars, the purchase of items and their donation, exchanges between museums, and the arrival of collections from the Central Anti-Religious Museum in Moscow closed in 1946 were of great importance.
One of the pearls of the collection presented at the exhibition is a silk robe of the emir of Bukhara Abdul-Ahad Khan of the late 19th - early 20th centuries embroidered with gold embroidery.
It should be noted that as part of the opening ceremony of the exhibition, a ceremony was held to donate to the museum a set of 13 books-albums “Architectural Epigraphy of Uzbekistan” and a facsimile copy of the Katta-Langar Quran.
The gift to the management of the museum was presented by the author of the Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections project Firdavs Abdukhalikov.