Poytaxtimizdagi Temuriylar tarixi davlat muzeyida “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasi doimiy ko‘rgazmasining tantanali ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasining 2018 yildagi faoliyati yakunlari va 2019 yilga mo‘ljallangan “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishga bag‘ishlangan Xalqaro multimedia forumi doirasida o‘tkazildi.
Muzey zallaridagi “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasining doimiy ko‘rgazmasi o‘z faoliyati davomida loyiha tomonidan chop etilgan bosma materiallarni namoyish etadi.
Uning ekspozitsiyasida – “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” turkumidagi 20 jild kitob-albomlar, “O‘zbekiston meʼmoriy epigrafiyasi” turkumining 12 jildi, hozirda turli xorijiy kolleksiyalarda saqlanayotgan o‘rta asrlarga oid noyob qo‘lyozmalarning faksimilesi, “Kattalangar Qurʼoni”, «Temur tuzuklari», “Zafarnoma”, Husayn Bayqaro devoni», “Merojnoma” shular jumlasidandir.
Kitoblar tashrif buyuruvchilarga ko‘rib chiqish uchun taqdim etiladi. Kelgusida ekspozitsiya nashr etilishi kutilayotgan yangi jildlar bilan to‘ldiriladi.
Ko‘rgazmaning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Aziz Abduhakimov, YUNESKOning O‘zbekistondagi vakili v.b. Mariya del Pilar Alvares-Lasova, shuningdek, "O‘zbekiston madaniy merosi” multimedia loyihasi muallifi Firdavs Abduxoliqov so‘zga chiqdi.
“O‘zbekiston meʼmoriy epigrafiyasi” va “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” nashrining 23 jildi Temuriylar tarixi muzeyiga sovg‘a qilingan bo‘lib, tez orada uning ekspozitsiyasidan joy oladi. Katta xalqaro olimlar jamoasi tomonidan yaratilgan ushbu kitoblar mamlakatimiz madaniyatiga qiziqqan har bir kishiga yangi, olamshumuol maʼlumotlarni taqdim etadi”, – deya izoh berdi Aziz Abduhakimov.
O‘zEOAVMA raisi Firdavs Abduxoliqov ko‘rgazmaning, umuman olganda xalqaro forumning ahamiyati haqida gapirar ekan, bu yangiliklarni, eng avvalo, yoshlarga, shuningdek, madaniy merosimizga qiziquvchi mehmonlarga yetkazish ko‘rgazmaning vazifalaridan biri ekanligini taʼkidladi.

В Государственном музее истории Темуридов в Ташкенте состоялось торжественное открытие постоянной выставки проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
Мероприятие прошло в рамках открывшегося Международного мультимедийного форума, посвященного итогам работы проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» в 2018 году и разработке дорожной карты на 2019 год.
Постоянная выставка проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» представляет в залах Музея печатную продукцию, изданную Проектом за время его работы.
В ее экспозиции − 20 томов книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», 12 томов серии «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», факсимиле уникальных средневековых рукописей, ныне хранящихся в различных зарубежных собраниях. В их числе - «Катталангарский Коран», «Темуртузуклари», «Зафар-наме», «Диван» Хусейна Байкара, «Мирадж-наме».
Книги доступны посетителям для ознакомления. В дальнейшем экспозиция будет пополняться по мере выхода в свет новых томов.
На открытии выставки выступили заместитель премьер-министра Республики Узбекистана Азиз Абдухакимов и автор мультимедийного проекта "Культурное наследие Узбекистана" Фирдавс Абдухаликов, а также вр.и.о. представителя ЮНЕСКО в Узбекистане Мария дель Пилар Альварез-Ласо.
«Архитектурная эпиграфика Узбекистана» и «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» — 23 тома — передаются в дар музею Темуридов и будут частью его экспозиции. Эти книги, которые создавались большой интернациональной командой ученых, несут новые, подчас сенсационные знания всем, кто интересуется культурой нашей страны», — комментирует открытие Азиз Абдухакимов.
Председатель НАЭСМИ Фирдавс Абдухаликов отметил важность открытия выставки, подчеркнув, что передача знаний, в первую очередь, молодежи, а также гостям, которые интересуются нашим культурным наследием — одна из задач выставки и Международного форума в целом.