2018-yilning 16-mart kuni Toshkent shahridagi NAESMI Mediaxollda 2018-yil uchun “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasining “Yo‘l xaritasi” xalqaro media-forumi bo‘lib o‘tadi.
Forum tashkilotchilari – Oʻzbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi (OʻzEOVMA), Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Xorijda joylashgan Oʻzbekiston madaniy boyliklarini oʻrganish markazi, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oʻzbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Alohida ijtimoiy, madaniy va tarixiy ahamiyatga ega ob’yektlarni qurish, rekonstruksiya qilish va kapital ta’mirlash direksiyasi, “Zamon press info” MChJ, “Uzbekistan Today” axborot agentligi, “Darakchi Inform Service” MChJ.
Ishtirokchilar – xalqaro tashkilotlar hamda O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan xorijiy va milliy diplomatik korpus rahbarlari va vakillari mutaxassislari, muzeylar, kutubxonalar va ilmiy institutlar rahbarlari.
O‘tgan yilning noyabr oyida bo‘lib o‘tgan forumda insonparvarlik aksiyasi doirasida xorijiy va respublikaning yirik kutubxonalari, muzeylari va ta’lim muassasalariga Loyiha doirasida chop etilgan 4000 nusxa kitob-albomlarni olish uchun sertifikatlar topshirildi. “Yo‘l xaritasi” media-forumida sertifikat egalariga kitob-albomlar topshiriladi.
“O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasining 12 yo‘nalish bo‘yicha joriy yilga mo‘ljallangan istiqbolli rejalari taqdimoti forumdagi muhim tadbirlardan biri bo‘ladi. Mamlakatimiz, shuningdek, Buyuk Britaniya, Germaniya, Rossiya, AQSh, Turkiya, Chexiya, Fransiya va Yaponiya muzeylari fondlarida saqlanayotgan O‘zbekistonning madaniy qadriyatlari haqida 20 jildlik kitob-albomlar nashr etilgani shular jumlasidandir.
Bundan tashqari, 20 ta xorijiy kolleksiyalarda O‘zbekistonning madaniy-tarixiy merosi haqida va Sharq olimlarining jahon sivilizatsiyasi rivojiga qo‘shgan hissasi haqida xorijiy kinostudiyalar bilan hamkorlikda 5 ta film yaratish rejalashtirilgan.

16 марта 2018 года в Mediahall НАЭСМИ в Ташкенте состоится Международный медиафорум «Дорожная карта» проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» на 2018 год».
Организаторами Форума являются Национальная ассоциация электронных средств массовой информации Узбекистана (НАЭСМИ), Центр исследования культурных ценностей Узбекистана, находящихся за рубежом, при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Центр исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Министерство культуры Республики Узбекистан, Дирекция по строительству, реконструкции и капитальному ремонту объектов, имеющих особо важное социальное, культурное и историческое значение, при Кабинете Министров Республики Узбекистан, ООО «Zamon press info», ИА «Uzbekistan Today», ООО «Даракчи информ сервис».
Участники – руководители и представители международных организаций и дипломатического корпуса, аккредитованные в Узбекистане, зарубежные и национальные эксперты, руководители музеев, библиотек и научных институтов.
На ноябрьском форуме в прошлом году в рамках гуманитарной акции крупнейшим зарубежным и республиканским библиотекам, музеям и образовательным учреждениям, были вручены сертификаты на получение 4 тыс. экземпляров книг-альбомов, изданных в рамках Проекта. На медиафоруме «Дорожная карта» обладателям сертификатов будут выданы книги-альбомы.
Одним из ключевых мероприятий на форуме станет презентация перспективных планов проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» на этот год в 12 направлениях. В их числе - издание 20 томов книг-альбомов о хранящихся культурных ценностях Узбекистана в собраниях музеев нашей страны, а также Великобритании, Германии, России, США, Турции, Чехии, Франции, Японии.
Кроме того, запланировано создание 20 фильмов - о культурно-историческом наследии Узбекистана в зарубежных собраниях; и 5 фильмов совместно с зарубежными студиями – о вкладе ученых Востока в развитие мировой цивилизации.