Ўрта асрларда Ўзбекистонда газламалар жуда қадрли ва қимматли бўлган.
Ўзининг гўзаллиги ва юқори сифати туфайли улар минтақадан ташқарида ҳам қадрланиб, Ипак йўли бўйлаб савдонинг салмоқли қисмини ташкил этган.
Буни ўрта аср тарихчиси Муҳаммад Наршахий (899-959) Бухорога бағишланган асарида шундай тасвирлайди: “Бухорода қалъа ва шаҳар ўртасида, масжид ёнида катта устахона бўлган. У ерда гилам, парда, турли газламалар, ёстиқлар, жойнамозлар ва хон саройи полига тўшаладиган матоларни тайёрлашган. Уларнинг барчаси шу қадар юқори қийматга эга эдики, фақат битта парда сотишдан тушган даромад билан Бухорода бутун ер солиғини тўлаш мумкин эди.
Наршахийнинг ёзишича, маҳаллий тўқимачилик маҳсулотлари Х асрда Бағдод, Хуросон, Сурия, Миср, Эрон ва Ҳиндистонга экспорт қилинган.
Ўзбекистоннинг анъанавий матолари ҳақида янада кўпроқ маълумотларни “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги “Чехия тўпламлари” китоб-альбомидан топиш мумкин.

Ткани в средневековом Узбекистане были очень ценными и дорогими.
Благодаря красоте и высокому качеству они ценились и за пределами региона, составляя значительную часть торговли на Шелковом пути.
Об этом свидетельствует средневековый историк Мухаммад Наршахи (899 – 959 гг.) в труде, посвященном Бухаре: «В Бухаре, между крепостью и городом, рядом с мечетью, находилась большая мастерская, где делали ковры, занавески, ткани йезди, подушки, молитвенные коврики (джойнамаз) и ткань, которой покрывали полы в резиденции халифа. Все они имели настолько высокую стоимость, что только за счет выручки от продажи одной занавески можно было оплатить весь земельный налог в Бухаре».
По словам Наршахи, местный текстиль в Х в. экспортировался в Багдад, Хорасан, Сирию, Египет, Иран и Индию.
Еще больше фактов о традиционных тканях Узбекистана – в книге-альбоме «Собрания Чешской Республики» из серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».