O‘zbekiston madaniy-tarixiy merosini o‘rganish va asrab-avaylash “O‘zbekiston madaniy merosi – xalqlar va mamlakatlar o‘rtasidagi muloqotga yo‘l” ikki kunlik xalqaro ilmiy-madaniy kongressdan ko‘zlangan maqsaddir. 15 va 16 may kunlari Toshkent va Samarqand shaharlarida bo‘lib o‘tdi.
Ilmiy kongressda sharqshunoslik, arxeologiya, tarix, sharq qo‘lyozmalari, numizmatika, to‘qimachilik, kulolchilik, metalldan yasalgan buyumlar, zargarlik va rangtasvir, zargarlik va naqqoshlik asarlari, O’zbekistonning madaniy- tarixiy merosini asrab-avaylash va ommalashtirishga ixtisoslashgan 120 dan ortiq xorijiy va 100 dan ortiq o‘zbekistonlik olimlar, kolleksionerlar va mutaxassislar ishtirok etdi. Ular orasida: Rossiya, AQSH, Xitoy, Kanada, Italiya, Buyuk Britaniya, Hindiston, Misr, Koreya, Belgiya, Niderlandiya, Fransiya, Germaniya, Chexiya, Turkiya, Gretsiya, Ozarbayjon, YUNESKO va ICOMOS (Yodgorliklar va diqqatga sazovor joylarni saqlash bo'yicha xalqaro kengash) vakillari bor.
“O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” eksklyuziv madaniy-ma’rifiy media-loyiha taqdimoti -forumning eng diqqatga sazovor voqeasi bo‘ldi. Uning muallifi- O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist Firdavs Abduxoliqov, loyiha ilmiy rahbari- O‘zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi Edvard Rtveladzedir.
"Bunday Kongressni oʻtkazish imkoniga ega boʻlganimiz, mamlakat rahbariyati va shaxsan Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan olib borilayotgan siyosat samarasidir. Fuqarolik jamiyatiga turli tashabbuslarni hayotga tatbiq etishga yoʻl berilayotgan siyosat, shu jumladan, ularni Ijtimoiy mas’uliyatli tijorat korxonalari qoʻllab-quvvatlashining natijasidir.Bugungi kunda nafaqat biznes bilan shug‘ullanish, balki yoshlarning ma’naviyatini yuksaltirish va O‘zbekiston madaniy merosini keng ommalashtirishga qaratilgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash ham muhimligini anglash mumkin”, — dedi Abduxoliqov.
Bundan tashqari, forumda “O‘zbekiston madaniy merosi” turkumidan uch tilda nashr etilgan kitob-albomlarning dastlabki besh jildligi namoyish etildi. Bular “Sharq Davlat muzeyi to’plami” (Moskva), “Rossiya etnografiya muzeyi to’plami” (Sankt-Peterburg), “Davlat Tretyakov galereyasi to’plami” (Moskva), “Oʻzbekiston gilamlari va kashtachiligi jahon to’plamlarida” (Rossiya, AQSH, Kanada, Avstraliya ), “Alisher Navoiy asarlari Rossiya Milliy kutubxonasi to’plamlarida” (Sankt-Peterburg). Yana olti jild nashrga tayyorlanmoqda. Forumda ularning taqdimoti ham bo'lib o'tdi. Bular “O‘zbekiston musiqiy merosi”, “Davlat Ermitaj muzeyi to’plami”, “Davlat tarixiy muzeyi to’plami”, “Sharq qo‘lyozmalari instituti to’plami”, “O‘zbekiston gilamdo‘zligi: asrlar davomida saqlanib qolgan an’ana” va "Germaniya muzeylari to'plami".
Shuningdek, ushbu kitoblarning yaratilishi tarixi va dunyoning turli muzeylari to’plamlaridagi O‘zbekiston kolleksiyalari haqidagi hujjatli filmlar ham, Forum ishtirokchilari e’tiboriga havola etildi.
Bevosita eksponatlardan tashqari, filmlarga dunyoga mashhur olimlar bilan eksklyuziv intervyular ham kirgan.
Xalqaro forumni oʻtkazish uchun, Inson huquqlari boʻyicha Milliy markaz direktori, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari qoʻmitasi raisi Akmal Saidov raisligida, tadbirni oʻtkazish boʻyicha tashkiliy qoʻmita tuzildi. Tashkiliy qo‘mita tarkibiga O‘zbekiston akademiyalari va ilmiy-tadqiqot tashkilotlari, xalqaro tashkilotlar vakillari, shuningdek, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganuvchi xorijiy ekspertlar va olimlar kirgan.
"Shunday bo'lib qolganki, O'zbekistonning ko'plab madaniy boyliklarining kattagina qismi dunyoning 40 dan ortiq muzeylarida va ko'plab shaxsiy kolleksiyalarda saqlanmoqda. Bugungi kunga qadar biz, mamlakatimizning bebaho merosini tashkil etadigan ob'ektlarning eng to'liq ro'yxatini yaratishga imkon beradigan keng faktologik bazani to'pladik”, - dedi Saidov.
Kongress ishtirokchilari uchun, bo’lib o’tadigan tadbirlar dasturi ishlab chiqildi. Ular orasida: O‘zbekistonning barcha viloyatlari milliy taomlarining eng sara taomlaridan tatib ko‘rish, shuningdek, eng yaxshi palov tanlovi bilan birga O’zEOAVMU folklor media-festivaliga tashrif buyurish, Registon maydonida ajoyib yorug‘lik va musiqa ijrosini tomosha qilish- “O‘zbekiston madaniy merosi – butun insoniyat mulki” 3D xaritasi, shuningdek, Mirzo Ulug‘bek madrasasi “O‘zbekiston gilamlari va kashtachiligi jahon to’plamlarida” albomi taqdimoti bilan qatorda, o‘zbek ustalari gilamdo‘zligining eng yaxshi asarlari va so‘zanalari ko‘rgazmasini tomosha qilish kabi tadbirlar bor.
Xalqaro forum doirasida, O‘zbekistonning madaniy-tarixiy merosini ommalashtirish va turizm salohiyatini oshirishga qaratilgan “Karvon-TV” yangi sputnikli multimedia telekanali o‘z faoliyatini boshladi. Forumning yakuniy dasturxoni Samarqand atrofidagi Amir Temurning yetti bog‘idan biri timsolida qayta tiklangan “Bog‘ishamol” sharqiy bog‘ida bo‘lib o‘tdi. Kechki ovqat milliy o‘zbek mumtoz musiqasi ijrochilarining chiqishlari bilan davom etdi. Unda “O‘zbekiston musiqiy merosi” kitob-albomi taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Arxeolog, tadqiqotchi, tarix fanlari doktori, professor, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi, “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to’plamlarida” loyihasining ilmiy rahbari Edvard Rtveladzeni tavalludining 75 yilligi munosabati bilan sharaflash- forumning alohida tantanali lahzalariga aylandi.
Xalqaro kongress O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan qabul qilingan 2017-2021-yillarda O‘zbekistonni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish ishlarining yorqin namunalaridan biri bo‘ldi.

The study and preservation of the cultural and historical legacy of Uzbekistan is the goal of the two-day international scientific and cultural congress "Cultural Legacy of Uzbekistan — the way to dialogue between peoples and countries". It was held on May 15 and 16 in Tashkent and Samarkand.
The scientific congress was attended by more than 120 foreign and 100 Uzbek scientists, collectors and experts who specialize in Oriental studies, archeology, history, Oriental manuscripts, numismatics, textiles, ceramics, metal products, jewelry and paintings, preservation and promotion of the cultural and historical heritage of Uzbekistan. Among them are representatives of Russia, the USA, China, Canada, Italy, Great Britain, India, Egypt, Korea, Belgium, the Netherlands, France, Germany, the Czech Republic, Turkey, Greece, Azerbaijan, representatives of UNESCO and ICOMOS (International Council for the Preservation of Monuments and Places of Interest).
The key event of the forum was the presentation of an exclusive cultural and educational media project "Cultural heritage of Uzbekistan in the collections of the world". Its author is the Honored journalist of Uzbekistan Firdavs Abdukhalikov, the scientific director of the project is Academician of the Academy of Sciences of Uzbekistan Edward Rtveladze.
"The fact that such a Congress has become possible is the result of the policy pursued by the country's leadership and personally by President Shavkat Mirziyoyev. The policy when civil society is given the road to implement various initiatives, which, among other things, support socially responsible commercial enterprises. There is an understanding that today it is important not only to do business, but also to support projects aimed at the spiritual development of young people and the wide popularization of the cultural heritage of Uzbekistan," Abdukhalikov stressed.
In addition, the first five volumes of books-albums from the series "Cultural Heritage of Uzbekistan", published in three languages, were shown at the forum. These are the "Collection of the State Museum of the East" (Moscow), "Collection of the Russian Ethnographic Museum" (St. Petersburg), "Collection of the State Tretyakov Gallery" (Moscow), "Carpets and embroidery of Uzbekistan in the collections of the world" (Russia, USA, Canada, Australia), "Works of Alisher Navoi in the collection of the Russian National libraries" (St. Petersburg). Six more volumes are being prepared for printing. Their presentation was also held at the forum. These are "Musical Heritage of Uzbekistan", "Collection of the State Hermitage Museum", "Collection of the State Historical Museum", "Collection of the Institute of Oriental Manuscripts", "Carpet weaving of Uzbekistan: a tradition preserved for centuries" and "Collection of Museums in Germany".
Documentaries about the creation of these books and about the collections of Uzbekistan in the collections of various museums around the world were also presented to the Forum participants.
In addition to the exhibits themselves, the films included exclusive interviews with world-class scientists.
For the international forum, an organizing committee for the event was formed under the chairmanship of Akmal Saidov, Director of the National Center for Human Rights, Chairman of the Committee on Democratic Institutions, Non-Governmental Organizations and Citizens' Self-government bodies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan. The organizing committee includes representatives of academies and research organizations of Uzbekistan, international organizations, as well as foreign experts and scientists studying the cultural heritage of Uzbekistan.
"It so happened that numerous cultural values of Uzbekistan are stored in more than 40 museums around the world and numerous private collections. To date, we have collected an extensive factual base that will allow us to create the most complete list of objects that make up the priceless heritage of our country," said Saidov.
A program of accompanying events was worked out for the participants of the congress. Among them are a visit to the NAEMI folklore media festival with tasting of the best dishes of national cuisine of all regions of Uzbekistan, as well as a competition for the best pilaf, viewing a unique light and music performance on Registan Square - a 3D map "Cultural Legacy of Uzbekistan – the heritage of all mankind", as well as an exhibition of the best works of carpet weaving and suzane in Mirzo Ulugbek madrasah Uzbek masters with the presentation of the album "Carpets and embroidery of Uzbekistan in the collections of the world".
During the international forum, a new satellite multimedia TV channel "Karavan-TV" began broadcasting, aimed at popularizing the cultural and historical heritage and tourism potential of Uzbekistan. The final dinner of the forum was held in the Bagishamol Oriental Garden, recreated in the image of one of the seven gardens of Amir Temur around Samarkand. The dinner was accompanied by a performance of performers of national Uzbek classical music. The book-album "Musical Legacy of Uzbekistan" was presented at it. A separate solemn moment of the forum was the celebration of the archaeologist, researcher, Doctor of Historical Sciences, professor, academician of the Academy of Sciences of Uzbekistan, scientific director of the project "Cultural Legacy of Uzbekistan in museums of the world" Edward Rtveladze on the occasion of his 75th birthday.
The International Congress has become a bright event in the implementation of the Strategy of Action on the five priority areas of Development of Uzbekistan in 2017-2021, adopted at the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.