Ikki kun davomida, 15–16-may kunlari Toshkent va Samarqand dunyoning 40 davlatidan 370 nafar ishtirokchi uchun yirik muloqot maydoniga aylandi, unda olimlar arxeologiya, numizmatika, tarix, amaliy sanʼat va boshqa sohalardagi soʻnggi yutuqlar va kashfiyotlar bilan oʻrtoqlashdi.
“O‘zbekiston madaniy merosi – xalqlar va mamlakatlar o‘rtasidagi muloqotga yo‘l” xalqaro kongressi o‘z ishini yakunladi.
Kongress Oʻzbekiston madaniy merosini oʻrganish, saqlash va targʻib qilish boʻyicha Jahon ilmiy jamiyatini tuzish zarurligi toʻgʻrisida rezolyutsiya qabul qildi.
Forum davomida ishtirokchilar madaniy merosni asrab-avaylash va ommalashtirish muhimligini qayta-qayta ta’kidlab, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga zamonaviy hayotning eng muhim jihatlaridan biri – tarixiy o‘tmish va uning tarixiy merosiga ko‘rsatayotgan e’tibori va g‘amxo‘rligi uchun alohida minnatdorlik bildirdilar.
Kongress ishi yakuni boʻyicha Oʻzbekiston madaniy merosini oʻrganish, asrab-avaylash va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon ilmiy jamiyatini tuzish zarurligi toʻgʻrisida rezolyutsiya qabul qilindi va YuNESKOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston bo‘yicha YuNESKO Klaster byurosi direktori v.b Krista Pikkat tomonidan qadimiy Samarqanddagi Registon maydonida o'qib eshittirildi.
“O‘zbekiston madaniy merosi – xalqlar va mamlakatlar o‘rtasidagi muloqotga yo‘l” mavzusidagi xalqaro kongress ishtirokchilar qalbida O‘zbekistonda bo‘lishdan unutilmas taassurot qoldirgan Registon maydonidagi 3D-mapping va musiqali chiroqlar shousi bilan yakunlandi.

Создано Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана
В течение двух дней, 15–16 мая, Ташкент и Самарканд стали крупной диалоговой площадкой для 370 участников из 40 стран мира, где ученые делились новейшими достижениями и открытиями в области археологии, нумизматики, истории, прикладного искусства и др.
Международный конгресс «Культурное наследие Узбекистана – путь к диалогу между народами и странами» завершил свою работу.
Конгресс принял резолюцию о необходимости создания Всемирного научного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана.
В ходе форума участники не раз отмечали важность сохранения и популяризации культурного наследия и выразили особую благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за внимание и заботу к одному из важнейших аспектов современной жизни – историческому прошлому и культурному наследию страны.
По итогам работы конгресса принята резолюция о необходимости создания Всемирного научного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, которую зачитала и.о. главы представительства ЮНЕСКО в Узбекистане, директор кластерного бюро ЮНЕСКО по Казахстану, Кыргызстану и Таджикистану Криста Пиккат на площади Регистан в древнем Самарканде.
Завершился международный конгресс «Культурное наследие Узбекистана – путь к диалогу между народами и странами» на Регистане красочным светомузыкальным шоу 3D-mapping, оставившим в сердцах участников незабываемые впечатления от пребывания в Узбекистане.