“Zamonlar chorrahasi: o‘tmishning buyuk merosi – ma’rifatli kelajak poydevori” xalqaro media-forumi doirasida qadimiy davrning bebaho qo‘lyozmalarining faksimil nusxalari O‘zbekiston fondlariga topshiriladi.
EOAVMU raisi Firdavs Abduxoliqovning soʻzlariga koʻra, media-forum “Oʻzbekiston madaniy merosi” loyihasi doirasida oʻtkazilmoqda, ushbu forum oʻzbek va xorijlik olimlarning mamlakatimiz tarixiy-madaniy merosining dunyoning ko'plab mamlakatlaridagi muzeylar va xususiy kolleksiyalarda saqlanayotgan noyob namunalari haqidagi bilimlarini kengaytirish maqsadida eʼtirof etilgan forumdir.
Rossiya Federatsiyasi Fanlar akademiyasi Sharq qo‘lyozmalari instituti va Fransiya Milliy kutubxonasida saqlanayotgan “Katta Langar Qur’oni”, “Sulton Husayn Boyqaro devoni”, “Ravzat-us-Safo” (“Sof jannat bog‘i”), “Me’rognoma”, “Temur tuzuklari” kitoblarining taqdimoti va faksimil nusxalarini respublika muzeylari va kutubxonalariga topshirish forumning asosiy tadbiri bo‘ladi. Oltindan foydalangan holda noyob texnologiyalardan foydalangan holda tayyorlangan nusxalarni, hatto mutaxassis ham asl nusxadan ajrata olmaydi.
Avvalroq, ushbu loyiha doirasida O'zbekiston kolleksiyalariga Sharq Davlat muzeyi, Rus etnografiya muzeyi, Davlat Tretyakov galereyasi kolleksiyalaridan illyustratsiyalar bilan bezatilgan besh jildlik, shuningdek, Rossiya Milliy kutubxonasidan Alisher Navoiy asarlari taqdim etilgan edi.
Savitskiy muzeyidan rus avangardi
Shuningdek, media-forum doirasida, musiqa cholg’u asboblari va nota yozuvlari namunalari, yozma meros va dekorativ-amaliy sanʼat yodgorliklariga bagʻishlangan Glinka muzeyida, Davlat Ermitajida, Davlat tarix muzeyida va Butunrossiya dekorativ, amaliy va xalq san'ati muzeyida saqlanayotgan beshta kitob-albom turkumining taqdimoti oʻtkazilishi va 49 mamlakatning 136 ta muzey hamda kutubxonalari vakillariga topshirilishi kutilmoqda. Albomlardan birida Nukusdagi (O‘zbekiston) Igor Savitskiy nomidagi Davlat muzeyi to’plamlaridan rus avangardining noyob asarlari taqdim etilgan.
Tadbir ishtirokchilari 2018 yilda nashr etilishi rejalashtirilgan albom va kitoblar mazmunini muhokama qilishni niyat qilishgan. Ular Rossiya, Fransiya, Buyuk Britaniya, Turkiya va Yaponiyadagi muzeylar hamda shaxsiy kolleksiyalarda saqlanayotgan O‘zbekiston eksponatlariga bag‘ishlanadi.
Forum doirasida musiqa sanʼati kechasi boʻlib oʻtadi, unda taniqli ijrochilar oʻnlab mamlakatlardan kelgan mehmonlarni oʻzbek xalq ogʻzaki ijodi namunalari bilan tanishtiradi. Kechada 1920 yillarda rus tadqiqotchilari tomonidan Edison fonografida yozib olingan nodir arxiv musiqa asarlari ham yangraydi. Raqamlashtirilgan musiqa kolleksiyasi, 100 yildan ortiq vaqt davomida Sankt-Peterburgdagi Rossiya Fanlar akademiyasining Rus adabiyoti instituti (Pushkin uyi) kolleksiyalarida saqlanmoqda.

Facsimile copies of priceless manuscripts of antiquity will be transferred to the collections of Uzbekistan within the framework of the international media forum "Crossroads of Times: the great Heritage of the past — the basis of an enlightened future".
According to the chairman of NAEMI Firdavs Abdukhalikov, the media forum is held within the framework of the project "Cultural Legacy of Uzbekistan", recognized to expand the knowledge of Uzbek and foreign scientists about the unique samples of the historical and cultural heritage of the country stored in museum and private collections in many countries of the world.
The main event of the forum will be the presentation and transfer to the museums and libraries of the republic of facsimile copies of the books "The Quran from Katta Langar", "Sultan Hussein Baykara's Sofa", "Rauzat-as-Safa" ("Garden of Purity"), "Mirage", "The Code of Timur", stored at the Institute of Oriental Manuscripts of the Russian Academy of Sciences and The National Library of France. Even a specialist can hardly distinguish copies made using a unique technology using gold from the original.
Earlier, within the framework of this project, five volumes with illustrations from the collections of the State Museum of the East, the Russian Ethnographic Museum, the State Tretyakov Gallery, as well as works by Alisher Navoi from the Russian National Library were transferred to the collections of Uzbekistan.
Russian Avant-garde from the Savitsky Museum
It is expected that the media forum will also host the presentation and transfer to representatives of 136 museums and libraries from 49 countries of a series of five books-albums dedicated to samples of musical instruments and musical notes, monuments of written heritage and decorative and applied art stored in the Glinka Museum, the State Hermitage, the State Historical Museum and the All-Russian Museum of Decorative and Applied Arts. and folk art. One of the albums presents unique works of the Russian avant-garde from the collection of the Igor Savitsky State Museum in Nukus (Uzbekistan).
The participants of the event intend to discuss the content of albums and books, the release of which is scheduled for publication in 2018. They will be dedicated to artifacts from Uzbekistan stored in museums and private collections in Russia, France, Great Britain, Turkey and Japan.
An evening of musical art will be held within the framework of the forum, during which famous performers will introduce guests from dozens of countries to the works of Uzbek folklore. The evening will also feature rare archival musical works recorded by Russian researchers on an Edison phonograph in the 1920s. The music collection, digitally converted, has been stored for more than 100 years in the funds of the Institute of Russian Literature (Pushkin House) of the Russian Academy of Sciences in St. Petersburg.
It is expected that well-known representatives of world science, heads of major scientific institutes, museums, libraries, and experts will take part in the large-scale event.
The forum is being organized by the Ministry of Culture, the UNESCO representative office, the Konrad Adenauer Foundation, and the Academy of Sciences of Uzbekistan.