“Zamonlar chorrahasi: o‘tmishning buyuk merosi – ma’rifatli kelajak poydevori” xalqaro media-forumi doirasida qadimiy davrning bebaho qo‘lyozmalarining faksimil nusxalari O‘zbekiston fondlariga topshiriladi.
EOAVMU raisi Firdavs Abduxoliqovning soʻzlariga koʻra, media-forum “Oʻzbekiston madaniy merosi” loyihasi doirasida oʻtkazilmoqda, ushbu forum oʻzbek va xorijlik olimlarning mamlakatimiz tarixiy-madaniy merosining dunyoning ko'plab mamlakatlaridagi muzeylar va xususiy kolleksiyalarda saqlanayotgan noyob namunalari haqidagi bilimlarini kengaytirish maqsadida eʼtirof etilgan forumdir.
Rossiya Federatsiyasi Fanlar akademiyasi Sharq qo‘lyozmalari instituti va Fransiya Milliy kutubxonasida saqlanayotgan “Katta Langar Qur’oni”, “Sulton Husayn Boyqaro devoni”, “Ravzat-us-Safo” (“Sof jannat bog‘i”), “Me’rognoma”, “Temur tuzuklari” kitoblarining taqdimoti va faksimil nusxalarini respublika muzeylari va kutubxonalariga topshirish forumning asosiy tadbiri bo‘ladi. Oltindan foydalangan holda noyob texnologiyalardan foydalangan holda tayyorlangan nusxalarni, hatto mutaxassis ham asl nusxadan ajrata olmaydi.
Avvalroq, ushbu loyiha doirasida O'zbekiston kolleksiyalariga Sharq Davlat muzeyi, Rus etnografiya muzeyi, Davlat Tretyakov galereyasi kolleksiyalaridan illyustratsiyalar bilan bezatilgan besh jildlik, shuningdek, Rossiya Milliy kutubxonasidan Alisher Navoiy asarlari taqdim etilgan edi.
Savitskiy muzeyidan rus avangardi
Shuningdek, media-forum doirasida, musiqa cholg’u asboblari va nota yozuvlari namunalari, yozma meros va dekorativ-amaliy sanʼat yodgorliklariga bagʻishlangan Glinka muzeyida, Davlat Ermitajida, Davlat tarix muzeyida va Butunrossiya dekorativ, amaliy va xalq san'ati muzeyida saqlanayotgan beshta kitob-albom turkumining taqdimoti oʻtkazilishi va 49 mamlakatning 136 ta muzey hamda kutubxonalari vakillariga topshirilishi kutilmoqda. Albomlardan birida Nukusdagi (O‘zbekiston) Igor Savitskiy nomidagi Davlat muzeyi to’plamlaridan rus avangardining noyob asarlari taqdim etilgan.
Tadbir ishtirokchilari 2018 yilda nashr etilishi rejalashtirilgan albom va kitoblar mazmunini muhokama qilishni niyat qilishgan. Ular Rossiya, Fransiya, Buyuk Britaniya, Turkiya va Yaponiyadagi muzeylar hamda shaxsiy kolleksiyalarda saqlanayotgan O‘zbekiston eksponatlariga bag‘ishlanadi.
Forum doirasida musiqa sanʼati kechasi boʻlib oʻtadi, unda taniqli ijrochilar oʻnlab mamlakatlardan kelgan mehmonlarni oʻzbek xalq ogʻzaki ijodi namunalari bilan tanishtiradi. Kechada 1920 yillarda rus tadqiqotchilari tomonidan Edison fonografida yozib olingan nodir arxiv musiqa asarlari ham yangraydi. Raqamlashtirilgan musiqa kolleksiyasi, 100 yildan ortiq vaqt davomida Sankt-Peterburgdagi Rossiya Fanlar akademiyasining Rus adabiyoti instituti (Pushkin uyi) kolleksiyalarida saqlanmoqda.

Факсимильные копии бесценных рукописей древности будут переданы в коллекции Узбекистана в рамках международного медиафорума «Перекресток времен: великое наследие прошлого — основа просвещенного будущего».
Как рассказал председатель НАЭСМИ Фирдавс Абдухаликов, медиафорум проводится в рамках проекта "Культурное наследие Узбекистана", признанного расширить познания узбекских и зарубежных ученых об уникальных образцах историко-культурного наследия страны, хранящихся в музейных и частных коллекциях во многих государствах мира.
Главным мероприятием форума станет презентация и передача музеям и библиотекам республики факсимильных копий книг "Коран из Катта Лангара", "Диван Султана Хусейна Байкары", "Раузат-ас-Сафа"("Сад чистоты"), "Миражнаме", "Уложение Тимура", хранящихся в Институте восточных рукописей Российской академии наук и Национальной библиотеке Франции. Изготовленные по уникальной технологии с использованием золота копии даже специалист с трудом отличит от оригинала.
Ранее в рамках этого проекта в коллекции Узбекистана были переданы пять томов с иллюстрациями собраний Государственного музея Востока, Российского этнографического музея, Государственной Третьяковской галереи, а также произведениям Алишера Навои из Российской национальной библиотеки.
Русский авангард из музея Савицкого
Ожидается, что на медиафоруме пройдет также презентация и передача представителям 136 музеев и библиотек из 49 стран серии из пяти книг-альбомов, посвященных образцам музыкальных инструментов и нотных записей, памятников письменного наследия и декоративно-прикладного искусства, хранящихся в музее имени Глинки, Государственном Эрмитажа, Государственном историческом музее и Всероссийском музее декоративно-прикладного и народного искусства. В одном из альбомов представлены уникальные произведения русского авангарда из собрания Государственного музея имени Игоря Савицкого в Нукусе (Узбекистан).
Участники мероприятия намерены обсудить содержание альбомов и книг, выпуск которых запланирован к изданию в 2018 году. Они будут посвящены артефактам из Узбекистана, хранящимся в музеях и частных собраниях России, Франции, Великобритании, Турции и Японии.
В рамках форума пройдет вечер музыкального искусства, в ходе которого известные исполнители познакомят гостей из десятков стран с произведениями узбекского фольклора. На вечере также прозвучат редкие архивные музыкальные произведения, записанные российскими исследователями на фонографе Эдисона в 1920-е. Переведенная в цифровой формат музыкальная коллекция, вот уже более 100 лет хранится в фондах Института русской литературы (Пушкинский дом) Российской академии наук в Санкт-Петербурге.
Ожидается, что в масштабном мероприятии примут участие известные представители мировой науки, руководители крупных научных институтов, музеев, библиотек, эксперты.
В организации форума принимают участие министерство культуры, представительство ЮНЕСКО, представительство Фонда имени Конрада Аденауэра, Академия наук Узбекистана.