30 апрель куни БААнинг Шаржа шаҳридаги Археологик ва моддий мерос фонди делегацияси Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжаҳон жамияти (БЖ) офисига ташриф буюрди.
Делегацияга фонд директори, БЖ аъзоси, қурултойларимизнинг доимий иштирокчиси, 2023-2024 йилларда нашрдан чиқадиган БАА тўпламларидаги Ўзбекистон маданий меросига бағишланган китоб-альбом куратори, Иса Юсуф бошчилик қилди. Унга ҳамкасблари Саид Алнакби, Адил Алҳосани ва Мустава Тетанжи ҳамроҳлик қилди.
Шунингдек, офис меҳмони Япониядаги Михо музейининг махсус тадқиқотчиси, Бутунжаҳон жамияти бошқаруви аъзоси Сергей Лаптев бўлди.
Делегация “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида”, “Ўзбекистон меъморий эпиграфияси” туркумидаги китоблар, шунингдек, “
Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳасининг тақдирлаш нашрлари билан танишди.
Меҳмонларга Жаҳон жамияти фаолияти, йўналишлари, ишлари натижалари ва яқин келажакдаги режалар ҳақида тақдимот қилинди. Шунингдек, “Ўзбекистон маданий мероси БАА тўпламларида” китоб-альбомини тайёрлашнинг амалий масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Ташриф якунида Исо Юсуф таъкидлади:
Шаржа амирлиги (БАА) археология қўмитаси кўп йиллардан буён Яқин ва Ўрта Шарқ тарихини ўрганиб келмоқда. Биз тадқиқотимизни БААда ҳам, бошқа мамлакатларда ҳам олиб борамиз. Бу ишда бизга доктор Жасим Сабоҳ ёрдам беради. Хорижий илмий доиралар, жумладан, Қувайт, Яман ва Баҳрайн, Франциядан келган мутахассислар билан ҳам ҳамкорлик қиламиз. Фаолиятимиз натижалари, қизиқарли кашфиётлар билан бирга нашр этаётган китобларимизда ҳам ўз аксини топмоқда.
Муайян соҳаларда ўзбек олимлари билан ҳам ҳамкорлик қиламиз. Биз бир неча йиллардан буён Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти конгресслари иштирокчисимиз. Бутунжаҳон жамияти бошқаруви аъзоси жаноб Сергей Лаптев билан биз археологик тадқиқотлар олиб бормоқдамиз, Марказий Осиёда топилган ёки Арабистон ярим ороли ҳудудидан Буюк ипак йўли йўллари бўйлаб топилган ашёларни ўрганмоқдамиз. Ушбу ҳамкорлик БАА ва Ўзбекистон ўртасидаги илмий ва маданий алоқаларни мустаҳкамлашга ёрдам беради, деб умид қиламиз.
Мамлакатларимизни кўплаб тарихий омиллар, жумладан, Буюк Ипак йўли бирлаштиради. Масалан, БАА ҳудудидан Кушонлар подшолигининг тангалари топилган. Орадан асрлар ўтиб, Тошкент ва Самарқандда Аббосийлар сулоласи тангалари зарб қилинган. Мовароуннаҳр Араб халифалиги мавжуд бўлган йилларда Шарқ билан Ғарбни, Жануб билан Шимолни боғловчи нуқта эди.

30 апреля офис Всемирного общества (ВО) по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана посетила делегация Фонда археологического и материального наследия в Шардже, ОАЭ.
Делегацию возглавил директор фонда Иса Юсуф, член ВО, постоянный участник наших конгрессов, куратор книги-альбома, посвященной культурному наследию Узбекистана в собраниях ОАЭ, которая будет издана в 2023–2024 году. Его сопровождали коллеги Саид Алнакби, Адил Алхосани и Мустава Тетанджи.
Также гостем офиса стал специальный научный сотрудник «Музея Михо» в Японии, член правления Всемирного общества Сергей Лаптев.
Делегация ознакомилась с книгами серий «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», а также с подарочными изданиями проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
Для гостей была проведена презентация о направлениях деятельности Всемирного общества, итогах его работы и ближайших планах. Также были обсуждены практические вопросы подготовки книги-альбома «Культурное наследие Узбекистана в собраниях ОАЭ».
В завершение визита Иса Юсуф отметил:
- Комитет археологии эмирата Шарджа (ОАЭ) уже много лет изучает историю Ближнего и Среднего Востока. Мы ведем свои исследования как на территории ОАЭ, так и в других странах. В этой работе нам помогает доктор Джасим Сабах. Также мы сотрудничаем с зарубежными научными кругами, в том числе – со специалистами из Кувейта, Йемена и Бахрейна, а также из Франции. Результаты нашей работы, а также интересные открытия находят отражение в издаваемых нами книгах.
По определенным направлениям мы сотрудничаем также с узбекскими учеными. В течение нескольких лет мы являемся участниками конгрессов Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана. С членом правления Всемирного общества, господином Сергеем Лаптевым проводим археологические изыскания, изучаем артефакты, обнаруженные на территории Средней Азии, либо попавшие на территорию Аравийского полуострова по трассам Великого шелкового пути. Это сотрудничество, надеюсь, поможет укрепить научные и культурные связи между ОАЭ и Узбекистаном.
Наши страны объединяют многие исторические факторы, в том числе Великий шёлковый путь. Например, на территории ОАЭ найдены монеты времен Кушанского царства. Спустя века в Ташкенте и Самарканде чеканились монеты династии Аббасидов. Мавераннахр был точкой, связывающей Восток и Запад, Юг и Север в годы существования Арабского халифата.
В Узбекистане хранятся ценные вещи халифа Мамуна. В эмирате Шарджа, в свою очередь, тоже имеются некоторые ценные артефакты с территории Узбекистана. Все эти памятники – доказательство тесных связей между нашими регионами в средние века, благодаря активным контактам по трассам Шёлкового пути. В наших планах – подготовка книги-альбома, посвященной памятникам культурного наследия Узбекистана в ОАЭ.
Хочу поблагодарить господина Абдухаликова за прием. Уверен, наше сотрудничество в формате Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана принесет свои яркие плоды.