Тошкентда Маданий мерос ҳафталигини ўтказишнинг асосий мақсади халқаро мулоқот ва ўзаро билим алмашишни мустаҳкамлаш, чет эллик ҳамкорлар билан янги қўшма лойиҳаларни тасдиқлаш бўлиб, булар мамлакат маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва оммалаштириш учун йўналтирилган. Бу тадбирлар Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларга мувофиқ равишда ўтказилмоқда.
18-28 октябрь кунлари ҳафталик доирасида Тошкент аҳолиси ва пойтахт меҳмонлари ташриф буюриши мумкин бўлган кўргазмалар ташкил этилади. Ўзбекистоннинг бой тарихий ва маданий меросига бағишланган ноёб экспозициялар Темурийлар тарихи давлат музейи, Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқшунослик институти, Алишер Навоий номидаги Миллий кутубхона ва Ўзбекистон тарихи давлат музейининг Тошкент филиалида намойиш этилади.
Илмий доира вакиллари ва расмийлар иштирокида мавзуга оид форумлар ўтказилади. Маданий мерос ҳафталигининг ҳар бир куни исломгача бўлган даврдан бошлаб Янги Ўзбекистонда Учинчи Ренессанс давригача бўлган даврларга бағишланади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан амалга оширилаётган "Ўзбекистон Ислом цивилизацияси маркази" мега лойиҳаси тақдимоти ҳафталикнинг муҳим қисми бўлади. Маданий мерос ҳафталиги иштирокчилари қурилаётган Ислом цивилизацияси маркази биносига ташриф буюриш ва у ерда хорижий ҳамкорлар билан биргаликда ноёб илмий лойиҳалар тақдимоти ўтказиш учун ноёб имкониятга эга бўладилар. Шунингдек, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти (WOSCU) аъзолари иштирокида ташкил этиладиган Марказнинг музей залларида мавзули кўргазма ва экспозициялар очилади.
Умуман олганда, Маданий мерос ҳафталиги Самарқандда ўтказилган VIII Конгресс доирасида бошланган ва тасдиқланган бир қатор йирик лойиҳаларнинг мантиқий давоми ҳисобланади. Эндиликда, ушбу лойиҳаларни ишлаб чиқиш жараёни бошланмоқда.

Главной целью проведения Недели культурного наследия в Ташкенте является укрепление международного диалога и взаимного обмена знаниями, утверждение новых совместных проектов с зарубежными партнерами, направленных на сохранение, изучение и популяризацию культурного наследия страны в соответствии с реформами, инициированными в Новом Узбекистане Президентом Республики Шавкатом Мирзиёевым.
С 18 по 28 октября в рамках недели также будут открыты выставки, которые смогут посетить жители Ташкента и гости столицы. Уникальные экспозиции, посвященные богатому историческому и культурному наследию Узбекистана, будут представленыв Государственном музее истории Темуридов, Институте востоковедения имени Абу Райхана Беруни, Национальной библиотеке имени Алишера Навои и в Ташкентском филиале Государственного музея истории Узбекистана.
Пройдут тематические форумы с участием представителей научного мира и официальных лиц. Каждый день Недели культурного наследия будет посвящен той или иной исторической эпохе, начиная с доисламских времен вплоть до Третьего ренессанса в Новом Узбекистане.
Важной частью Недели станет презентация мегапроекта «Центр исламской цивилизации Узбекистана», инициированного Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым. Участники Недели культурного наследия получат уникальную возможность посетить здание возводящегося Центра исламской цивилизации, где пройдут презентации совместных с иностранными партнерами уникальных научных проектов. Также будут открыты пробные тематические выставки и экспозиции в музейных залах Центра, которые только обустраиваются при участии членов Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU).
В целом Неделя культурного наследия является логическим продолжением работы, начатой в рамках VIII Конгресса в Самарканде, где были утвержден ряд крупных проектов. Теперь начинается этап их развернутой разработки.