Marosim ochilishi oldidan O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan fan, madaniyat va taʼlim sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlarga bag‘ishlangan film namoyish etildi. Ushbu film O‘zbekistonning sivilizatsiyalar va madaniy muloqotlar markazi sifatidagi roli haqidagi munozaraning ramziy boshlanishi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev tabrik so‘zi bilan chiqdi. U o‘zlikni anglash, tarixdan saboq olish muhimligini taʼkidladi.
“Ikki yil avval Oksford olimlari buyuk olim Abu Rayhon Beruniy haqida kitob nashr etgan edi. Asosiy xulosa shundan iboratki, 10-11-asrlarda olimlar yakka holda ishlashmagan, ularni bir-biri bilan bog‘langan bilimlar maskani bo‘lgan, Beruniy va Ibn Sino kabi siymolar 30 yildan ortiq yozishmalarni davom ettirgan”, — deya taʼkidladi u. Sharq Uyg‘onish davri davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik natijasi bo‘lib, Madaniy meros haftaligi doirasidagi uchrashuvlar kelgusidagi global muloqotlar uchun platformaga aylanishiga umid bildirdi”, - dedi Safoyev.
Madaniy meros haftaligida moderator sifatida ishtirok etgan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi, professor, yuridik fanlar doktori, “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasi tahririyati raisi Akmal Saidov “O‘zbekistonning madaniy merosi” loyihasining muhim ahamiyatini eʼtirof etdi.
“Haftalik davomida 30 dan ortiq konferensiya va seminarlar bo‘lib o‘tadi, ularda butun dunyodan 150 dan ortiq mutaxassislar maʼruza qiladilar. Toshkent shahri aholisi va mehmonlari uchun muzeylarda tematik ko‘rgazmalar ochiladi, ularda O‘zbekistonning islomgacha bo‘lgan davri va Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ilgari surilayotgan uchinchi Renessans davrigacha bo‘lgan boy tarixi namoyish etiladi,” — dedi akademik. Akmal Saidov.
O‘zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi direktori, VOSSU boshqaruvi raisi va o‘z nutqida haftalik dasturini taqdim etib, xalqaro hamkorlik muhimligini taʼkidladi. U avgust oyining oxirida Samarqandda VOSSU ning VIII Xalqaro kongressi bo‘lib o‘tganini, uning natijasi sifatida 50 ta davlat olimlari tomonidan qo‘llab-quvvatlangan Samarqand deklaratsiyasi qabul qilinganini eslatdi.
Madaniy meros haftaligi doirasida 60 dan ortiq hamkorlik shartnomalari, jumladan, Birinchi va Ikkinchi Uyg‘onish davri olimlari – olimlarning ilmiy yutuqlarini aks ettiruvchi loyihalar, shuningdek, Markaz muzeyi ko‘rgazmalari uchun innovatsion yechimlar imzolanishi rejalashtirilgan. Islom sivilizatsiyasi uchun videokontent yaratish va yoshlar uchun interaktiv yechimlar. Shu bilan birga, xorijiy telekanallar ishtirokida O‘zbekiston arxeologiyasi va madaniyati yutuqlariga bag‘ishlangan hujjatli filmlar suratga olish rejalashtirilgan.
“Islom sivilizatsiyasi markazi O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilgan noyob megaloyihadir. Tez orada Markaz qurilishi yakunlanadi, ammo endi uning muzey zallarini mermazmun manbalar bilan to‘ldirish vaqti keldi. Ko‘rgazmalarni ko‘paytirish bo‘yicha ishlar xorijlik tadqiqotchilar bilan hamkorlikda olib borilmoqda. Ushbu mashaqqatli ish Xalqaro madaniy meros haftaligida ham davom etmoqda.
Tadbirlar davomida xorijlik hamkasblarimiz o‘z loyihalarini taqdim etadilar va Islom sivilizatsiyasi markazi bilan hamkorlikni tasdiqlovchi shartnomalarni imzolaydilar”, — dedi Abduxoliqov.
Marosimda boshqa muhim ishtirokchilar, jumladan, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Bahrom Abduxalimov, akademik Azamat Ziyo, O‘zbekiston madaniyat vaziri o‘rinbosari Murodjon Majidov va boshqalar so‘zga chiqdi. Maʼruzachilar haftalik doirasida o‘tkaziladigan yo‘nalishlar va dasturlar haqida maʼlumot berib, bo‘lajak tadbirlar madaniy muloqotni rivojlantirish, merosni asrab-avaylashga salmoqli hissa qo‘shishiga ishonch bildirishdi.
Toshkentda o‘tkazilayotgan “Madaniy meros haftaligi” madaniy va ilmiy hayotda muhim voqea bo‘lib, o‘zaro tajriba almashish uchun qulay shart-sharoit yaratadi hamda xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga hissa qo‘shadi.

Открытие церемонии предварял показ фильма о реформах в сфере науки, культуры и образования, которые проводятся в Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева. Этот фильм стал символичным началом дискуссии о роли Узбекистана как центра цивилизационного и культурного диалога.
Приветственную речь произнес первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Садык Сафаев. Он подчеркнул важность повышения самосознания и извлечения уроков из истории.
«Два года назад ученые из Оксфорда выпустили книгу о великом ученом Абу Райхоне Беруни. Главный вывод заключается в том, что в X-XI веках ученые не работали в изоляции, это было сообщество взаимосвязанного знания, и такие деятели, как Беруни и Авиценна, поддерживали переписку более 30 лет», - отметил он, добавив, что появление Восточного Ренессанса было результатом взаимодействия между государствами, и выразил надежду, что встречи в рамках Недели культурного наследия станут платформой для дальнейшего мирового диалога», - подчеркнул Сафаев.
Академик Академии наук Республики Узбекистан, профессор, доктор юридических наук, председатель редакционного совета проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» Акмаль Саидов, который выступил в качестве модератора, отметил важность Недели культурного наследия.
«В течение недели пройдет более 30 конференций и семинаров, на которых выступят свыше 150 специалистов со всего мира. Он добавил, что для жителей и гостей Ташкента будут открыты тематические выставки в музеях, где будет представлена богатая история Узбекистана, начиная с доисламского периода и заканчивая Третьим Ренессансом, инициированным президентом Шавкатом Мирзиёевым», - отметил академик Акмаль Саидов.
Директор Центра исламской цивилизации в Узбекистане, председатель правления WOSCU Фирдавс Абдухаликов, в своей речи представил программу Недели и подчеркнул важность международного сотрудничества. Он напомнил, что в конце августа в Самарканде прошел VIII Международный конгресс WOSCU, итогом которого стала Самаркандская декларация, поддержанная учеными из 50 стран. В рамках Недели культурного наследия планируется подписать более 60 соглашений о сотрудничестве, включая проекты, отражающие научные достижения ученых - представителей Первого и второго Ренессансов, а также инновационные решения для экспозиций музея Центра исламской цивилизации, создание видео-контента, интерактивных решений для молодежи. В планах также создание документальных фильмов с зарубежными телеканалами, посвященных археологии и культурным достижениям Узбекистана.
«Центр исламской цивилизации – уникальный мегапроект, инициированный Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. Скоро возведение Центра будет завершено, но уже сейчас пришло время наполнить залы его музея содержательным контентом. Работа по усилению экспозиций идет в кооперации с зарубежными исследователями. Продолжается эта кропотливая работа и в ходе Недели культурного наследия. Наши иностранные коллеги презентуют свои проекты и подпишут договора с Центром исламской цивилизации, подтверждающие сотрудничество, направленное на развитие Центра исламской цивилизации», - отметил Абдухаликов.
В ходе церемонии выступили также другие важные участники, в числе которых вице-президент Академии наук Узбекистана Бахром Абдухалимов, академик Азамат Зиё, заместитель министра культуры Узбекистана Муроджон Маджидов и другие. Спикеры поделились информацией о направлениях и мероприятиях, которые пройдут в рамках недели, заверив, что предстоящие события станут значимым вкладом в развитие культурного диалога и сохранение наследия.
Неделя культурного наследия в Ташкенте обещает стать значимым событием в культурной и научной жизни, создающим условия для обмена опытом и укрепления международного сотрудничества.