"Ислом — тинчлик ва эзгулик дини" симпозиуми давомида Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан исломий меросни ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар, жумладан, "Ўзбекистонда Ислом цивилизацияси маркази" мега-лойиҳаси муҳокама қилинади.
Симпозиумдан сўнг тақдимот қисми бошланади, унда Ислом цивилизацияси маркази музейининг "Қуръонлар зали" ва Имом Бухорий инновацион музейи кўргазмаларини бойитишга қаратилган ғоялар тақдим этилди.
Тадбирда 150 га яқин мутахассис, жумладан, Туркиядан Турк қўлёзмалари ассоциацияси президенти Жошқун Йилмаз, БААдан "Манара" маркази ижрочи директори Бахита Аҳмед Ал-Румайтий, Франциядан Қуръоншунос, Сорбонна ва Париж Олий амалиёт мактаби доктори, Париж Академик тадқиқотлар институти раиси ва Миллий илмий тадқиқот маркази (CNRS) тадқиқотчиси Карим Ифрак, Ислом санъати музейи ва Мерос, маданият ва санъат масалалари бўйича Al Midad ташкилоти раҳбари Мамдуҳ Усмон, Австриядан Müller & Schindler нашриёти халқаро маркетинг ва бизнесни ривожлантириш бўйича вице-президенти Александр Вильгельм, Туркиядан Истанбул Ислом цивилизацияси сайлгоҳи раҳбари ва Истанбул Қуръони нусхалари муаллифи Ҳусайн Қутлу, Иорданиядан Ал-Байт университети шариат факультети юриспруденция профессори Аҳмад Ясин Абдел Раҳмон, Россиядан Давлат Эрмитажида қимматли ва археологик металлар илмий реставрация лабораторияси раҳбари, фан доктори Игорь Малкиель ва бошқа дунё миқёсидаги таниқли экспертлар иштирок этадилар.
Олимлар томонидан тақдим этиладиган лойиҳалар қаторида жаҳондаги турли коллекцияларда сақланаётган Қуръонлар факсимил нусхаларини нашр этиш таклифлари ҳам бўлади. Шунингдек, хусусий коллекциялардаги қўлёзма Қуръонлар каталогини яратиш ва Ислом цивилизацияси марказида сақланаётган қўлёзмалар рўйхатини тузиш лойиҳалари ҳам тақдим этилади.
Шунингдек, инновацион технологиялардан фойдаланиш режалаштирилган: илк мусҳафлар учун ягона платформа яратиш, Усмон мусҳафи ва Катта Лангар Қуръонининг рақамлаштирилган электрон версияларини яратиш ва сунъий интеллект ёрдамида Қуръон матнини тадқиқ қилиш орқали исломий маънавий меросга замонавий ёндашувларни топиш бўйича ғоялар муҳокама қилинади.
Бундан ташқари, хорижий экспертлар иштирокидаги илмий кенгашнинг кенгайтирилган йиғилиши ҳам ўтказилади, унда Президент Шавкат Мирзиёев топшириғига кўра қурилаётган Имом Бухорий инновацион музейи билан боғлиқ ғоялар муҳокама қилинади.
Шу билан бирга, "Қуръон: тинчлик, эзгулик ва маънавий уйғониш ёғдуси" махсус касбий кўргазмаси ҳам ўтказилади. Ушбу кўргазмада экспертлар Ислом цивилизацияси маркази ва Имом Бухорий музейларига к турадиган экспонатлар билан танишиш имконига эга бўладилар.

During the symposium, "Islam — the Religion of Peace and Kindness," the ongoing reforms in Uzbekistan aimed at studying, preserving, and popularizing the Islamic heritage, initiated by the President of the Republic of Uzbekistan, ShavkatMirziyoyev, will be discussed, including the megaproject "The Center of Islamic Civilization in Uzbekistan."
Following the symposium, a presentation block will take place, during which ideas will be presented to enhance the exhibitions of the "Quran Hall" in the Museum of the Center of Islamic Civilization and the Innovative Museum of Imam Al-Bukhari.
Around 150 specialists will participate in the event, including the President of the Turkish Manuscripts Association, Joskun Yilmaz (Turkey), Executive Director of the Manara Center, Bahita Ahmed Al-Rumaiti (UAE), professor, Quranologist, Doctor of Sorbonne and the Higher School of Practical Studies in Paris, Chairman of the Institute of Academic Studies in Paris, and researcher at the National Center for Scientific Research (CNRS), Karim Ifrak (France), General Director of the Museum of Islamic Art and Al Midad on Heritage, Culture, and Art, Mamdouh Osman, Vice President for International Marketing and Business Development at Müller & Schindler, Alexander Wilhelm (Austria), Director of the Istanbul Park of Islamic Civilization and author of copies of the Istanbul Quran, Husain Kutlu (Turkey), Professor of Jurisprudence at the Faculty of Sharia at Al-Bayt University, Ahmad Yasin Abdel Rahman (Jordan), Head of the Laboratory of Scientific Restoration of Precious and Archaeological Metals, a highly qualified restorer, Doctor of Sciences at the State Hermitage, Igor Malkiel (Russia), and other world-renowned experts.
Among the projects presented by scholars will be proposals for publishing facsimile editions of Qurans preserved in collections around the world. Additionally, projects for creating a catalog of handwritten Qurans in private collections and a register of manuscripts located in the Center of Islamic Civilization will be showcased.
Moreover, the use of innovative technologies is planned: ideas for creating a unified platform for early manuscripts (Mushafs), digitizing and creating electronic versions of the UthmanMushaf and the Kattalangar Quran, as well as studying the text of the Quran using artificial intelligence to discover modern approaches to the Islamic spiritual heritage, will be discussed.
An expanded meeting of the Scientific Council with the participation of international experts will also take place, where ideas related to the innovative Museum of Imam Al-Bukhari, which is being built under the order of President of Uzbekistan ShavkatMirziyoyev, will be reviewed.
In addition, a special professional exhibition titled "Quran: Light of the World, Goodness, and Spiritual Awakening" will be held, where experts will be able to explore exhibits that will later adorn the museums of the Center of Islamic Civilization and the Museum of Imam Al-Bukhari.