Муҳтарам Шавкат Миромонович!
Биз, «Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» V Халқаро конгресси иштирокчилари, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш Бутунжаҳон жамияти аъзолари – маданият арбоблари, фан ва маориф ходимлари, журналистлар, кинематографчилар, турли мамлакатлар ва ташкилотларнинг вакилларимиз, лекин барчамизни Сиз раҳбарлик қилаётган мамлакат – Ўзбекистон Республикаси маданий мероси ва тарихига  умумий қизиқиш ва муҳаббат бирлаштириб турибди.
Бу йил Ўзбекистон салмоқли сана – мустақиллигининг 30 йиллигини нишонлади. Юбилей ўзига хос натижадарни сарҳисоб қилиш ва келажакдаги устувор вазифаларни  белгилаб олиш учун сабаб бўлди. Мамлакатда, шу жумладан, фан ва маданият соҳасида амалга оширган кенг кўламли ва туб ислоҳотлар борасида тутган йўлингизни тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз.
Ўзбекистонда учинчи Ренессанс учун шароит яратишга қаратилган миллий ғоя, аввало пухта ўйланган маданий сиёсатга асослангани чуқур ҳурматга лойиқ. Айнан маданият мамлакатнинг тикланишига, жамият маънавиятининг юксалишига, одамларнинг, айниқса, ёш авлоднинг ватанпарварлигини тарбиялашга асаос бўлади. Ўзбекистонда миллий маданият соҳасидаги тизимли ислоҳотлар туфайли қадимий ёдгорликларни кенг миқёсда тиклаш ва ўрганиш ишлари олиб борилмоқда, илмий ва маърифий ишлар янги туртки олмоқда, халқ ижодиёти ҳамда номоддий меросни асраб-авайлаш давлат даражасида қўллаб-қувватланмоқда.
Мамлакатнинг бу меросни асраб-авайлашга қаратилган сиёсати чиндан ҳам таҳсинга сазовор. Сўнгги йилларда у кескин ўзгаришларга дуч келди. Бу Сиздан беқиёс  улкан куч талаб қилгани рост. Сизнинг аждодлар ютуқларига, уларнинг тажрибасини сақлаб қолиш ва такомиллаштиришга бўлган шахсий эътиборингиз ва ҳурматингиз ҳаммамиз учун намунадир.
Сиз ҳар йили илмий кучларни бирлаштиришга қаратилган ноёб ташаббуслар билан чиқасиз. Бу йил мазкур ташаббус Тошкент, Хива ва Нукусда Бутунжаҳон жамиятининг «Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» V Халқаро конгресси ҳамда «Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида» Халқаро анжуманини бирлаштирган Маданий мерос ҳафталигини ўтказиш билан боғлиқ. Ушбу Ҳафталик давомида, Сизнинг ташаббусларингиз туфайли, биз амалга оширилган ишларни сарҳисоб қилдик ва истиқболдаги режаларни келишиб олдик.
Биз, дунёнинг турли мамлакатлари – Европа, Осиё ва Америкадан келган мутахассислар, Сизнинг бу соҳадаги ноёб ташаббусларингизни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрмиз. Ўзбекистоннинг маданий меросини ўрганиш соҳасида иш олиб борар эканмиз, ҳар биримиз Ўзбекистон ҳудудида бронза давридан бошлаб, қадим замонлардан буён ривожланиб келган энг бой маданиятнинг қадр-қимматига ишонамиз. Бу мамлакатнинг энг бой маънавий ва моддий мероси жаҳон цивилизацияси учун абадий қадриятдир.
Анжуман биз учун меросни ўрганиш ва асраб-авайлаш жараёнини янги замонавий босқичга  олиб чиқадиган янги ғоялар ва мақсадларга туртки бўлди. Бутунжаҳон жамияти Сизнинг ташаббусларингизни қўллаб-қувватлашга астойдил интилади. Сўнгги йилларда бизнинг Жамият юзлаб нашриёт, тадқиқот, оммавий ахборот воситалари ва илмий-маърифий лойиҳаларни, жумладан, «Ўзбекистон маданий мероси» туркумидаги эллик жилдли расмли китоб-альбомларни  нашр этиш бўйича кенг кўламли лойиҳани амалга оширди. Давлат кўмаги туфайли бу жилдлар ҳар бири ўн минг нусхада нашр этилади ҳамда Ўзбекистоннинг илмий ва ўқув муассасаларига, шу жумладан умумтаълим мактабларига текин тарқатилади. Дунё музейларидаги Ўзбекистоннинг маданий мероси ҳақида ҳикоя қилувчи ушбу туркум устидаги ишлар, ҳужжатли ва бадиий фильмлар яратиш, илмий анжуманлар ўтказиш, мерос ёдгорликларини  ўрганиш билан боғлиқ бошқа соҳалардаги лойиҳаларни амалга ошириш давом этмоқда. Сизни ишонтириб айтамизки, биз аввалгидек мамлакатингиз меросини асраб-авайлашга ўз ҳиссамизни қўшишга тайёрмиз.
Умид қиламизки, бизнинг тажрибамиз, кучимиз, Ўзбекистоннинг маданий тикланишига  ёрдам беришга иштиёқимиз Сиз олиб бораётган ислоҳотларга, янги Ренессанс даврига, Ўзбекистон халқларининг бахти ва фаровонлигига ҳисса қўшади!
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, кўп қиррали фаолиятингизда, мамлакатни ислоҳ қилиш, Янги Ўзбекистонни яратиш борасидаги улкан ва муҳим ишингизда янгидан янги ютуқлар тилаб қоламиз!
Ўзбекистон Республикаси халқларига фаровонлик ва тинчлик тилаймиз!
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш Бутунжаҳон жамияти аъзолари
«Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» V Халқаро конгресси иштирокчилари
2021 йил, 14 сентябрь, Тошкент шаҳри.
Конгресс меҳмони Рафаэл Некталов: “Мен бу ерда маданиятга ҳар томонлама ёндашувни кўряпман”
Бутунжаҳон жамиятининг юбилей конгресси натижаларни сарҳисоб қилди
Toshkentda Mirzo Ulug‘bek buyurtmasi asosida yaratilgan noyob qo‘lyozma taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Тошкентда Мирзо Улуғбекнинг махсус буюртмаси билан яратилган кам ўрганилган қўлёзма тақдимоти бўлиб ўтди
Янги Маданий мерос ҳафталигининг тадбирлари эълон қилинди
Яна бир китоб-альбом Кушонлар салтанати хазинасига бағишланиши режалаштирилган
Янги китоб-альбом Сарцетакисдаги Ўзбекистон галереясига бағишланиши режалаштирилган
O‘zbekiston san`ati durdonalariga bag‘ishlangan noyob albom chiqariladi
Qoraqalpoq xalqining qo'lda yasagan durdonalariga rangli albom bag'ishlandi
“O‘zbekiston madaniy merosi” loyihasi hind turkumining uchinchi jildi qanday bo‘ladi?
«O‘zbekiston madaniy merosi» loyihasining navbatdagi jildi amaliy san’at muzeyi kolleksiyalariga bag‘ishlandi

Глубокоуважаемый Шавкат Миромонович!
Мы, участники V Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана – основа нового Ренессанса», члены Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана – деятели культуры, работники науки и просвещения, журналисты, кинематографисты, представляем разные страны и организации, но всех нас объединяет общий интерес и любовь к культурному наследию и истории руководимой Вами страны – Республики Узбекистан.
В этом году Узбекистан отметил значимую дату – 30-тилетие независимости страны. Юбилей стал поводом для подведения своеобразных итогов и определения будущих приоритетов. Мы полностью разделяем Вашу позицию, направленную на масштабные и кардинальные реформы, проводимые Вами в стране, в том числе в области науки и культуры.
Глубочайшее уважение вызывает то, что провозглашенная Вами национальная идея, направленная на создание в Узбекистане условий для третьего Ренессанса, основывается в первую очередь на выверенной культурной политике. Именно культура является основой для возрождения страны, подъема духовности общества, воспитания патриотизма народа, в особенности молодого поколения. Благодаря системным реформам в сфере национальной культуры в Узбекистане происходит масштабная реставрация и изучение памятников старины, получает новый импульс научно-просветительская работа, на государственном уровне осуществляется поддержка народного творчества, сохранение нематериального наследия.
Политика страны, направленная на сохранение этого наследия, вызывает искреннее восхищение. За последние годы она претерпела кардинальные изменения, что потребовало поистине титанических усилий с Вашей стороны. Ваше личное внимание и бережное отношение к достижениям предков, сохранению и преумножению их опыта является примером для всех нас.
Каждый год Вы выходите с уникальными инициативами, направленными на консолидацию научных сил. В этом году эта инициатива связана с проведением Недели культурного наследия, которая объединяет 5 конгресс Всемирного общества «Культурное наследие Узбекистана – основа Нового Ренессанса» и Международный форум «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций», которые пройдут в Ташкенте, Хиве и Нукусе. Во время этой Недели, благодаря Вашим инициативам, нам удалось подвести итоги проделанной работы и сверить планы на будущее.
Мы, специалисты разных стран мира – Европы, Азии и Америки, готовы всемерно поддерживать Ваши уникальные инициативы на этом поприще. Работая в сфере изучения культурного наследия Узбекистана, каждый из нас убеждается в непреходящей ценности богатейшей культуры, которая развивалась на территории Узбекистана с глубокой древности, начиная с бронзового века. Богатейшее духовное и материальное наследие этой страны представляет непреходящую ценность для мировой цивилизации.
Форум стал для нас толчком для новых идей и целей, которые позволят вывести процесс изучения и сохранения наследия на новый современный уровень. Всемирное общество искренне стремится поддержать Ваши инициативы. За последние годы нашим Обществом реализованы сотни издательских, исследовательских, медийных и научно-просветительских проектов, включая масштабный проект по изданию пятидесяти иллюстрированных книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана». Благодаря государственной поддержке эти тома публикуются тиражом в десять тысяч экземпляров каждый и безвозмездно распространены по научным и учебным учреждениям Узбекистана, включая общеобразовательные школы. Работа над данной серией, рассказывающей о культурном наследии Узбекистана в музеях мира, выпуск документальных и художественных фильмов, проведение научных форумов, реализация проектов по иным направлениям, связанным с изучением памятников наследия, продолжается. Заверяем Вас, что готовы, как и прежде, вносить свой вклад в сохранение культурного наследия руководимой Вами страны.
Мы надеемся, что наш опыт, наша энергия, наше горячее желание помочь культурному возрождению Узбекистана будут способствовать проводимым Вами реформам, новому Ренессансу, счастью и благосостоянию народов Узбекистана!
Мы желаем Вам, глубокоуважаемый Шавкат Миромонович, дальнейших свершений в Вашей многогранной деятельности, большой и важной работе по реформированию страны, созданию нового Узбекистана!
Желаем процветания и мира народам Республики Узбекистан!
Члены Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана
Участники V Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана – основа нового Ренессанса»
14 сентября 2021 года, г. Ташкент.
Гость Конгресса Рафаэль Некталов: "Я вижу здесь комплексный подход к культуре"
Юбилейный Конгресс Всемирного общества подвел итоги
Уникальный манускрипт, созданный по заказу Мирзо Улугбека, презентовали в Ташкенте
В Ташкенте презентовали малоизученную рукопись, созданную по спецзаказу Мирзо Улугбека
Анонсированы события новой Недели культурного наследия
Кладу Кушанского царства планируют посвятить очередную книгу-альбом
Новую книгу-альбом планируют посвятить греческой «Галерее Узбекистана Сарцетакиса»
Выйдет в свет уникальный альбом, посвященный шедеврам искусства Узбекистана
Рукотворным шедеврам каракалпакского народа посвятили красочный альбом
Каким будет третий том индийской серии проекта "Культурное наследие Узбекистана"?
Очередной том проекта "Культурное наследие Узбекистана" посвятили коллекции музея прикладного искусства