Ermitajning Oʻzbekiston madaniy merosiga oid asarlar toʻplami nihoyatda keng boʻlib, deyarli 150 yil davomida shakllangan. Muzeyda paydo bo'lgan O'rta Osiyoga oid birinchi materiallar Buyuk Pyotrning Sibir kolleksiyasidan bir nechta Baqtriya idishlari edi. Keyinchalik toʻplamlar Buxoro amirligi, Xiva va Qoʻqon xonliklari hukmdorlarining diplomatik sovgʻalari bilan toʻldirildi. Viloyat Rossiya imperiyasi tomonidan bosib olingandan so‘ng muzeyda Buxoro va Xiva vakillari taqdim etgan sovg‘alar paydo bo‘ldi. Bularga qurol-yaroq, ot idishlari, zargarlik buyumlari, matolar, kitoblar kiradi. Kolleksionerlarning sovg'alari orasida II gildiya savdogarining imperatori Mirzo Buxoriyga taqdim etilgan nazrlar alohida o'rin tutadi. Sovg'alarning o'zi, hatto ular taqdim etilgan quti ham saqlanib qolgan.
1917 yil inqilobidan keyin shaxsiy kolleksiyalar milliylashtirildi, islohot doirasida muzey eksponatlari “qayta taqsimlandi”. 1921 yilda esa Ermitajda Sharq boʻlimi tashkil etilib, Oʻrta Osiyo arxeologiyasini tizimli oʻrganish boshlandi. Shu tariqa O‘zbekiston SSR mashhur “Ayrtam” frizini Ermitajga sovg‘a qildi, tadqiqot materiallari Mizdaxqon, Paykend, Tali Barzu, Kofir-qal’adan kelib tushdi. Ikkinchi jahon urushidan keyin kolleksiya Markaziy Osiyoga ekspeditsiyalardan topilgan topilmalar, jumladan, Xorazm arxeologik-etnografik ekspeditsiyasi faoliyatiga oid yodgorliklar va Vasiliy Shishkinning Varaxshadagi qazishmalari bilan toʻldirildi.
Ayritom frizi
Ermitajda Pavel Kostrov boshchiligida Oʻrta Osiyo monumental rasmlarini restavratsiya qilish uchun maxsus laboratoriya tashkil etildi, devor rasmlarini olib tashlash, konservatsiya qilish va muzeylashtirish metodologiyasi ishlab chiqildi.
Bizning kunlarimiz
2010-yilda Ermitaj qishki saroyining o‘n bir zalida “O‘rta Osiyo antik va ilk o‘rta asrlarda” doimiy ko‘rgazmasi ochildi, unda saklarning bronza qozonlari, Niso ritonlari, Termizning kushon releflari, rasmlari va Penjikent va Varaxshaning oʻymakor bezaklari, soʻgʻdiylar va xorazmliklarning kumushlari. Ko‘rgazmaning davomi ham tayyorlanmoqda – musulmonlar davridagi O‘rta Osiyo san’ati va madaniyatining beshta zali (9—19-asrlar). Bundan tashqari, “Eski qishloq” yangi restavratsiya va saqlash majmuasida hozirda Markaziy Osiyodagi musulmon sanʼatining eng muhim durdonalari namoyish etilmoqda.
Oradan besh yil o‘tib, 2015-yilda WOSCU boshqaruvi raisi Firdavs Abduxoliqov va hamfikrlar jamoasi Ermitaj rahbariyatiga respublikaga tegishli osori-atiqalarga bag‘ishlangan albom chiqarishni taklif qilishdi va bu muzey xodimlarini hayratda qoldirdi. Bunga sabab eksponatlarning zamonaviy chegaralar bo‘ylab taqsimlanmagani, shuningdek, bunday nashrlarni tayyorlash tajribasining kamligidir. Biroq, bu taklif qabul qilindi va loyihaga katta qiziqish bildirildi. Luryening so'zlariga ko'ra, masala bir jild bilan hal qilinmasligi darhol ma'lum bo'ldi. Shu bois uchta jildli albom chiqarishga qaror qilindi: birinchisi islomgacha bo‘lgan davrga, ikkinchisi abbosiylardan temuriylargacha bo‘lgan islom madaniyatining gullagan davriga, uchinchisi amirlik va nisbatan yaqinroq etnografik davrlarga bag‘ishlangan. Ikki jild allaqachon nashr etilgan, uchinchisi ustida ish davom etmoqda.
Edvard Rtveladze, Akmal Saidov va Firdavs Abduxoliqov
Har bir albom uchun narsalar ro'yxati juda sinchkovlik bilan tuzilgan. Ba'zi artefaktlar restavratsion tozalashdan o'tkazildi. Ermitaj yangi fotosuratlar, buyumlar uchun kartalar va kirish maqolalarini tayyorlayotgan edi. Birinchi va ikkinchi jildlarning ilmiy muharriri taniqli arxeolog Edvard Rtveladze edi.
Birinchi jild geografik tamoyil boʻyicha tuzilgan: Baqtriya, Soʻgʻd, Choch, Fargʻona, Xorazm. Luryening o'zi Xorazm mavzusini oldi. Xorazmda terakotadan yasalgan haykaltaroshlik va Toʻproqqalʻa, ossuariylar, kumush idishlarga oid boʻlimlar mavjud edi. Oxirida ikkita maxsus bo'lim bor edi: olim ta'kidlaganidek, jildda bir qator ilgari nashr etilmagan buyumlar bor edi. Ikkinchi jild xronologiyaga ko‘ra ajratilgan: mo‘g‘ullardan oldingi Moverannahr IX – XII asrlar, mo‘g‘ullar davlati XIII – XIV asrlar. va temuriylar hukmronligi, XIV - XV asrlar. Bo'limlar mahsulot turlari bo'yicha bo'lingan: keramika, yozuv asboblari, shisha, torevtika, zargarlik buyumlari. Ayrim arxeologik ekspeditsiyalardan olingan materiallar: Paykend, Qoʻldortepa, Munchak boʻlimlari boʻlgan. Ikkinchi va uchinchi bo'limlarning bir qismi plitkalarga bag'ishlangan. Shahrisabz xazinasining oltin filigrasi, Gur-amir portali, Xoja Ahmad Yassaviy maqbarasi chiroqlari, epigrafik dekoratsiya, numizmatikaga oid boblar mavjud.
Pavel Luri
Nihoyat, endigina tayyorlanayotgan uchinchi jildda Shayboniylar va undan keyingi sulolalar davrining monumental san’ati namunalari, diplomatik sovg‘alar, qurol-yarog‘lar, to‘qimachilik, kiyim-kechak, kulolchilik, zargarlik buyumlari, etnografik davrlarga oid ot jabduqlari o‘rin olgan. Bularning aksariyati ilgari hech qachon nashr etilmagan.
Shu bilan birga, Lurye WOSCU hamkasblarini o'zlarini uchta jild bilan cheklamaslikka taklif qiladi. U Qoraqalpog‘istonning To‘proqqal’a hududidagi “Buyuk saroy”dan kelib chiqqan antik davr va ilk o‘rta asrlar boshidagi Xorazm monumental san’ati yodgorliklariga e’tibor qaratish lozimligiga ishonch bildiradi. Tarixchining so‘zlariga ko‘ra, Ermitajda Toprak-qal’adan olingan yuzdan ortiq omborlar mavjud. Bu ham devor rasmlari, ham loydan yasalgan relyefli haykaldir. Artefaktlar Antropologiya va etnografiya institutining Leningrad filialidan (Kunstkamera) kelgan bo‘lib, u yerga Xorazm arxeologik va etnografik ekspeditsiya boshlig‘i, Moskva bosh instituti direktori Sergey Tolstov tomonidan ko‘chirilgan. Kunstkamerada ular qutilar va tovoqlar ichida ochilmagan holda saqlangan.

Коллекция артефактов Эрмитажа, связанная с культурным наследием Узбекистана, крайне обширна и формировалась почти 150 лет. Первые материалы, связанные со Средней Азией, которые появились в музее — это несколько бактрийских сосудов из сибирской коллекции Петра Великого. Позже коллекции пополнялись дипломатическими дарами властителей Бухарского эмирата, Хивинского и Кокандского ханств. После завоевания региона Российской империей в музее появились дары, преподнесенные представителями Бухары и Хивы. Это и оружие, и конская утварь, и украшения, и ткани, и книги. Среди даров коллекционеров особенное место занимают подношения императору купца II гильдии Мирзы Бухарина (Мирзо Бухари). Сохранились и сами подарки, и даже короб, в котором они были преподнесены.
После революции 1917 года частные коллекции были национализированы, а музейные экспонаты были "перераспределены" в ходе реформы. А в 1921 году в Эрмитаже был создан отдел Востока, началось планомерное изучение археологии Средней Азии. Так, Узбекская ССР подарила Эрмитажу знаменитый Айртамский фриз, были получены материалы исследований из Миздахкана, Пайкенда, Тали Барзу, Кафир-калы. После Второй мировой войны коллекция пополнилась находками экспедиций в Среднюю Азию, в том числе и памятники из работ Хорезмской археолого-этнографической экспедиции, раскопок Василия Шишкина в Варахше.
Айртамский фриз
В Эрмитаже под руководством Павла Кострова была создана специальная лаборатория по реставрации монументальной живописи Средней и Центральной Азии, разработана методика снятия, консервации и музеефикации настенных росписей.
Наши дни
В 2010 году в одиннадцати залах Зимнего Дворца Эрмитажа была открыта постоянная экспозиция «Средняя Азия в древности и раннем средневековье», где представлены бронзовые котлы саков, ритоны Нисы, кушанские рельефы Термеза, росписи и резной декор Пенджикента и Варахши, серебро согдийцев и хорезмийцев. Готовится и продолжение экспозиции — пять залов искусства и культуры Средней Азии мусульманской эпохи (от IX до XIX века). Кроме того, в новом реставрационно-хранительском комплексе «Старая Деревня» пока выставлены наиболее значимые шедевры мусульманского искусства Средней Азии.
Через пять лет, в 2015 году председатель правления WOSCU Фирдавс Абдухаликов с командой единомышленников предложил руководству Эрмитажа опубликовать альбом, посвященный артефактам, имеющим отношение к республике, чем застал музейщиков врасплох. Причиной тому - отсутствие деления экспонатов по линии современных границ, а также отсутствие опыта подготовки подобных изданий. Однако это вызов был принят, и к проекту проявлен живой интерес. По словам Лурье, стало сразу понятно, что одним томом дело не обойдется. Потому было решено выпустить три тома альбомов: первый посвящен доисламскому периоду, второй — расцвету исламской культуры от Аббасидов до Тимуридов, третий — эмирату и относительно недавнему этнографическому времени. Два тома уже опубликованы, над третьим работа продолжается.
Эдвард Ртвеладзе, Акмал Саидов и Фирдавс Абдухаликов
Список предметов для каждого альбома составлялся довольно щепетильно. Некоторые артефакты подверглись реставрационной очистке. В Эрмитаже готовили новые фото, карточки на вещи, вводные статьи. Научным редактором первого и второго томов стал выдающийся археолог Эдвард Ртвеладзе.
Первый том был составлен по географическому принципу: Бактрия, Согд, Чач, Фергана, Хорезм. Сам Лурье взял на себя тему Хорезма. В Хорезме были подразделы про терракотовую пластику, скульптуру и живопись Топрак-калы, оссуарии, серебряные сосуды. В конце было два специальных раздела: эпиграфические памятники и нумизматические материалы Как подчеркивает ученый, в томе был приведен ряд не публиковавшихся ранее предметов, очень многие другие впервые увидели свет в качественной цветной полиграфии. Второй том был поделен по хронологии: домонгольский Мавераннахр IX — XII вв., государство монголов XIII — XIV вв. и правление Тимуридов, XIV — XV вв. Разбивка в разделах шла по типам изделий: очажки, керамика, письменные принадлежности, стекло, торевтика, украшения. Были разделы о материалах отдельных археологических экспедиций: Пайкенд, Кулдортепа, Мунчак. Часть второго и третьего разделов посвящена изразцам. Есть главы о золотой филиграни Шахрисабзского клада, портале Гур-Эмира, светильниках мавзолея Ходжи Ахмеда Яссави, эпиграфическом декоре, нумизматике.
Павел Лурье
Наконец, третий том, который только готовится, будет содержать образцы монументального искусства Шейбанидов и последующих династий, дипломатических даров, оружия, ткани, одежды, керамики, украшений, конской упряжи этнографического времени. Многие из этих вещей ранее не публиковались.
При этом Лурье предлагает коллегам из WOSCU не ограничиваться тремя томами. Он уверен, что следует обратить внимание на памятники монументального искусства Хорезма рубежа античности и раннего средневековья, происходящие из «Высокого дворца» на городище Топрак-кала в Каракалпакстане. По словам историка, в Эрмитаже имеется более сотни единиц хранения из Топрак-калы. Это и настенная живопись, и рельефная глиняная скульптура. Артефакты поступили из Ленинградского отделения института антропологии и этнографии (Кунсткамера), куда были переданы Сергеем Толстовым, начальником Хорезмской археолого-этнографической экспедиции и директором головного московского института. В Кунсткамере они хранились нераспечатанными в ящиках и лотках.