Mueller&Schindler: O'zbekiston: Ipak yo'li bo'ylab
2021 yilning 13-21-sentabr kunlari Mueller&Schindler nashriyoti yana bir bor O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha  Butunjahon jamiyatining har yillik  V kongressida ishtirok etish sharafiga muyassar bo‘ldi. Mazkur xalqaro tadbir “Markaziy Osiyo sivilizatsiyalar chorrahasida” xalqaro forumi bilan birgalikda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi va YUNESKO homiyligida o‘tkazildi.
U Madaniy meros Haftaligi doirasida respublikaning uchta shahrida – Toshkent, Xiva va Nukusda bo‘lib o‘tdi. Tadbirga dunyoning 40 dan ortiq davlatidan mahalliy va xorijiy olimlar, tarixchilar, sharqshunos va tadqiqotchilar tashrif buyurdilar va  moddiy va nomoddiy madaniy merosni asrab-avaylash, bugungi kundagi muammolar va istiqboldagi imkoniyatlarga bag‘ishlangan anjumanda ishtirok etdilar.
Ayni kunlarda tajriba va g‘oyalar almashinuvi O‘zbekiston va butun islom madaniy makonida katta ahamiyatga ega. Qo‘lyozmalar bo‘yicha chuqur bilim va tajribamiz, ularni saqlash va tasviriy san’atning faksimil nashrlari ko‘rinishida ko‘paytirish tufayli biz ko‘p yillar davomida ushbu loyihaning ajralmas qismi bo‘lib kelganmiz.
Biz O‘zbekistonning nafaqat o‘zining boy yozma merosini, balki o‘zbek xalqining noyob merosini ham saqlash, ommalashtirish va kelajak avlodlar uchun asrab-avaylash istagini har tomonlama qo‘llab-quvvatlaymiz. Ushbu anjuman va puxta ishlab chiqilgan hamda noyob yordamchi dasturlar tufayli vaqt sezilmay o'tib ketdi. Biz yangi va ajoyib tajribalarga ega bo’lib, va hozir har qachongidan ham ko’proq bu maftunkor mamlakatning boy madaniy merosidan xabardormiz. Tashkilotchilarga taklif va o'zbek madaniyati bilan yaqindan tanishish imkoniyati uchun minnatdorchilik bildiramiz. Bizga bildirgan ishonchingiz uchun katta rahmat.
https://www.muellerundschindler.com/en/usbekistan-congress/
Read more...
O‘zbek va turkman gilami: madaniyatlarning birlashuvi
Turkmanistonlik etnograf Adjap Bayriyevaning WOSCU VIII kongressida o‘zbekistonlik san’atshunos Elmira Gulning tadqiqotlari asosida taqdim etilgan ma’ruzasi Turkmaniston va O‘zbekiston gilamchilik an’analarini o‘rganishga muhim hissa qo‘shadi. Bu ikki xalqning gilamchilik an’analarini, ayniqsa, madaniy muloqotlar doirasida solishtirish O‘rta Amudaryo hududida amaliy san’atning o‘zaro ta’siri va rivojlanishini yaxshiroq tushunish imkonini beradi.
Конгресс меҳмони Рафаэл Некталов: “Мен бу ерда маданиятга ҳар томонлама ёндашувни кўряпман”
Бутунжаҳон жамиятининг юбилей конгресси натижаларни сарҳисоб қилди
Toshkentda Mirzo Ulug‘bek buyurtmasi asosida yaratilgan noyob qo‘lyozma taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Тошкентда Мирзо Улуғбекнинг махсус буюртмаси билан яратилган кам ўрганилган қўлёзма тақдимоти бўлиб ўтди
Янги Маданий мерос ҳафталигининг тадбирлари эълон қилинди
Яна бир китоб-альбом Кушонлар салтанати хазинасига бағишланиши режалаштирилган
Янги китоб-альбом Сарцетакисдаги Ўзбекистон галереясига бағишланиши режалаштирилган
O‘zbekiston san`ati durdonalariga bag‘ishlangan noyob albom chiqariladi
Qoraqalpoq xalqining qo'lda yasagan durdonalariga rangli albom bag'ishlandi
“O‘zbekiston madaniy merosi” loyihasi hind turkumining uchinchi jildi qanday bo‘ladi?
«O‘zbekiston madaniy merosi» loyihasining navbatdagi jildi amaliy san’at muzeyi kolleksiyalariga bag‘ishlandi

From September 13 to 21, 2021 our publishing house Müller & Schindler once again had the honour to participate in the 5th Annual Congress of the “World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Heritage of Uzbekistan”. This international event was held in conjunction with the international forum “Central Asia at the Crossroads of Civilizations”, on the initiative of the president of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and supported by the UNESCO. It took place within the framework of the Cultural Heritage Week in three cities of the Republic – Tashkent, Khiva and Nukus.
National and international scientists, historians, orientalists and researchers from over 40 different countries attended the event and took part in the conference dedicated to the preservation of tangible and intangible cultural heritage, current challenges and future opportunities. The exchange of experiences and ideas these days is of great importance for Uzbekistan and the whole Islamic cultural area.
Thanks to our profound knowledge and experience in connection with manuscripts and their preservation and reproduction as fine art facsimile editions, we have been an integral part of this project for years. We greatly support the endeavour of Uzbekistan to preserve not only its rich written heritage but also its unique heritage of the Uzbek people, its popularization and preservation for future generations.
Thanks to this conference and the highly elaborated and unique supporting programme the time flashed past. We are returning loaded with many new and very exceptional impressions and more than ever we are aware of the rich cultural heritage of this fascinating country. We want to thank the organizers for the invitation and the opportunity to experience the Uzbek culture in such closeness. Thank you very much for your trust in us.
https://www.muellerundschindler.com/en/usbekistan-congress/
Congress participant Rafael Nektalov: "I see a holistic approach to culture here."
A unique manuscript created by special order of Mirzo Ulugbek has been presented in Tashkent
A little-studied manuscript created by special order of Mirzo Ulugbek himself has been presented in Tashkent
Events of the new Cultural Heritage Week announced
Another book-album is planned to be dedicated to the hoard of the Kushan Kingdom
New book-album to be dedicated to the Greek Sartsetakis Gallery of Uzbekistan
A unique album dedicated to the masterpieces of art of Uzbekistan to be published
A colorful album dedicated to the masterpieces created by the Karakalpak people
What will be the third volume of the Indian series of the Cultural Legacy of Uzbekistan project like?
Next volume by Cultural Legacy of Uzbekistan project dedicated to collection of Museum of Applied Arts
Ernesto Ramirez: Uzbekistan's work on the study of cultural heritage is an example for many countries