O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Fransiya Respublikasiga rasmiy tashrifi arafsida Parijda “Madaniy meros O`zbekiston va Fransiya o`rtasida ko`prik kabi” mavzuida o`tkazilgan media tadbir Fransiya va dunyoning boshqa mamlakatlaridan kelgan 60 dan ziyod jahonga mashhur olimlar va sharqshunoslarni yig`di. Tadbirda YuNESKOning madaniyat ishlari bo`yicha bosh direktorining o`rinbosari Ernesto Renato Otton Ramires ishtirok etdi.
O`zining intervyusida Ramires oxirgi yillarda mamlakatda moddiy va ma`naviy merosni saqlash uchun ko`rilayotgan choralarning prinsipial jihatdan muhimligini qayd etdi. «Sizlar butun dunyoga O`zbekistonning boy madaniy merosi nafaqat mamlakatda, balki butun dunyoda - Evropa va AQShning asosiy muzeylarida va boshqa mamlakatlarda saqlanayotganini jahonga ko`rsatish ustida ish olib bormoqdasiz. O`ylaymanki, O`zbekistonning bu masalaga aynan mana shunday jiddiy yondashuvi – tadqiqot, namoyish etish, yangi ilmiy tuzilmalar va loyihalar tuzish orqali yondoshuvi – bu ko`plab mamlakatlar uchun namunadir. Tadqiqot – bu nafaqat akademik bilimlarni, balki farzandlarimiz, yangi avlod uchun bilimlarni uzatishning yo`lidir. Biz YuNESKO O`zbekiston bilan faol ishlayotganidan juda xursandmiz».
Media-ivent chog`ida O`zbekistonning Fransiya to`plamlarida saqlanayotgan madaniy merosiga bag`ishlangan ma`ruzalar tinglandi. Masalan, loyiha doirasida Avisenna, Mirzo Ulug`bek, Alishekr Navoiy kabilarning Fransiya milliy kutubxonasida saqlanayotgan manuskriptlari joy olgan albom kitobi chop etishga tayyorlanmoqda. Luvrda va Fransiyaning boshqa muzeylarida saqlanayotgan O`zbekiston madaniy merosining noyob artefaktlari haqida hikoya qiluvchi yana bir nashr jarayonda.
Mediaivent chog`ida “Dunyo to`plamlaridagi O`zbekiston madaniy merosi”, “O`zbekistonning arxitektura epigrafikasi” loyihasi albom kitoblarini va manuskriptlar faksimil nusxalari turkumini YuNESKO, Fransiyaning etakchi muzey va kutubxonalariga, O`zbekistonning Fransiyadagi edlchixonasiga beg`araz, sovg`a sifatida topshirish aksiyasi o`tkazildi.
O`zbekiston Reespublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o`rinbosari Sodiq Safoev shunday dedi: «O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Fransiyaga bo`lg`usi tashrifi arafasida o`tkazilayotgan tadbirlar davomiyligi e`tiborga molik, birinchidan, madaniy meros masalalariga bag`ishlangan bu tadbir, zero, madaniy meros xalqlarimizning tarixiy ildizi hisoblanadi. Bu kabi madaniy hamda sivilizasion-gumanitar masalalar xalqlarimiz o`rtasidagi o`zaro hamfikrlilikni yanada chuqrlashtirishga, xalqlar o`rtasidagi ishonchga, xizmat qiladi, shu bilan birga bugun Fransiyada o`tayotgan bu kabi ulkan tadbirlar ikki mamlakat madaniyatlari o`rtasida ko`prik vazifasini o`taydiki, bu ham o`ta muhim».
«O`zbekistonning barcha mamlakatlar bilan do`stona munosabatlar o`rnatishga qaratilgan yangi ochiqlik siyosati va o`z mamlakati madaniy merosini tiklashga oid intilishlari o`z samaralarini beradi. Loyiha yangi O`zbekistonda fuqarolik institutlari, davlat va xalqaro tashkilotlar, ijtimoiy mas`ul biznes, jahon ilmiy doiralari nafaqat bizning jamiyatimiz uchun, balki butun taraqqiy etgan dunyo uchun ijtimoiy jihatdan ahamiyatli tashabbuslarni ilgari surish yo`lida o`z sa`y-harakatlarini birlashtirganining yorqin misoli hisoblanadi», deydi o`z chiqishida “Dunyo to`plamlaridagi O`zbekiston madaniy merosi” loyihasining muallifi va rahbari Firdavs Abduholiqov.
Media-ivent ishtirokchilari shuningdek, mashhur Luvr muzeyiga, Sharq tillari instituti sharq tillari va sivilizasiyalar milliy instituti (Inalco), qo`shma hamkorlik haqida kelishuvga erishilgan Gima muzeyiga ham tashrif buyurdilar.
“Dunyo to`plamlaridagi O`zbekiston madaniy merosi” (Cultural Legacy of Uzbekistan in World collections) multimedia loyihasi 2016 yildan beri «Eriell Group» neftservis guruhlarining homiylik ko`magida amalga oshirilmoqda. Bugungacha 20 ta albom-kitob, shuningdek, dunyoning turli muzey va kutubxonalaridagi O`zbekistonning boy madaniy merosiga bag`ishlangan 25 dan ziyod hujjatli filmlar dunyo yuzini ko`rdi.

В преддверии официального визита Президента Узбекистан Шавката Мирзиёева во Французскую Республику в Париже состоялся медиа-ивент «Культурное наследие как мост между Узбекистаном и Францией».
Он собрал более 60 известных в мире ученых и востоковедов из Франции и других стран. В мероприятии принял участие заместитель генерального директора ЮНЕСКО по культуре Эрнесто Ренато Оттоне Рамирес.
В своем интервью Рамирес подчеркнул, что считает принципиально важными усилия, которые принимаются в последние годы в стране для сохранения материального и духовного наследия:
«Вы работаете над тем, чтобы показать миру, что богатство культурного наследия Узбекистана хранится не только в стране, но сохраняется во всем мире – в основных музеях Европы и США и в других странах. Я думаю, что именно такое серьезное отношение Узбекистана к этому вопросу –через исследования, демонстрацию, создание новых научных структур и проектов – это пример для многих стран. Исследования – это путь передачи не только академических знаний, но и знаний для наших детей и новых поколений. Мы очень рады, что ЮНЕСКО активно работает с Узбекистаном».
В ходе медиа-ивента были озвучены доклады, посвященные культурному наследию Узбекистана в собраниях Франции. Так, например, в рамках проекта готовятся к выпуску книги-альбомы с описанием манускриптов Авиценны, Мирзо Улугбека, Алишера Навои, которые сегодня хранятся во Французской национальной библиотеке. В процессе и еще одно издание, рассказывающее о уникальных артефактах культурного наследия Узбекистана, хранящихся в Лувре и других музеях Франции.
В ходе медиаивента состоялась акция по безвозмездной передаче в дар книг-альбомов проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», «Архитектурная эпиграфика Узбекистана» и серии факсимильных копий манускриптов в дар ЮНЕСКО, ведущим музеям и библиотекам Франции, Посольству Республики Узбекистан во Франции.
Как отметил Первый заместитель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Садык Сафаев, «Неудивительно, что в череде мероприятий, проходящих в канун предстоящего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во Францию, первое посвящено вопросам культурного наследия, ведь культурное наследие является историческим корнем наших двух народов. Подобные культурные и цивилизационно-гуманитарные вопросы ведут к более глубокому пониманию и доверию между народами и сегодня проходит грандиозное мероприятие во Франции, которое служит мостом между культурами двух стран, что чрезвычайно важно».
Новая политика открытости Узбекистана, направленная на установление дружественных контактов со всеми странами и стремлению возродить культурное наследие своей страны дает свои результаты.
«Проект является ярким примером того, как в новом Узбекистане гражданские институты, государственные и международные организации, социально ответственный бизнес, мировые научные круги объединили свои усилия для продвижения социально значимых инициатив не только для нашего общества, но и для всего цивилизованного мира», - заявил в своем выступлении автор и руководитель проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» Фирдавс Абдухаликов.
Участники медиа-ивента также посетили всемирно известный музей Лувр, Институт Восточных языков Национальный институт восточных языков и цивилизаций (Inalco), а также музей Гиме, где были достигнуты договорённости о совместном сотрудничестве.
Мультимедийный проект «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» (Cultural Legacy of Uzbekistan in World collections) реализуется с 2016 года при спонсорской поддержке нефтесервисной группы «Eriell Group». Сегодня вышли в свет уже 20 книг-альбомов, а также более 25 документальных фильмов, посвященных богатейшему культурному наследию Узбекистана в различных музеях и библиотеках мира.