Alliance Press.Kg: O‘zbekiston xalqning madaniy merosini asrab-avaylash bo‘yicha jahon tamadduni oldidagi tarixiy missiyasini anglaydi
O‘zbekistonning ikkinchi poytaxti – Samarqandda “O‘zbekiston madaniy merosi – yangi Uyg‘onish davri asosi” VI xalqaro kongressi bo‘lib o‘tdi.
Kongress ishida 350 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi. Bular jahonga mashhur sharqshunos olimlar, 6 nafar xalqaro tashkilotlar rahbarlari, 50 nafar taniqli xalqaro muzeylar direktorlari, 15 nafar akademik, 25 nafar professor, 22 nafar fan doktori, muzey xodimlari, madaniyat va sanʼatni yoritishda faoliyat ko‘rsatayotgan ommaviy axborot vositalari vakillari,O‘zbekistonning madaniy merosini o‘rganish va asrashga qiziqish bildirgan bir qator ommaviy axborot vositalari xodimlaridir.
Ushbu keng ko‘lamli loyiha tashkilotchisi O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyatidir. Loyiha mualliflaridan biri Butunjahon jamiyati ilmiy kengashining raisi marhum E.Rtveladze edi.
Zamonaviy O‘zbekiston Markaziy Osiyo mintaqasining qoq markazida joylashgan. Binobarin, uzoqqa bormay ming yilliklar qaʼridagi o‘tmishga yaqindan nazar tashlasak ham, tarixiy ildizimiz birlashgan davlatlar, yaʼni Buxoro amirligi, Xorazm va Qo‘qon xonliklari bilan bog‘liqligini ko‘rishimiz mumkin. Bu davlatlar hududi Buyuk Turon yeri bilan teng edi. Bu davlatlarning nafaqat poytaxti, balki qadimiy madaniyat, fan va taʼlim markazlari bo‘lgan Xiva, Buxoro, Qo‘qon kabi shaharlarni o‘zida jamlagan O‘zbekiston jahon tamadduni oldidagi tarixiy missiyasini to‘la anglaydi.
Shu bois yangi O‘zbekiston rahbariyati nafaqat ushbu mamlakat, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasi madaniy merosini har tomonlama asrab-avaylashga o‘z hissasini qo‘shmoqda. Ayni paytda O‘zbekiston yaqin qo‘shnilar bilan birgalikda madaniy merosni o‘rganish, saqlash va ommalashtirish borasidagi ezgu ishlarda hamkorlik qilishga harakat qilmoqda.
Albatta, O‘zbekiston Respublikasi mustaqillikka erishgach, bu yo‘lda ko‘plab xayrli ishlar amalga oshirildi, biroq aynan Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev sharofati bilan o‘zbek xalqining tarixiy, badiiy va intellektual merosini asrab-avaylash va yana-da yuksaltirish, yosh avlodni umuminsoniy va milliy qadriyatlar asosida tarbiyalash masalalari hal etildi.
Asosiy g‘oyasi turli sabablar tufayli xorijda saqlanayotgan O‘zbekiston merosi durdonalarini kataloglashtirish bo‘lgan “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” multimediya loyihasi dunyoda o‘xshashi bo‘lmagan noyob aksiyadir. Yig‘ilgan materiallar kitob-albomlar holida nashr etilmoqda. Nashriyot dasturlaridan tashqari, filmlar va teledasturlar ham yaratilyapti, xalqaro kongresslar va ommaviy axborot vositalari ishtirokida tadbirlar o‘tkazilyapti. Loyiha jamoat, davlat va xalqaro tashkilotlar, ijtimoiy masʼuliyatli biznes, ommaviy axborot vositalari kuchlarini birlashtirgan holda taʼlim va maʼrifat sohasida misli ko‘rilmagan natijalarga erishib, yangi O‘zbekistonning xalqaro miqyosdagi tashrif qog‘ozi eʼtirofiga sazovor bo‘ldi.
Xalqaro darajadagi yana bir original loyiha 2012 yilda Qirg‘izistonda ishga tushirilgan. Butunjahon ko‘chmanchilar o‘yinlari mohiyatan Qirg‘iziston hukumati tashabbusi bilan amalga oshirilgan ko‘chmanchi xalqlar tamadduniga xos madaniyatlarni saqlab qolish maqsadidagi o‘ziga xos keng ko‘lamli loyihadir. Mazkur o‘yinlarda “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasidagi kabi dunyoning barcha etnosportchilari hamda Qozog‘iston, O‘zbekiston, Tojikiston va Turkmaniston ishtirokchilari va jahon olimlari bilan bir qatorda  Qozog‘iston, O‘zbekiston, Tojikiston va Turkmaniston olimlari ham faol ishtirok etmoqda.
Shu bois joriy yilning 22-24 iyul kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan “O‘zbekiston madaniy merosi – yangi Uyg‘onish davri asosi VI xalqaro kongressida Turkmanistondan kelgan olim davra suhbatlarida Xiva xonligi tarixiga oid maʼlumotlarni to‘plash borasida turkmanistonlik hamkasblari o‘zbek xalqi bilan hamkorlikda ishlashga tayyorligini tasdiqladi. Qirg‘iziston olimlari o‘rganish uchun numizmatik materiallar – qadimiy tangalarni berishga vaʼda qilishdi. Tojikistonlik mutaxassislarning maʼlum qilishicha, Tojikiston muzeylarida esa 1500 ta qo‘lyozma, shu jumladan eski o‘zbek tilidagi 200 ta kitob mavjudligi aytildi. Ular orasida o‘zbek sheʼriyatining mashhur namoyandalari Alisher Navoiy, Boborahim Mashrab kabi buyuklarning eski qo‘lyozma kitoblari ham bor.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan o‘zaro hurmat, hayotning barcha jabhalarida o‘zaro hamkorlik ruhida olib borayotgan oqilona siyosati tufayli O‘zbekistonning madaniy merosini o‘rganish, asrab-avaylash va targ‘ib qilish bo‘yicha keng qamrovli ishlarni amalga oshirish imkoniyati paydo bo‘ldi.  Mamlakat rahbariyatining bu boradagi saʼy-harakatlari muvaffaqiyatli yakunlandi, Parijda bo‘lib o‘tgan Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish to‘g‘risidagi konvensiyaga aʼzo davlatlar Bosh assambleyasining 8-sessiyasida O‘zbekiston YUNESKOning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish qo‘mitasiga aʼzo bo‘ldi.
“O‘zbekiston madaniy merosi – yangi Uyg‘onish davri asosi” oltinchi xalqaro Kongressida qabul qilingan deklaratsiyada taʼkidlanganidek: “O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyatining olti yillik faoliyati davomida  “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” nodir xalqaro turkumining 60 jildi chop etildi. “O‘zbekiston meʼmoriy epigrafiyasi”, “O‘zbekiston madaniyati va fani olimlar ijodida” turkumlari bo‘yicha ishlar davom ettirilib, 60 dan ortiq film suratga olindi, O‘zbekistonda va xorijda ko‘plab media-forumlar o‘tkazildi. Olimlar o‘rtasida samarali muloqotni taʼminlovchi ushbu xayrli harakat dasturini O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va hukumati, Eriell Гроуп timsolidagi ijtimoiy masʼuliyatli biznes vakillari va qator xalqaro gumanitar tashkilotlar ko‘magisiz amalga oshirib bo‘lmas edi”.
Registon maydonida VI Xalqaro kongress ishtirokchilari hamda O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati aʼzolari yakuniy deklaratsiyani qabul qilishdi. Butunjahon jamiyatini yaratish g‘oyasi 2017 yil may oyida Samarqand shahrida Registon maydonida “O‘zbekiston madaniy merosi – mamlakatlar va xalqlar o‘rtasidagi muloqotga yo‘l” I Xalqaro kongressida yangragan edi. 2018 yilda esa Sankt-Peterburgda bo‘lib o‘tgan ikkinchi Xalqaro kongressda O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va targ‘ib qilish bo‘yicha Butunjahon jamiyati tuzilgani rasman eʼlon qilindi. 2019 yil avgust oyida Butunjahon jamiyati Parijda rasmiy ro‘yxatdan o‘tdi. Shu paytgacha jahon amaliyotida butun dunyo olimlari bir davlatning merosini o‘rganish uchun birlashgani bunday loyiha bo‘lmagandi.
Butunjahon jamiyati va kongressining kelajagi buyuk ekanligi haqiqatdir. Xalq tarixining hali o‘rganilmagan, davrlar sirlarini yashirgan bosqichlari ko‘p. Oltin O‘rda tarixi ham xuddi shunday deyarli o‘rganilmagan davrlarga tegishli. Butun Xorazm vohasi Ulus Jo‘ji va O‘zbekxon tasarrufidagi hududga tegishli bo‘lgan. Bu davlatda  Xorazm o‘zbeklari juda katta rol o‘ynagan. Natijada sobiq Mavounnahr, Mo‘g‘uliston va Xuroson hududiga o‘zbek ulusi avlodlaridan o‘zining davlat asoslariga ega bo‘lgan shayboniy o‘zbeklari  kirib kelgan va bu hududlarda yashovchi xalqlarning aksariyatiga o‘z nomlarini bergan. Va hozirda ular nomini olgan davlat, mening fikrimcha, Oltin O‘rda tarixini va uning tarixi bilan bog‘liq barcha artefaktlarni o‘rganish huquqiga ega. O‘rta asrlarning ko‘plab taniqli tarixchilari To‘xtamishxon va Edigey (Idiku o‘zbek)ni o‘zbek deb atagan bo‘lishiga qaramay, bu holatlar haqida zamonaviy tarixshunoslar ko‘p hollarda sukut saqlashadi.
Maʼlumki, To‘xtamishxonning o‘g‘illari otalari vafotidan keyin Buyuk Litva knyazligi hukmdori xizmatiga borganlar va Tevton ritsarlari bilan urushda qatnashganlar. O‘zbeklarning harbiy mahorati tufayli ular qatnashgan armiya tevtonlarni mag‘lub etdi. O‘zbeklar harbiy sohalarga ulanlar va uchuvchi gussar polklari kabi yangiliklarni olib kirgan. Oltin o‘rda xonlarining o‘g‘illari boshchiligidagi uzun o‘q-yoy bilan qurollangan otliq qo‘shinlar  ulanlar deb aytilgan. Buyuk Litva knyazligi tanazzulidan so‘ng, bu qo‘shinlarning o‘zi Polsha va Boltiqbo‘yi davlatlarining kuchli harbiy qismlariga aylangan. Keyin ulan qo‘shinlari Fransiyada, Germaniyada, Rossiyada ham shakllangan... Bugungi kunda ijtimoiy tarmoqlarda va Internetdagi Pinterest kabi  ilovalarda VLK qirollari xizmatiga o‘tgan Oltin O‘rda navkarlari liboslari va harbiy kiyimlarini topishingiz mumkin. Masalan, men Polsha muzeylarida farg‘onalik o‘zbeklar bugun ham kiyib yurgan belbog‘li qora choponlarni ko‘rdim. Polshadagi zupanlar deb ataladigan kiyimlar esa yoqasini hisoblamaganda o‘zbek choponlari bilan mutlaqo bir xildir...
Yuqorida taʼkidlanganidek, turkman va qozog‘istonlik olimlar O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganishda yordam berishga tayyor. Jumladan, kongressda tashkil etilgan davra suhbatida qozoq olimi Amir Temur buyuk so‘fiy shayx Ahmad Yassaviyga maqbara qurishga naqadar ehtirom bilan yondashganini gapirib berdi. Shu o‘rinda, Shayboniylar hukmdorlarining o‘rta asrlarda Markaziy Osiyo mintaqasi  meʼmorchiligida tutgan o‘rnini ham qayd etish o‘rinli bo‘ladi. Hozirgi Turkmaniston hududida, Ko‘hna Urganchda Oltin O‘rda xonligi davrida qurilgan bir qancha obyektlar mavjud. Shunday ekan, Butunjahon Jamiyatiga kelajakda katta muvaffaqiyatlar tilab, Oltin O‘rda xonliklarining gullagan davri va uning parchalanishidan keyingi tarixini o‘rganish borasida yana ko‘plab tadqiqotlar olib borishni tavsiya qilgan bo‘lardim.
Read more...
Samarqand qadimiy shahar. Oʻrta asrlarda Sharq ilmining markazi boʻlgan
Turkiya telekanalida O‘zbekiston madaniy merosi
Sharq – muzey masalasi: Ermitajga o'zbek qurollariga kerakmi
Dunyo olimlari olamshumul  kashfiyotlar haqida gapirib berishdi
Butunjahon jamiyatining VI Xalqaro kongressi "Oʻzbekiston madaniy merosi – Yangi Renessans davri poydevori” deb nomlangan
Kinorejissyor Timur Bekmambetov “Qirq-qiz” dostoni loyihasini amalga oshirishda ishtirok etadi
Svetlana Gorshenina: O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish va ommalashtirish loyihasi fan fenomeniga aylandi
Tojikistonlik olim Tojikiston fondlarida saqlanayotgan o‘zbek qo‘lyozmalarini o‘rganadi
Tojikiston Milliy universiteti professori: Kongress dunyoni ostin-ustun qiladigan kashfiyotlar uchun katalizator sifatida tarixga kirad
Ulug‘bek buyurtmasi bilan yaratilgan As-So‘fiy haqidagi qo‘lyozma faksimil shaklida Samarqandga qaytarildi
Kongress kashfiyoti: Rimning “Juzeppe Tuchchi” muzeyidan Buxoro amirining oltin kolleksiyasi topildi
Murat  Jumatayev: “Markaziy Osiyo xalqlari ilm-fan, madaniyat va sanʼatni bir hududda rivojlantirishgan. Bu davr Uyg‘onish davri deb atalgan
Sharlotta Kramer: «Bizning vazifamiz – dunyo bo‘ylab tarqalgan Markaziy Osiyo durdonalarini qayta tiklash»
Liliya Sattorova: “Butunjahon jamiyati loyihasi madaniyatlarimiz chuqur bog‘liqligi va o’zaro bir-biriga singishini yana bir bor isbotladi”
Firdavs Abduxoliqov: “Yangi O‘zbekistondagi islohotlar yorqin samara bermoqda”
“O‘zbekiston madaniy merosi – yangi Uyg‘onish davri asosi” VI Xalqaro Kongressi ish boshladi
“O‘zbekiston madaniy merosi zamonaviy ilm-fan diqqat markazida” xalqaro ilmiy anjumni
Qoraqalpog‘istonda tarixiy-arxeologiya istirohat bog‘i barpo etiladi
Oʻzbekiston hukumati shubhasiz xalqaro madaniy muloqotni yoʻlga qoʻyish uchun ulkan saʼy-harakatlarni amalga oshirmoqda
“Madaniyat, san’at, ta’lim – bular kelajakni quruvchi ko‘priklar”
Frederik Starr: O‘zbekiston barcha tsivilizatsiya markazlari bilan bevosita aloqada bo‘lgan yagona davlatdir

Alliance Press.Kg: Узбекистан осознает свою историческую миссию перед мировой цивилизацией по сохранению культурного наследия народа
Во второй столице Узбекистана - в Самарканде прошел VI Международный Конгресс «Культурное наследие Узбекистана – Фундамент нового Ренессанса».
В работе Конгресса приняли участие более 350 человек. Это ученые-востоковеды с мировыми именами, 6 руководителей международных организаций, 50 директоров известных международных музеев, 15 академиков, 25 профессоров, 22 доктора наук, работники музеев, представители СМИ, работающие в освещении культуры и искусства, медиаперсоны, интересующиеся вопросами изучения и сохранения культурного наследия Узбекистана.
Организаторам  этого масштабного проекта выступило Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана. Одним из авторов проекта был ныне покойный председатель научного совета Всемирного общества Э.В. Ртвеладзе.
Современный Узбекистан находится в самой сердцевине центрально-азиатского региона. Поэтому, даже не уходя далеко прошлое в глубину тысячелетий, просто взглянув назад - на недавнее прошлое, можно уловить его связь с ранее едиными  государствами, коими являются Бухарский эмират, Хорезмское и Кокандское ханства, общая территория которых соразмерна была с Великим Тураном. Сосредоточивая в себе такие города как Хива, Бухара и Коканд, которые были не только столицами этих государств, но и древними очагами культуры, науки и просвещения, Узбекистан осознает свою историческую миссию перед мировой цивилизацией.
Поэтому руководство нового Узбекистана способствует не только всемерному сохранению культурного наследия Узбекистана, но и целого региона ЦА. При этом Узбекистан старается вместе с близкими соседями сотрудничать в этом благородном поприще изучения, сохранения и популяризации культурного наследия.
Конечно же, с обретением Республикой Узбекистан независимости в этом направлении было сделано много хороших дел, но именно благодаря Президенту Шавкату Мирзиёеву в ранг государственной политики возведен вопросы бережного сохранения и приумножения исторического, художественного и интеллектуального наследия узбекского народа, воспитание подрастающего поколения на основе общечеловеческих и национальных ценностей.
Мультимедийный проект «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» основной идеей которого была каталогизации шедевров наследия Узбекистана, в силу различных обстоятельств хранящихся ныне за рубежом, является в своем роде уникальной не имеющей аналогов в мире акцией. Собранные материалы публикуются в виде книг-альбомов. Помимо издательской программы создаются фильмы и телепередачи, проводятся международные конгрессы и медиа ивенты. Проект уже назван международной карточкой нового Узбекистана, примером того, как консолидация сил общественных, государственных и международных организаций, социально ответственного бизнеса, СМИ позволяют добиться беспрецедентных результатов в области просвещения и образования.
Такой же оригинальный на международном уровне без аналога проект был запущен 2012 году в Кыргызстане. Всемирные игры кочевников по существу есть уникальный масштабный проект Кыргызской Республики инициированный Правительством Кыргызстана для сохранения культуры кочевой цивилизации. Подобно тому что в этих играх принимают все этноспортсмены как мира так и участники из Казахстана,Узбекистана,Таджикистана и Туркменистана и в проекте «Культурное наследия Узбекистана в собраниях мира» принимают действенное участие на ровне с учеными мира и ученые Кыргызстана, Казахстана,Таджикистана и Туркменистана.
Поэтому поводу,  на  проведенном  в Самарканде  22-24 июля сего года VI ом Международном конгрессе «Культурное наследие Узбекистана – Фундамент нового Ренессанса» во время круглых столов учёный  из Туркменистана подтвердил готовность своих туркменских коллег работать с узбекскими учёными касаемо истории Хивинского ханства. Кыргызские учёные обещали, предоставит для изучения нумизматические материалы – древние монеты. Таджикские специалисты сообщили, что в музеях Таджикистана находятся 1500 рукописей  и в том числе 200 книг на староузбекском языке. Среди них имеются также старинные рукописные книги таких знаменитых представителей узбекской поэзии как Алишер Навои и Боборахим  Машраб.
Благодаря,  мудрой политике Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева проводимой им в духе взаимоуважения, взаимосоотрудничество во всех отраслей жизнедеятельности со странами Центральной Азии стало возможно вести такую работу по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана. Усилия руководство страны в этом направлении  увенчались,  успехом  Узбекистан стал  членом Комитета ЮНЕСКО по охране нематериального культурного наследия, состоявшееся в Париже на 8 сессии Генеральной ассамблеи государств-членов конвенции «Об охране нематериального культурного наследия».
Как сказано принятой шестым  Международным  конгрессом  «Культурное наследие Узбекистана – Фундамент нового Ренессанса» декларации :«За шесть лет работы Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана было издано 60 томов эксклюзивной международной серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». Продолжается работа над сериями «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», «Культура и наука Узбекистана в трудах ученых», снято свыше 60 фильмов, проведено множество медиа-форумов в Узбекистане и за рубежом. Вся эта плодотворная программа действий, обеспечивающая результативный диалог ученых, была бы невозможна без поддержки со стороны Президента и Правительства Республики Узбекистан, социально ответственного бизнеса в лице компании Eriell Group, ряда международных гуманитарных организаций».
Участники VI Международного конгресса и и члены Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана приняли итоговую Декларацию на площади Регистан. Поскольку идея создания Всемирного общества прозвучала именно здесь  в мае 2017 года  в Самарканде на площади Регистан, в ходе I Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана - путь к диалогу между странами и народами». А в 2018 году на втором Международном конгрессе, прошедшем в Санкт-Петербурге, о создании Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана было объявлено официально. В августе 2019 года Всемирное общество получило официальную регистрацию в Париже. В мировой практике до сего дня не было такого прецедента, когда ученые всего мира объединились для изучения наследия одной страны.
На лицо факт у Всемирного общества и конгресса великое будущее. Впереди еще много не изученных покрытой тайнами времени периоды истории народа. И такому почти не изученному периоду относится история Золотой Орды. Весь хорезмский оазис относился к территории Улуса Джучи и Узбекхана.  Узбеки хорезмийцы   в этом государстве играли весьма значительные роли. В последствия из остатков Улуса Узбека со своими государственными устоями на территорию бывшего Мавоуннахра, Моголистана и Хоросана прибыли узбеки -шейбаниди и большой части народам населяющих этих регионов отдали свои  имена. И государство чье имя он носит сейчас, на мой взгляд,  имеет  право изучать  историю Золотой Орды и все артефакты связанное его историей. Несмотря, что многими известными средневековыми историками Тохтамышхан и Эдигей (Идику Узбек) названы  узбеками в современной историографии эти моменты большинстве случаев умалчиваются.
Известно, что сыновья Тохтамышхана после смерти отца перешли на службу  правителю Великой Литовского княжества и были участниками войны с тевтонскими рыцарями. Благодаря воинским навыкам узбеков ВЛК одержала победу над тевтонцами. Узбеки привели в воинские  подразделения  такие новшества как уланские и летучие гусарские полки. А вед уланами назывались полки конников под руководством сыновей – огланов золотоордынских ханов, вооруженных длинными пиками. В последствия распада Великой Литовского княжества эти полки были самими грозными воинскими частями Польши и стран Прибалтики. Потом  уланские части были сформированы и во Франции, Германии, России… На сегодняшней день  в соцсетях в таких приложениях в интернете как Пинтерест можно встретит одежду и обмундирования золотоордынцев, которые перешли на службу королям ВЛК. Например, в музеях Польши я увидел чапаны  в черном цвете и поясничными платками, которые носят и сегодня ферганские узбеки. Эти так называемые в Польше зупаны кроме своих воротничков и полностью  идентичные с узбекскими  чапанами...
Как было сказано выше туркменские и казахские ученые готовы оказать содействие изучение культурного наследия Узбекистана. Например, казахский ученый на организованном круглом столе конгресса рассказал, как трепетно относился к строительству мавзолея великому суфийскому шейху Ахмеду Яссавий Амир Темур. Здесь бы уместно было, заметит и роль шейбанидских правителей в архитектуре средних веков на  центрально азиатском регионе в целом. А на территории нынешней Туркменистана в  Кухня Ургенче не мало объектов построенных  именно в период Золотой Орды. Потому я Всемирному обществу желая много успехов и в далнейшем, также рекомендовал бы, проводит еще много  исследований по временам рассвета Золотой орды и после его развала.
http://www.alliance-press.kg/ru/articles/view/1976
Самарканд – древнейший город и центр науки Востока
Культурное наследие Узбекистана на турецком телеканале
Восток — дело музейное: зачем Эрмитажу узбекское оружие
Учёные мира рассказали о сенсационных открытиях
Единство и многообразие культур
Кинорежиссер Тимур Бекмамбетов примет участие в реализации проекта по эпосу «Кырк-Кыз»
Светлана Горшенина: Проект изучения и популяризации культурного наследия Узбекистана стал явлением науки
Таджикский ученый займется изучением узбекских рукописей
Конгресс войдет в историю как катализатор открытий, которые перевернут мир
Созданную по заказу Улугбека рукопись об Ас-Суфи вернули в Самарканд в виде факсимиле
Открытия Конгресса: в римском музее «Джузеппе Туччи» найдена золотая коллекция Бухарского эмира
Мурат Джуматаев: «Народы Центральной Азии развивали науку, культуру и искусство на одной территории, и это время называл
Шарлотта Крамер: «Наша миссия - воссоздавать шедевры Центральной Азии, разбросанные по всему миру»
Лилия Саттарова: «Проект Всемирного общества еще раз доказал глубинную связь и взаимопроникновение наших культур»
Стартовал VI Международный конгресс «Культурное наследие Узбекистана — основа нового Ренессанса»
Международная научная конференция «Культурное наследие Узбекистана в фокусе современной науки»
В Каракалпакстане будет создан историко-археологический парк
"Правительство Узбекистана бесспорно прилагает колоссальные усилия для создания международного культурного диалога".
«Культура, искусство, образование - это мосты, которые строят будущее»
Фредерик Старр: Узбекистан единственная страна, имевшая прямой контакт со всеми центрами цивилизации.