Frederik Starr: O‘zbekiston barcha tsivilizatsiya markazlari bilan bevosita aloqada bo‘lgan yagona davlatdir
“Men sizning yurtingizga tez-tez tashrif buyuraman, men uni yaxshi ko'raman, chunki u o'zining hozirgi va hatto o'tmishi bilan hayratda qoldirishdan to'xtamaydi.  O’zbekiston tarixini o‘rgandim, o‘zbekning yuragini tushindim deb turgan bir payitingizda o‘zingizga ilgari noma’lum bo’lgan haqiqatni topishingiz mumkin va O’zbekiston haqidagi barcha tasavvurlaringiz parchalanib ketadi. Shunda siz hayratga tushgan va sehrlangan holda, yana jumboqni yig'ishga harakat qilasiz.
Hatto joylashuvni ham oling. Xaritaga bir ko’z tashlang! Besh yuz yil davomida Markaziy Osiyo dunyoning markazi bo‘lib kelgan. Bu mintaqaning madaniyati, iqtisodiyoti va hatto texnikasining barcha sohalarida erishilgan yutuqlar katta bo’lgan.
Ilmiy asarlarda va kitoblarda sizning mamlakatingizni o’rganayotganimda, doimo savol berardim, birinchidan, ushbu yutuqlar qanday edi, ikkinchidan, nima uchun ular ro’yobga chiqdi? Oxirgi savol ayniqsa qiziq. Uchinchidan, men ularga keyinchalik nima bo'lganini aniqlamoqchi edim.
Kuzatishlarim haqida uzoq va ko'p gapirishim mumkin, lekin eng muhimi, O'zbekiston ba'zilar tushunganidek chekka hudud emasligini ta'kidlamoqchiman. Nega? Chunki siz atrofdagi barcha tsivilizatsiya markazlari bilan bevosita aloqada bo'lgan yagona o’lkasizlar. Va bu hali hamon o’z ahamiyatini yo’qotgani yo’q”.
Ma’lumot uchun: Kongressda 250 dan ortiq dunyoga mashhur sharqshunos olimlar: 5 ta xalqaro tashkilot prezidentlari, 34 davlatdan muzey va kutubxonalar direktorlari, Fanlar akademiyalari prezidentlari, professorlar, san’atshunoslar, tahlilchilar hamda milliy va xalqaro OAV vakillari ishtirok etmoqda. Butunjahon jamiyati “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasi asosida tashkil etilgan va 2018 yilda Parijda rasmiy ro‘yxatdan o‘tgan.  Loyihaning bosh homiysi neft xizmatlari kompaniyasi “Eriell Group” hisoblanadi.