Xorazmdagi shayboniylar hokimlari bu vaziyatdan foydalanib qolishdi va mustaqil Xorazm xonligini eʼlon qilishdi. Uning hududida uzoq vaqt davomida eski tangalar muomalada qoldi.
Xivada o‘z tangalarini zarb qilish 1612 yilda Arab Muhammadxon tomonidan, 1645–1663 yillarda Abulg‘ozixon, 1675 yilda Anush Muhammadxon, 1801 yilda Eltuzarxonlar tomonidan yo‘lga qo‘yilgan.
Xiva xonligining Ko‘hna saroyida joylashgan davlat zarbxonasiga 1810 yilda Muhammad Rahimxon tomonidan asos solingan. Bu yerda tillo, abbosiy, oq tanga, qora tanga, shohi, yarim shohi va qora pul sifatida tanilgan oltin, kumush va mis tangalar zarb qilingan.
Gazeta, radio va televideniye mavjud bo‘lmagan davrlarda tangalar asosiy targ‘ibot-tashviqot vositasi hisoblangan. Shu bois, hukmdorlar o‘z nomidan tanga zarb etishga katta ahamiyat qaratganlar. Tangalar maxsus ustalar tomonidan tayyorlanadigan muhr yordamida tamg‘alangan. Bu ustalarga muhrkan – o‘ymakor degan faxriy nom ham berilgan, hukmdorlar uchun muhrlarni ham ular yasashgan.
Batafsil "O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" loyihasi, 47- jild, “Ichan-Qalʼa” davlat muzey-qo‘riqxonasi to‘plami» kitob-albomi o‘qishingiz mumkin.

The Khiva Khanate Mint
In 1505, Khorezm was conquered by Shaybani Khan. In 1510, Shaybani Khan died in a battle with the army of Shah Ismail Safavi, the founder of the Safavid state.
The vice-regents of the Shaybanids in Khorezm took advantage of this circumstance and proclaimed the independence of the Khorezm Khanate. For a long period, old coins remained in circulation in its territory.
The minting of Khiva own coins was organized in 1612 under the Arab Muhammad Khan, in 1645–1663 – under Abulgazi Khan, in 1675 – under Anush Muhammad Khan, and in 1801 – under Eltuzar Khan.
The State Mint of the Khiva Khanate located in the Kunya-Ark palace was founded in 1810 by Muhammad Rakhim Khan. Gold, silver and copper coins known as tillo, abbosiy, ok tanga, qora tanga, shokhi, yarim shokhi and pul (qora pul) were minted there. At a time when there were no newspapers, radio and television available, coins were the main propaganda tool. Therefore, the rulers attached great importance to the minting of coins on their behalf.
The coins were minted using stamps made by special craftsmen. These masters were awarded the honorary title of muhrkan – engraver; they a lso were engaged in making seals for the rulers.