Naprstek nomidagi muzey tarixi
Naprstek nomidagi muzey (ilgari Chex sanoati muzeyi bo‘lgan) XIX asrning 60-yillarida chex madaniy va siyosiy hayotida muhim shaxs hisoblangan Voyta Naprstek (1826 – 1894 yillar) va uning onasi, pragalik uddaburon tadbirkor Anna (1788 – 1873 yillar)ning tashabbusi bilan xususiy to‘plam sifatida tashkil topgan.
Naprsteklar oilasi xonadon kutubxonasi va muzeyi bilan birga o‘sha davrning taniqli odamlari diqqatini o‘ziga jalb etgan. Shuningdek, bu yerga qiziquvchilar orasida juda ko‘p sayyohlar ham bo‘lib, ular Voyta Naprstek va uning xotini Yozefa tomonidan moddiy va maʼnaviy rag‘batlantirib turilgan.
1877 – 1887 yillar davomida dunyoning turli o‘lkalari bo‘ylab sayohat qilgan yoki ishlagan chexlarning tuhfalari evaziga muzey to‘plami yana-da boyigan. 1932 yil muzey Chexoslovakiya davlati ixtiyoriga o‘tgan va uni tashkil etgan sohibi nomi bilan atala boshlangan. Ikkinchi jahon urushi boshida u Milliy muzeyning bir qismiga aylantirilgan. 1962 yilda muzeyning etnografik to‘plami Qadimgi Misr va Yevropaga oid bo‘lmagan numizmatika buyum va ashyolari bilan to‘ldirilgan hamda Naprstek nomidagi O‘rta Osiyo, Afrika va Amerika xalqlari madaniyatlari muzeyi, deb yuritila boshlangan.
XIX asrda sayyohlar va boshqa shaxslarning tuhfalari asosida to‘plangan O‘rta Osiyo to‘plami muzeydagi jami ashyolarning juda kichik qismini tashkil etgan. Bugungi kunga kelib O‘rta Osiyo to‘plami tarkibida to‘rt yuzdan ortiq ashyo va buyumlar mavjud bo‘lib, ular asosan badiiy hunarmandchilik mahsulotlari hisoblanadi. Bular to‘qimachilik buyumlari (matolar, kiyimlar, kashtalar, gilamlar), kulolchilik va metallga badiiy ishlov berish asosida yaratilgan buyumlar hisoblanadi. To‘plamning asosiy qismini O‘zbekiston va Tojikiston milliy hunarmandchiligi buyumlari tashkil etadi. Turkmanistonga tegishli ashyolar esa undan kamroq, Qirg‘iziston va Qozog‘istonga oidlari bir nechtagina, xolos.
Muzeyga badiiy sanʼat mahsulotlari turli yo‘llar bilan keltirilgan bo‘lib, XIX asrning ikkinchi yarmida xorijda ishlagan shaxslar tomonidan qirq to‘qqiz dona buyum hadya etilgan.  XXI asr boshlari va 1990 yillardan boshlab ushbu muzeyga keltiriladigan buyumlar soni qisqarib bordi. Masalan, 1990 yildan 2000 yilgacha muzeyga bor-yo‘g‘i yettita buyum olindi. 2000 – 2012 yillarda esa 31 ta ashyo qabul qilib olindi. 1950 yillardan boshlab hozirgi kunga qadar mazkur to‘plam tarkibida badiiy hunarmandchilik mahsulotlari ko‘payib bordi. Bundan tashqari uning tarkibidan XIX asr oxirlarida ilmiy maqsadda xorijiy mamlakatlarda, jumladan O‘rta Osiyoda sayohatda bo‘lgan E. Faitning vorislari tomonidan sovg‘a qilingan eksponatlar ham o‘rin oldi. Muzeyga 1987 yil taqdim etilgan mazkur shaxsiy to‘plam tarkibida 1915 – 1917 yillarda O‘zbekistondan keltirilgan buyumlar ham bor. Tarixiy buyumlarning yana bir qismi 1890 yildan 1905 yilga qadar Marvda Rossiya podsholik armiyasida harbiy kapellan bo‘lib xizmat qilgan Vinsent Shiyer tomonidan to‘plangan. Buyumlar 2000 yilda uning nevarasi tomonidan taqdim etilgan.
Mavzu doirasida batafsil “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" turkumidagi “Chexiya Respublikasi to‘plamlari” kitob-albomida (XVI jild) tanishishingiz mumkin.

The Náprstek family home, with its library and museum, became a focal point for prominent figures of the time, including travellers, who received moral and financial support from Vojtěch Náprstek and his wife Josefa.
Between 1877 and 1887, the collections were primarily comprised of donations from Czechs who worked or travelled abroad. In 1932, the museum became the property of the Czechoslovakian state and was named after its founder. At the beginning of World War II, it became part of the National Museum. In 1962, the museum’s ethnographic collection was expanded with the addition of Ancient Egyptian artifacts and non-European numismatics, and it was renamed the Náprstek Museum of Asian, African, and American Cultures.
The initial collections of the Náprstek Museum, formed through systematic collecting by various individuals and occasional gifts in the 19th century, represent only a small portion of the entire collection. Currently, the Central Asian collection comprises around 400 items that are products of traditional artistic crafts. These are primarily textiles (fabrics, clothing, embroidery, carpets), ceramics, and metal artworks. The majority of the items originate from Uzbekistan and Tajikistan, with fewer coming from Turkmenistan, Kyrgyzstan, and Kazakhstan, represented by only a few artifacts.
The ways in which art objects came to be part of the museum were diverse. In the second half of the 19th century, the museum received 49 items as gifts from individuals who served abroad. Starting in the 1990s and the early 21st century, the number of acquisitions decreased. For instance, only seven items were received in the 1990s, and 31 between 2000 and 2012. Since the 1950s to present, the collection has been dominated by crafts. An exception are the exhibits donated by the heirs of E. Fait, who in the late 19th century made several scientific journeys, including to Central Asia. From his private collection, which entered the museum in 1987, come the items collected in Uzbekistan between 1915 and 1917. Another group consists of artifacts collected by Vincent Šier, who served as a bandmaster in the Tsarist army in Mary from 1890 to 1905. These were donated to the museum in 2000 by his granddaughter.
The History of the Náprstek Museum
The Náprstek Museum (originally the Czech Industrial Museum) was founded in the 1860s thanks to the initiative of Vojtěch Náprstek (1826-1894), a prominent figure in Czech cultural and political life, and his mother Anna (1788-1873), a successful Prague entrepreneur.