To‘liq to‘plam to‘y kunlarida ishlatilgan. Ko‘krak bezaklari orasida zebigardon, nozigardon, bo‘yintumor, qo‘ltiqtumor; peshona-chakka taqinchoqlari orasida silsila, bibishoh, mohitilla, tavq va boshqalar keng tarqalgan. Kelinlar boshlariga tillaqosh, peshonaband taqishgan. Peshonaband forsiydan tarjima qilinganda, peshonasi band, boshi bog‘liq, turmushga chiqqan maʼnolarini anglatgan. Zargarlik taqinchoqlari nafaqat taqinchoq, balki yosh va ijtimoiy holatga urg‘u beruvchi belgilar ham hisoblangan.
Tumor zargarlik buyumlarining maxsus turidir. Tumor sohibasini turli nazar-nafasdan asrash maqsadida taqilgan. Bo‘yintumor, ko‘kraktumor yoki qo‘ltiqtumorlar bir-biridan tashqi ko‘rinishi hajmining katta-kichikligi bilan farqlangan bo‘lsa-da, maqsad va vazifalari bir xil bo‘lgan. Ular uchburchak, to‘rtburchak yoki silindr shaklidagi g‘ilof ko‘rinishida bo‘lib, uning ichiga duo yozilgan qog‘oz taxlab solingan. Ayollar tumorlardan boshqa maqsadlarda ham foydalanishgan, masalan, unga dori-darmon yoki muattar hid taratuvchi vositalar solib yurishgan.
Uzuk va bilaguzuklar asosan tilla va kumushdan tayyorlangan, qimmatbaho toshlar bilan bezatilgan. Uzuklar nafaqat ayollar, balki erkaklar orasida ham keng tarqalgan taqinchoq hisoblangan. Ayniqsa, mansabdor erkaklar uchun uzuklar alohida ahamiyat kasb etgan, ular uzuklardan muhr sifatida foydalanganlar. Erkaklar X asrga qadar tilla uzuklar taqishgan. Keyinchalik, islom dini taʼsiri tufayli, kuchli jins vakillari umuman tilla taqinchoqlardan voz kechdilar va endilikda erkaklar orasida kumush ommalashdi. Erkaklar ham, ayollar ham taqqan yana bir bezak bu – kamarband (belbog‘). Ayollarga xos kamarlar asosan baxmal matodan tikilib, oltin yoki kumush bezaklar, kashta bilan bezatilgan. Erkaklar kamarlari esa aksariyat hollarda charmdan bo‘lib, ularning bezatilishi sohibining moddiy ahvoliga bog‘liq bo‘lgan.
Zargarlik buyumlari orasida mashhurlaridan yana biri sirg‘alardir. Ularni kattalar ham, bolalar ham taqishgan. Sirg‘alar juda turli-tuman bo‘lgan. Besh oyoq, oybaldoq, qashqarbaldoq, zarkokil kabi turlari eng keng tarqalgan zirak namunalari sanalgan.
“Qo‘qon” davlat muzey-qo‘riqxonasi va uning filiallaridagi ekspozitsiyalarda XVIII–XIX asrlarga oid barcha zargarlik mahsulotlarini ko‘rish mumkin.
O‘zbek ayollari taqqan taqinchoqlar
O‘zbek xonliklari ayollari taqqan taqinchoqlar maqsadlariga qarab guruhlarga bo‘lingan: boshga, peshonaga, peshona-chakkaga, peshona-chakka-bo‘yinga, chakkaga, gardanga, sochga taqiladigan taqinchoqlar, sirg‘alar, qo‘l taqinchoqlari va boshqalar.

A complete set was used at wedding ceremonies. So, among the most common breast ornaments were zebigardon and nozigardon necklaces, buyin tumor and kyltik tumor pendants; forehead-temples – sinsil, bibishok, mohitillo and tavk. A bride‘s head was decorated with tillakosh. Head adornments were usually worn after marriage. They indicated that the woman was already married. In general, since ancient times, jewelry has been used not only to adorn, but also to identify the age and social status of the person that wore it.
Tumors (amulets) are a special type of jewelry. They were used to protect its owner from the evil eye. Amulets varied according to how they were worn, although their functions and purposes were the same – buyin-tumar (neck amulet), kukrak-tumar or kultik-tumar (armpit amulet) and so on. Items from this category of jewelry had a triangular, rectangular or cylindrical shape and had the forms of specific cases, in which a protective prayer written on a piece of paper was hidden. Women could use tumors for other purposes, e.g. putting medicinal or aromatic substances inside.
Rings and bracelets were mainly made of gold and silver and decorated with precious stones. Rings were an important part of the image; they were popular among both women and men. Rings were in special demand among officials who used them as seals. Men wore gold rings up until the 10th century. Later, under the influence of Islam, wearing gold jewelry by men was prohibited, which led to the growing popularity of silver. Another type of jewelry worn by both men and women is camarband (belt). Women‘s belts were most often sewn f rom velvet a nd decorated with gold or silver elements and embroidery. Men‘s ones were usually made of leather, their decor depended on the well-being of the owner.
Earrings worn by both children and adults were no less popular. The shapes of the earrings showed a greatest variety. The most common types included besh-ayak, oy-baldok, kashkar-baldok and zarkokil.
Almost all types of the 18th-19th-century jewelry can be found displayed at the Kokand State Museum-Reserve and its divisions.
The jewelry worn by Uzbek women
The jewelry worn by women in the Uzbek khanates could be divided into several groups, depending on the parts of the body they adorned: forehead-temples, forehead, forehead-temples-neck, temples, braid, neck and breast, earrings, hand jewelry and so on.