Xo‘qandi latifning bunday qadamjosi Xudoyorxon o‘rdasi va unda joylashgan “Qo‘qon” davlat muzey-qo‘riqxonasidir. Tarixiy manbalarda keltirilishicha, Qo‘qon xoni Muhammad Alixon (1822 – 1842 yillarda hukmronlik qilgan) qo‘li gul usta, mohir xattot bo‘lib, o‘z qo‘li bilan yasagan o‘q-yoy, qilich, pichoq, oybolta, nafis idish-tovoqlar, husnixat bilan ko‘chirgan qo‘lyozmalarini, shuningdek, ustozlari va hamkasblari tomonidan yaratilgan amaliy sanʼat asarlarini o‘z o‘rdasining bir necha alohida xonalariga did bilan joylashtirib, nomini Abu Rayhon Beruniyning mashhur asaridan olib, «Osori boqiya» (al osor al boqiya), yaʼni mangulik yodgorliklari deb atagan. Taassufki, bu o‘ziga xos yodgorliklar majmuasi uzoq saqlanmagan, 1842 yili bo‘lgan urush paytida talon-toroj bo‘lgan. Toshkent, Buxoro, Samarqand, Xiva va Qo‘qonning ko‘plab asilzodalari va zodagonlari, sanʼat, tarix va adabiyotga befarq bo‘lmagan, savodxon, o‘qimishli boy-savdogarlar nafosat oshuftasi bo‘lib, umrlari va savdo faoliyatlari mobaynida ko‘plab osori qadima, tasviriy va amaliy sanʼat asarlari, kitob va tumor (o‘rama) shaklidagi qo‘lyozmalar, osori atiqalarni to‘plaganlar. Shu jumladan, Qo‘qon xonligining Rossiyadagi elchisi, yirik savdogar Mirzahakim Parvonachi, yirik paxtachi boy, savdogar Olimjon Hoji, uning o‘g‘li Solihjon Boyvachcha, Xudoyorxonning savdodagi sherigi Mirtohirboy, maʼrifatparvar Sattorxon Qozi ko‘plab osori atiqalar to‘plaganlar va o‘z hovlilaridagi alohida xonalarni muzeyga aylantirganlar. Mirzahakim Parvonachining muzeyi hovlisi bilan birgalikda 1875 yilda jaholatparastlar tomonidan yondirib yuborilgan. Boshqa mahalliy kolleksionerlar to‘plamlari esa 1920 yillarda sovet hukumati tomonidan musodara etilgan.
Qo‘qonda birinchi rasmiy muzey 1925 yilda sobiq Xudoyorxon o‘rdasi binosida ochilgan. Xudoyorxon o‘rdasi muzeyning eng asosiy boyligi, muhim eksponati hisoblanadi. XIX asrning muazzam va muhtasham obidalaridan bo‘lmish Xudoyorxon o‘rdasi O‘zbekiston zaminida mavjud uchta saroy inshootlaridan biridir. Qo‘qon xonligi davrida (1709 – 1876 yillar) xonlar tomonidan jami oltita o‘rda (saroy) qurdirilgan. Zamona zayli bilan ular vayron bo‘lib, faqat Xudoyorxon o‘rdasining kichik bir qismigina saqlanib qoldi.
O‘rda binosida Farg‘ona viloyat qishloq xo‘jalik va sanoat ko‘rgazmasi ochiladigan bo‘ldi. Ko‘rgazma 1924 yilda tantanali ravishda ochildi. Ko‘rgazmada qishloq xo‘jalik, chorvadorlik, sanoat mahsulotlari bilan bir qatorda shahar hunarmandlarining mahsulotlari, mohir ustalar tomonidan yaratilgan amaliy sanʼat asarlari, boylarning mulklari va xonadonlaridan musodara qilingan osori atiqalar, noyob qurollar, turli jonivorlarning tulumlari ham namoyish etildi. 1925 yilda mazkur eksponatlar asosida muzey tashkil etildi. Muzey 1929 yilgacha Farg‘ona okrug muzeyi, 1929 yildan 1937 yilgacha Qo‘qon rayonlararo muzeyi deb nomlandi.
Ikkinchi jahon urushi yillarida o‘rda binosida harbiy gospital tashkil etilishi munosabati bilan muzey faoliyati to‘xtatildi. Muzey eksponatlari turli muassasa va tashkilotlarga tarqatib yuborildi. Urush tamom bo‘lgach, muzey qaytadan ochildi. Turli tashkilotlarga tarqatilgan eksponatlar talon-toroj qilingan, qarovsizlik oqibatida qiymatini yo‘qotgan edi. Hamma ishni, jumladan, eksponat to‘plash ishini yangidan boshlashga to‘g‘ri keldi.
1959 yili muzeyga Qo‘qon shahar o‘lkashunoslik muzeyi rutbasi berildi. U respublikaning ko‘hna muzeylaridan bo‘lib, vodiyda qadimiyligi bo‘yicha Farg‘ona viloyat madaniyati va tarixi davlat muzeyidan so‘ng ikkinchi o‘rinda turadi.
“Qo‘qon” davlat muzey-qo‘riqxonasi
Har bir shaharning o‘z sevimli ziyoratgohi, shahar ahlida faxr hissini uyg‘otadigan diltortar go‘shasi bo‘ladi.

Государственный музей-заповедник «Коканд»
В Коканде это, безусловно, урда Худояр-хана и разместившийся в ней Государственный музей-заповедник «Коканд». Из исторических источников известно, что кокандский хан Мухаммад Алихон, правивший с 1822 по 1842 год, будучи сам искусным мастером-оружейником и каллиграфом, собрал коллекцию предметов искусства и разместил ее в дворцовых комнатах, назвав выставку «Осори Боқия» («Вечные ценности») по подобию одноименного произведения Абу Райхана ал-Беруни. К сожалению, во время войны 1842 года коллекция была утеряна.
Многие знатные и богатые люди Ташкента, Бухары, Самарканда, Хивы и Коканда, небезразличные к искусству, истории и литературе, в процессе своей деятельности собирали предметы старины, книги, рукописные свитки, произведения изобразительного и прикладного искусства. Примером могут служить посол Кокандского ханства в России, купец Мирзахаким Парвоначи, торговец хлопком Олимжон хожи, его сын Солихжон Бойвачча, партнер Худояр-хана по торговле Миртохирбой, просветитель Сатторхон Кози, которые сформировали богатые домашние коллекции. Коллекция Мирзахакима Парвоначи в 1875 году была сожжена во время народного бунта. В 1920 году собрания других местных коллекционеров были экспроприированы советскими властями.
Первый официальный музей открылся в 1925 году в бывшем дворце Худояр-хана. Дворец-урда и есть самое большое его богатство и основной экспонат. Урда Худоярхана – один из трех сохранившихся дворцовых памятников ХIХ века в Узбекистане. В период ханства (с 1709 по 1876 год) были выстроены шесть ханских дворцов. До наших дней сохранилась лишь небольшая часть урды Худояр-хана.
Было решено открыть в здании Орды выставку сельского хозяйства и промышленности Ферганской области. Выставка открылась в 1924 году. На ней были представлены сельскохозяйственная и промышленная продукция, а также произведения искусных мастеров-ремесленников, антиквариат, конфискованный у богачей, редкое оружие и даже чучела некоторых животных. В 1925 году на базе выставки был создан музей. До 1929 года музей имел статус Ферганского окружного, а с 1929 до 1937 года – межрайонного музея.
В годы Второй мировой войны в урде разместился военный госпиталь. Музей приостановил свою деятельность. Экспонаты передали разным учреждениям и организациям. После войны музей открылся вновь. Однако многие экспонаты были разграблены или пришли в негодность. Всю работу по восстановлению коллекции экспонатов пришлось начинать заново.
В 1959 году музею был дан статус Кокандского городского краеведческого. Он является одним из старейших в республике и занимает второе место в долине после Ферганского областного музея истории и культуры.