XX asrda Buxoro yahudiylarining asosiy qismi O‘rta Osiyoning qo‘shni hududlarida va hozirgi O‘zbekiston shaharlarida yashashgan. So‘nggi o‘ttiz yil mobaynida Buxoro yahudiylarining aksariyati AQSHning Nyu-York shtatiga va Isroilga ko‘chib o‘tdi.
Rossiya shaharlarida, Vena (Avstriya), Kanadada esa nisbatan yaqinda paydo bo‘lgan buxorolik yahudiylar yashaydi.
Yahudiylarning O‘rta Osiyoda qadimdan yashaganliklari haqidagi maʼlumot o‘rta asrlarda bir necha bor qayd etilgan. Shunga qaramay,Buxoro yahudiylarini Xuroson yahudiylaridan alohida xalq sifatida ajratish jarayoni faqat XVI asrdan boshlanib, Sharqiy Eron yahudiylari bilan aloqalarni uzish natijasida XVII asr oxirida tugallangan.
Din tarixi davlat muzeyidagi kichik to‘plam Buxoro yahudiylari anʼanasiga xos bo‘lgan ibodat va kundalik buyumlarning bir butun majmuasini ko‘rsatish imkoniyatiga ega emas. Shunga qaramay, bu to‘plam yahudiylar madaniyatini muayyan darajada ifodalovchi bir qator qimmatbaho ashyolarni o‘z ichiga oladi.
Eng avvalo 1692-yilda Buxoroda tuzilgan ktuba (nikoh shartnomasi) diqqatni o‘ziga jalb qiladi. Bu O‘rta Osiyoga taalluqli rus to‘plamining eng eski (u qadar qadimiy bo‘lmasa ham) yahudiy hujjatlaridan biridir. Uning yaratilishi Buxoro yahudiylarining alohida millat sifatida shakllanishi davriga to‘g‘ri keladi. Ktuba, yahudiycha anʼanaviy to‘yning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Odatdagidek oromiy tilda tuzilgan hujjatni kuyov to‘y paytida kelinga topshirgan. Shartnomada kelinning kuyov tomonidan taʼminlanishi va kiyintirilishiga oid majburiyatlari va shuningdek, ajralish yoki o‘lim hodisasi yuz berganida kelin 200 zuz (shartli pul birligi) olishi kerak bo‘lgan. Ktubaning ushbu qismi marosim xususiyatga ega bo‘lgan. Bundan tashqari, ko‘p hollarda ktubada erning xotini oldidagi haqiqiy majburiyatlari (pul va boshqa masalalarda) qayd etilgan. Mazkur holatda ktubaning ushbu ikki qismli tuzilmasi yaqqol ko‘zga tashlanadi.Uning pastida ikki guvoh hamda kuyovning imzolari bo‘lishi kerak edi.

Старейший исторический документ, связанный с бухарскими евреями, в Государственном музее истории религии‌‌
Бухарские евреи – этническая группа, сформировавшаяся в XVI–XVIII вв. на территории Бухарского эмирата.
В ХХ в. основная масса бухарских евреев проживала в городах современного Узбекистана и сопредельных республик Средней Азии. За последние тридцать лет большинство бухарских евреев переселилось в Израиль и США, преимущественно в Нью-Йорк. Относительно недавно возникшие бухарско-еврейские общины существуют также в городах России и в Вене (Австрия), Канаде.
Евреи жили в Средней Азии с древности, их присутствие в этом регионе неоднократно отмечалось на протяжении средних веков. Тем не менее процесс выделения бухарских евреев из общей массы евреев Хорасана как отдельной этнической группы начинается только в XVI в. и завершается в конце XVIII в. в результате разрыва контактов с евреями Восточного Ирана.
Небольшая коллекция в Государственном музее истории религии не предоставляет возможности изучить весь комплекс культовых и бытовых предметов, традиционно присущих бухарским евреям. Тем не менее она содержит ряд ценных экспонатов, до известной степени репрезентующих их культуру.
Прежде всего обращает на себя внимание ктуба (брачный договор), составленный в Бухаре в 1692 г. Это один из самых старых еврейских документов (если вообще не самый старый) с территории Средней Азии в российских коллекциях. Время его создания совпадает с эпохой формирования бухарских евреев как отдельного этноса. Ктуба – неотъемлемый атрибут традиционной еврейской свадьбы. Этот документ, составленный по обычаю на арамейском языке, жених во время свадьбы передает невесте. В нем оговаривается обязанность мужа содержать и одевать жену, а также то, что в случае развода или смерти мужа она получает содержание, равное сумме в 200 зузов (условная денежная единица). Эта часть ктубы приобрела сугубо ритуальный характер. Кроме того, в ктубе часто записываются реальные обязательства (денежные и иные) мужа перед женой. Эта двухчастная структура ктубы четко видна в данном случае. Внизу, как и положено, находятся подписи двух свидетелей и жениха.