Dinga qarshi markaziy Muzeyning O‘zbekistonga oid badiiy to‘plamini rassom va meʼmor D.N. Gobermanning ajoyib asarlari yakunlab beradi.
Bu asarlar muzeyga tuhfa sifatida 2011 yil V.A.  Dimshis tomonidan kelib tushgan. David Noyevich Goberman (1912–2003 yy.) Minsk shahrida tavallud topgan.
Oliy taʼlimni u  dastlab Leningrad muhandislik-qurilish instituti (LMQI)da olishni boshlagan bo‘lsa, keyinroq Sanʼat akademiyasining meʼmorchilik fakultetiga o‘tgan va o‘qishni 1939  yilda tamomlagan. Akademiyani tugallagach, yosh rassom harbiy xizmatga chaqiriladi va o‘z mutaxassisligi bo‘yicha Uralga yuboriladi. U yerda ijodkor harbiy xizmatini o‘tash davomida Perm shahridagi harbiylar uylarini loyihalashtirish va qurilishida ishtirok etadi. Uning bu sohadagi faoliyati muvaffaqiyatli kechgani bois, meʼmor turli etyudlar yaratish uchun ikki marta mukofot tariqasida O‘rta Osiyoga yuboriladi. Shu tarzda Gobermanning ijodida Samarqand meʼmorchiligiga oid bir qancha ishlar dunyo yuzini ko‘rgan. Rassom 1940-yillarning oxiri 1950-yillarning boshlarida O‘rta Osiyo mavzusiga qaytadi va tabiat qo‘ynida qilingan qoralamalar asosida ajoyib rasmlar yaratadi.
Gobermanning meʼmorchilik manzaralarida uning meʼmor sifatidagi bilimlari (uyg‘unligi tuzilmasi va manzarali o‘rinlatishni anglash) bilan birga Van-Gog, Matiss va Marke kabi postimpressionistlarning taʼsirini kuzatish mumkin. O‘rta Osiyo o‘zining yorqin bo‘yoqlari bilan rassomning o‘ziga xos «impressionistik Fransiya» sifatidagi chanqoq kuzatish taassurotlarini ifoda etishga zamin yaratgan.

Шедевры Гобермана в Государственном музее истории религии‌‌
Замыкают узбекскую художественную коллекцию Государственного музея истории религии удивительные работы художника и архитектора Д.Н. Гобермана, поступившие в дар от В.А. Дымшица в 2011 году.
Давид Ноевич Гоберман (1912–2003) родился в Минске. Высшее образование начал получать в ЛИСИ, затем перевелся в Академию художеств, архитектурный факультет которой окончил в 1939 г. После Академии молодого архитектора призвали в Красную Армию и направили служить по специальности на Урал. Там он провел военные годы, проектируя и строя дома Красной Армии в Перми. Работа продвигалась успешно, архитектор был дважды премирован командованием поездкой на этюды в Среднюю Азию. Так в творчестве Гобермана появился обширный перечень работ, посвященных архитектуре Самарканда. Художник возвращался к среднеазиатской теме и в конце 1940-х – начале 1950-х гг., создавая на основе пленэрных набросков замечательные живописные работы.
В архитектурных пейзажах Гобермана прослеживаются как его знания архитектора (понимание структуры ансамбля и перспективные построения), так и влияние постимпрессионистов: Ван-Гога, Матисса и Марке. Средняя Азия с ее яркими красками была воспринята изголодавшимся по зрительным впечатлениям художником как своего рода «импрессионистическая Франция».