1930-yillarning oxirlarida muzeyga Dinga Qarshi Markaziy Muzeydan rassom V.L.  Sidorenkoning Buxoro va Samarqandning meʼmorchilik obidalariga bag‘ishlangan bir necha asarlari kelib tushgan.
Manzara yo‘nalishi ustasi bo‘lgan Vyacheslav Leonidovich Sidorenko (1901–1944 yy.) Saratov guberniyasining Kamishin shahrida dunyoga kelgan. U meʼmor A.Z. Grinbergga shogird tushib, rassomlikni o‘rgana boshlagan. Rassom 1921  yil Saratov rassomlik-sanoat instituti (sobiq Bogolyubov chizmachilik bilim yurti)ga kirib, u yerda A.I. Savinov va P.S. Utkin ustaxonalarida taʼlim olgan. 1928  yilda esa Moskvaning “4 iskusstva” jamiyatining AQSHdagi ko‘rgazmasida ishtirok etgan.
1933-yilda bu ijodkor Rossiya etnografiya muzeyi (o‘sha paytda «SSSR  xalqlari muzeyi») tomonidan O‘rta Osiyoga xizmat safariga yuboriladi. Maʼlum muddat Tojikistonda ham faoliyat ko‘rsatgan.V. Sidorenko asarlarida binolar juda jonli ishlangan (Mir Arab madrasasi, 1935  yil; Buxorodagi Minorai Kalon va uning masjidi, 1935-yil), shu sabab bu rasmlar tarixiy ahamiyatga ega. Xususan, bu bugunga qadar saqlanib qolmagan meʼmorchilik obidalari (Registon yaqinidagi masjid va karvonsaroy, 1935-y.)ga tegishlidir.

Sidorenko's works in the State Museum of the History of Religion
In the late 1930s, the Museum received from the Central Antireligious Museum several paintings by the artist V. L. Sidorenko dedicated to the architectural monuments of Bukhara and Samarkand.
The master of landscapes Vyacheslav Leonidovich Sidorenko (1901 – 1944) was born in the city of Kamyshin, Saratov province. He studied painting in Saratov guided by the architect A. Z. Greenberg. In 1921, he entered the Saratov Institute of Art and Industry (the former Bogolyubov Drawing School) in the workshops of A. I. Savinov and P. S. Utkin. In 1928, he took part in an exhibition of the Moscow art society “Four Arts” in the United States. In 1933, he was sent to Central Asia by the Museum of the Peoples of the USSR. He worked some time in Tajikistan.
The buildings in V. Sidorenko’s paintings are very realistic (Miri-Arab Madrasah, 1935, Kalyan minaret and mosque in Bukhara, which enhances the historical value to the works.
Particularly remarkable in this respect are those depicting architectural monuments that haven’t survived to the present day (a mosque and roadside inn or caravanserai near Registan, 1935).