Din Tarixi Davlat Muzeyining ashyolar to‘plami islom diniga e'tiqod qiluvchi o‘zbek xalqining hayot tarzini ko‘rsatib beruvchi buyumlarni o‘z ichiga oladi.
«Usmon Qur'oni» nomi bilan mashhur bo‘lgan, kufiyda bitilgan «Samarqand Qur'oni»ni, ta'bir joiz bo‘lsa, ushbu to‘plamning durdonasi deyish mumkin.
Usmon Qur'oni taxminan VIII asrning birinchi choragida ko‘chirilgan eng birinchi Qur'on nusxalaridan biri hisoblanib, u xalifa Usmonning qoni tomgan Qur'on sifatida musulmonlarning alohida e'tiboridadir. Aynan ushbu xalifaning buyrug‘i bilan Muhammad (s.a.v.) payg‘ambarga tushirilgan Qur'onning turli qog‘ozlardagi matnlari bitta kitobga yig‘ilgan hamda xalifalikning barcha hududlariga yetkazilgan. Turli talqinlarning paydo bo‘lishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun boshqa nusxalar yo‘qotilgan. Bir fitna oqibatida xalifa Usmon o‘ldiriladi va o‘sha paytda uning qo‘lida bo‘lgan Qur'onga qoni tomadi.
1869 yilda mazkur Usmon Qur'oni Samarqanddagi Xoja Ahror masjididan Sankt-Peterburgning Imperatorlik ommaviy kutubxonasiga olib kelinadi. Turkiston general-ad'yutanti fon Kaufmanning qaydnomalarida bu mashhur muqaddas kitob nusxasining kelib chiqishi shunday ta'riflanadi: "Bu Qur'on kitobi Amir Temur kutubxonasining eng yaxshi bezagi hisoblangan va Samarqandga uning o‘zi olib kelgan". Uni Rossiyaning eng nomdor arabshunoslari o‘rganib chiqqanlar va hijriy II asrga oid ekanligini tasdiqlaganlar.
Ushbu qo‘lyozma 353  varaq bo‘lib, qalin, mustahkam teri qo‘llanilgan, kitobning 69 varag‘i yo‘qotilgani sabab, qog‘oz varaqlarga almashtirilgan. Yirik kufiy xatida zeru zabarlari bilan bitilgan matn deyarli muntazam tarzda yangilab turilgan, silliq, pishiq qog‘ozdagi keyinroq qo‘shilgan matn esa bundan mustasno. Uning dastavval qora bo‘lgan siyohlarining rangi o‘chib, to‘q jigar rang tus olgan.
Mavzu doirasida batafsil “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" turkumidagi " "Din tarixi Davlat Muzeyi to‘plami" kitob-albomida (XII jild) tanishishingiz mumkin.

The jewel in the crown of the collection is four facsimiles of the Samarkand Kufic Quran, known as the Uthman Quran.
The Uthman Quran is one of the earliest manuscripts of the sacred book, dating from about the first quarter of the 8th century, and revered by Muslims as the primary copy of the Quran, stained with blood of the third righteous caliph Uthman. At his will, the scattered records of the Prophet Muhammad’s sermons were combined into a single text which was sent to every corner of the Caliphate. In order to avoid any controversy, other copies were destroyed. Uthman was killed in an accidental skirmish and his blood dropped on the copy of the Quran which he held in hands when came out to meet assailants.
In 1869, the Uthman Quran was brought to the Imperial Public Library of St. Petersburg from the Khoja Akhrar Mosque in Samarkand. According to the note of the Adjutant General of Turkestan, Konstantin von Kaufman, the acquisition of the famous rarity was due to the fact that “this Quran was the best among the books of the Tamerlane Library and brought by himself”. The Quran was studied by the most prominent Russian Arabists and dated to the 2nd century of Hijrah.
The manuscript has 353 sheets, material is thick, hard parchment and 69 missing sheets were replaced with paper sheets. Tracing of the text, written in large Kufi script with diacritic marks, has almost always been updated, except the text on later insertions of solid glossy paper. The ink was originally black, but faded and turned into dark brown.
The Uthman Quran
The material collections of the State Museum of the History of Religion from Uzbekistan is the collection describing the mode of life of Muslim people.