Ushbu atama Chingizxonning o‘g‘illaridan biri Chig‘atoyxonning (1186 – 1242 y.) nomi bilan bog‘liq. U Chingizxonning ikkinchi va baʼzi maʼlumotlarga ko‘ra, eng sevimli o‘g‘li bo‘lib, otasining O‘rta Osiyo shaharlariga qilgan yurishlarida ishtirok etgan. Taxminan 1229 yilda mo‘g‘ul ayonlari qurultoyida Chingizxon imperiyasi hududi taqsimlanganda Sharqda Gobi cho‘llaridan tortib G‘arbda Orol dengizigacha hamda Oltoy tog‘laridan Afg‘onistongacha bo‘lgan hududlardagi uluslar Chig‘atoyxonga berildi. Bu davlatning tili chig‘atoy tili hisoblanib, til nomi mo‘g‘ulcha ekanligiga qaramay, turkiy tillar guruhiga kiritiladi. Shuningdek, chig‘atoy tiliga (eski o‘zbek tili deb ham yuritiladi) arab hamda fors tillari kuchli taʼsir o‘tkazgan va u arab-fors alifbosiga o‘tkazilgan. Zamonaviy o‘zbek va uyg‘ur tillarining asosi_chig‘atoy tili bo‘lishiga qaramay, Yevropada boshqa turkiy tillar guruhiga kiruvchi tillar bilan taqqoslaganda, bu til nisbatan oz o‘rganilgan.
Berlin davlat kutubxonasida eski o‘zbek-chig‘atoy tilidagi 190 dan ortiq qo‘lyozma asar bor. Eski o‘zbek tilidagi qo‘lyozmalar kutubxonaga turli yo‘llar bilan kelib tushgan. 1817 yildan boshlab ularni sayyohlar, olimlar, kitob sotuvchilar yoki sahhof xarid qila boshlagan. Ular sirasida Genrix Fridrix fon Dis (1751 – 1817), Yulius Genrix Peterman (1801 – 1876), Alois Shprenger (1813 – 1893), Martin Xartman (1851 – 1918) va Georg Xut (1867 – 1906) nomlarini tilga olish joizdir. Eski o‘zbek tilidagi qo‘lyozmalarning katta qismini «Xartman to‘plami» (133 nusxa) tashkil etib, u mazkur nusxalarni 1905 yilgacha sotib olgan. To‘plamga tegishli ikki qo‘lyozma Ikkinchi jahon urushi davrida yo‘qolgan. Xartman o‘z to‘plamini 1902 – 1905 yillarda Koshg‘ar va Yorkentda (SUAR, Xitoy) bo‘lganida to‘plagan. Ayrim qo‘lyozmalarning kelib chiqishi esa Toshkent va Boku bilan bog‘liq.
Mundarijasiga ko‘ra, qo‘lyozmalarni quyidagi guruhlarga bo‘lish mumkin: mumtoz adabiyot, avliyo-anbiyolar qissalari va diniy qo‘lyozmalar, muayyan ijtimoiy guruhlar yurish-turishi qoidalari, yaʼni risolalar, tibbiyot asarlari va lug‘atlar. Davlat kutubxonasidagi ayrim qo‘lyozma asarlar saxtiyon teri, qog‘oz yoki matodan oddiygina muqovalangani holda aksariyatida bosma turunjli charm muqova, loklangan va bosma naqshli muqova yoki solinma turunjli forsiyona muqova bor.

Сам термин образован от имени одного из сыновей Чингисхана – Чагатайхана (ок. 1186–1242). Второй и, по некоторым сведениям, любимый сын известного завоевателя, он принимал участие в военных походах на среднеазиатские города.
Около 1229 г. на Курултае – съезде монгольской знати – империя его отца была разделена, и Чагатайхану отошли области (улусы), которые простирались от пустыни Гоби на востоке до Аральского моря на западе и от Алтайских гор до Афганистана. Языком государства был чагатайский, который, несмотря на свое монгольское название, принадлежит к языкам тюркской группы. Чагатайский (староузбекский) язык находился также под сильным влиянием арабского и персидского языков и оперировал арабо-персидским алфавитом.
По сравнению с другими тюркскими языками чагатайский исследовался в Европе относительно мало, хотя современные узбекский и уйгурский языки развились из чатагайского.
В Берлинской государственной библиотеке находится более 190 манускриптов на чагатайском (староузбекском) языке. Чагатайские рукописи попадали в библиотеку самыми разными путями. С 1817 г. их скупали путешественники, ученые, книготорговцы или букинисты. Среди них следует назвать Генриха Фридриха фон Дица (1751–1817), Юлиуса Генриха Петермана (1801–1876), Алоиса Шпренгера (1813–1893), Мартина Хартмана (1851–1918) и Георга Хута (1867–1906). Большую часть чагатайских рукописей составляет коллекция Хартмана (133 экземпляра), которая была приобретена им до 1905 г. Два манускрипта из этой коллекции были утеряны во время Второй мировой войны. Хартман собрал свою коллекцию во время пребывания в Кашгаре и Яркенде (СУАР, Китай) с 1902 по 1905 гг. Некоторые рукописи происходят из Ташкента и Баку.
По содержанию манускрипты можно разделить на следующие группы: классическая литература, агиографическая литература, религиозные манускрипты, различные рисала, т.е. тексты, формулирующие правила поведения для определенных социальных групп, медицинские произведения и словари. Некоторые рукописи, которые находятся в Берлинской государственной библиотеке, оправлены в простой переплет из сафьяна, бумаги или материи. Но большинство имеет кожаный переплет с тиснеными медальонами, лакированный и тисненый переплет или переплет в персидском стиле с вложенным медальоном.
Подробнее ознакомиться с темой можно в книге-альбоме "Собрание Федеративной Республики Германия" серии "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира" (XI том).