Sharqiy eroniy tillar o‘rniga fors va arab tili kirib keldi. Hududning yangi nomi Movarounnahr deb atala boshladi. Bu arabchada “daryoning narigi tomoni, daryo orti” degan maʼnoni beradi.
Amudaryoning o‘ng qirg‘og‘ida yashovchi Sug‘d aholisi yashovchilar shimolga va sharqqa, Sirdaryo ortiga va undan uzoqroq bo‘lgan Sharqiy Turkistonga ko‘chib keta boshlashdi. Bu yerlarda ular yana kamida bir yarim asr davomida o‘z turmush tarzini saqlab qoldi. Shu bilan birga Sug‘diyona, Baqtriya va Xorazmning qadimgi madaniy merosi taʼsiri ancha vaqtgacha sezilib turdi. Bu holatlarni diniy bayramlarda, meʼmoriy yodgorlik obidalarida, uy bezaklarida, amaliy sanʼat buyumlarida ko‘rish mumkin.
Movarounnahrni Arab xalifaligiga qo‘shib olishda Qutayba ibn Muslim katta rol o‘ynagan. U 712–713-yillarda Samarqandga bostirib kelgandan keyin Sug‘dga «G‘olib xalifning bog‘i» deb nom berildi.
Bu haqda "O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" loyihasi doirasida chop etilgan kitob-albomlarning "Davlat Ermitaj to‘plamining 2-qismi" (XV jild)da batafsil maʼlumot olishingiz mumkin.

What does Mavarannakhr mean?
The entry of Central Asia in the 8th century into the Arab Caliphate led to a change in its political fate, its inclusion in a single area of Islamic civilization.
Persian comes to replace Eastern Iranian languages; Arabic becomes the language of writing. A region received a new, Arabic name – Mavarannakhr (Arabic “Mā warā–an-Nahr, or “what is beyond the river”)
Large parts of the population of the right bank of the Amu Darya, especially from Sogdiana, left for the north and east, beyond the Syr Darya, to Zhetysu and further to East Turkestan, where they preserved their way of living for another century and a half. At the same time, in the metropolis the heritage of the ancient cultures of Sogdiana, Bactria and Khorezm was observed for a very long time, which was manifested in the religious festivals and monumental architecture, in the interior decoration of dwellings, the decoration of applied
art and many other things.
The vital role in the inclusion of Mavarannakhr into the Arab Caliphate belongs to Qutayba ibn Muslim; after his campaign in 712 – 713 in Samarkand, Sogdiana was given the name “Garden of the Victorious Caliph”.
You can learn more about the topic in the book-album "Collection of the State Hermitage Mavarannakhr Art 8th – 15th centuries" (XV volume) from the series "Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections".