BBC: Ўзбекистон: Ўта қисқа вақт ичида «дунё сиёсий харитасида Янги Ўзбекистон вужудга келди"
15 декабрь куни пойтахт Тошкентда Ўзбекистон маданий мерос ҳафталиги иш бошлади. Ҳафталик орқали мамлакат ўзининг тарихий маданий мероси жаҳон тамаддунига қандай ҳисса қўшганини намоён этишни мақсад қилган. 18 декабрга қадар давом этиши режалаштирилган ҳафталик «Ўзбекистон маданий бойлиги — янги Ренессанс пойдевори» IV Халқаро конгрессининг очилиш маросими билан бошланди.
Маълум қилинишича, ҳафталик давомида Ўзбекистон маданий мероси қиймати тўғрисида 300 дан зиёд хорижлик олимларнинг маъруза ўқийди. Тадбир Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича бутунжаҳон Жамияти томонидан ташкил этилган. Конгресснинг очилиш маросимида нутқ сўзлаган Жамият асосчиси ва илмий раҳбари Фирдавс Абдухолиқов маданий меросни ўрганиш «11-12 ва 15-асрда икки ренессансни бошдан кечириб, янги уйғониш даврига қадам қўяётган» Ўзбекистон учун муҳим экани борасида гапирди.

15 декабря в столице Ташкенте стартовала Неделя культурного наследия Узбекистана. В течение недели страна стремится показать, какой вклад ее историческое культурное наследие внесло в мировую цивилизацию. Церемонией открытия начался недельный IV Международный конгресс «Культурное богатство Узбекистана – основа нового Возрождения», который продлится до 18 декабря. Сообщается, что в течение недели более 300 зарубежных ученых прочтут лекции о ценности культурного наследия Узбекистана. Организатором мероприятия выступило Всемирное общество изучения, сохранения и популяризации культурного наследия Узбекистана. Выступая на церемонии открытия съезда, основатель и научный руководитель Общества Фирдавс Абдухоликов сказал, что изучение культурного наследия имеет важное значение для Узбекистана, который «пережил два ренессанса в XI-XII и XV веках и вступает в новую эру Возрождения».
Главная страница//BBC: Узбекистан: За очень короткое время «Новый Узбекистан появился на политической карте мира»