XIX asrning oxirida O‘rta Osiyoga Afg‘oniston, Angliya, Rossiyadan fabrikada to‘qilgan matolar keltirila boshlagan. Natijada ayollar rangli asosda – qizil, sariq, siyoh ranglardagi matolarga kashta tika boshlashgan. Baʼzida astar sifatida shoyidan ham foydalanishgan. Kashtado‘z Lutfiya Mirsadiyevaning maʼlumot berishicha, O‘rta Osiyo kashtachilari 1860 –1870 yillardanoq kashta uchun asos sifatida, yashil va sariq rangli mahalliy ipak matolar bilan birga Rossiyadan keltirilgan oq va rangli satinlardan foydalana boshlashgan. Rangli matolarga tikilgan naqshlar rangning chiroyini ifodalab turgan oq matodagi kashtalarga qaraganda oddiyroq ko‘ringan. Negaki, rangli matolarga kashta tikiladigan iplarning hamma rangini ham qo‘llashning iloji bo‘lmagani bois, rang-tasvirlar chegaralanib qolgan.
XIX asrning oxirigacha kashta tikiladigan ipning eng asosiysi va ommalashgani mahalliy ishlab chiqarilgan ipak ip bo‘lgan. Ayollar mustaqil tarzda uylarida ipak qurti boqishgan, yetishtirilgan pillani yigirib, ipak ip olishgan yoki ularni pilladan ip yigiradigan ustaxonalarga topshirishgan. Iplarni bo‘yash ham uy sharoitida amalga oshirilgan va bu qo‘l mehnatini talab qilgan. Rang berish uchun tabiiy buyoqlardan foydalanilgan. Bularning ichida eng ommalashgani ro‘yan (ildizidan qizil buyoq olinadigan o‘tsimon o‘simlik) bo‘lgan. Shuningdek, koshenil (qizil buyoq beradigan hasharot)dan keng ko‘lamli – pushtidan to‘q qizilgacha rang tayyorlangan. Isparak o‘simligidan esa, sariq rang olishda foydalanilgan, bu rangni nil bo‘yog‘i bilan biriktirganda yashil rang hosil bo‘lgan. Iplarni nil bo‘yog‘ida bo‘yash bilan faqatgina tajribali bo‘yoqchilar, asosan mahalliy yahudiylar shug‘ullangan.
Mavzu doirasida batafsil “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" turkumidagi "Chexiya Respublikasi to‘plamlarida” kitob-albomida (XVI jild) tanishishingiz mumkin.

После обретения Чехословакией самостоятельности в 1918 г. Картинная галерея стала главным учреждением в области коллекционирования произведений изобразительного искусства. Под современным названием Национальная галерея Праги, являющаяся наследницей Картинной галереи и Современной галереи, была образована в соответствии с законом, принятым в 1949 г. В настоящий период она является самым обширным собранием произведений изобразительного искусства в Чешской Республике.
В конце XIX в. в Среднюю Азию ввозят фабричное полотно из Афганистана, Англии, России. В результате женщины стали делать вышивку на цветной основе – красной, желтой, фиолетовой. Иногда в качестве подкладки использовался шелк. Лютфия Mирсадиева сообщает, что шелковые ткани местного происхождения – фиолетовые, зеленые или желтые, наряду с белым и цветным ситцем из России, использовались в качестве основы для вышивки уже в 1860 – 1870-х гг. По сравнению с вышивками на белом фоне, подчеркивающем красоту цвета, узоры на цветных основах выглядели проще, а спектр нитей, которыми делалась вышивка, ограничивался несколькими цветами.
Основным и самым распространенным вышивальным материалом вплоть до конца ХIХ в. была шелковая нить местного производства. Женщины самостоятельно выращивали тутовый шелкопряд и разматывали коконы либо заказывали их обработку в кокономотальной мастерской. Окраска нитей также производилась самостоятельно, в домашних условиях. Для этого использовались природные красители. Самыми распространенными были марена, дававшая красный цвет, кошениль (для получения широкого спектра цветов – от розового до карминового), испарак (для получения желтого цвета, который в комбинации с индиго давал также зеленый цвет). Окрашиванием нитей в индиго занимались профессиональные красильщики, в основном евреи.
Подробнее ознакомиться с темой можно в книге-альбоме "Собрания Чешской Республики" серии "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира" ( XVI том).