Yana 100 ta nodir eksponat xorijdan O'zbekistonga qaytarildi
O‘zbekiston Milliy kutubxonasi madaniyat, ta’lim va fanning turli jabhalarini qamrab oluvchi ko‘plab muhim tadbirlar o‘tkazib kelmoqda.
O‘zbekiston Milliy kutubxonasi 1999 yildan boshlab «Central Asia» xalqaro anjumanini, 2012 yildan esa har yili foydalanuvchilarda mustaqil ma’lumot olishga qiziqish va ishtiyoqni kuchaytirish, yangi nashr etilgan ijtimoiy-siyosiy, ilmiy-ma’rifiy, o‘quv va badiiy adabiyotlar bilan batafsil tanishtirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan «INFOLIB» Milliy axborot-kutubxona haftaligini o‘tkazib kelmoqda.
O‘zbekiston Respublikasida ilmiy tadqiqotlar sifati va nashriy faollikni oshirish maqsadida Milliy kutubxona «Ilmiy ma’lumotlardan foydalanish va nashr ettirish faolligi» Milliy ilmiy-ta’limiy forumi o‘tkazish tashabbusi bilan chiqdi. Kutubxona amaliyoti tarixida ilk bor respublikadagi 120 ta o‘quv, ilmiy va axborot-kutubxona muassasalari uchun EBSCO ilmiy-ma’rifiy ma’lumotlar bazasiga jamoaviy kirish imkoni tashkillashtirildi.
O‘zbekiston Milliy kutubxonasi haqidagi  boshqa ma’lumotlarni «O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida» turkumidagi «Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston milliy kutubxonasining qo‘lyozma va kitob merosi» ( XLI jild) kitob-albomidan olishingiz mumkin.

The National Library of Uzbekistan has been hosting the international conference "Central Asia" since 1999 and the annual National Information and Library Week "INFOLIB" since 2012. The mission of "INFOLIB" is to foster the users' desire and interest in independent information acquisition, familiarize them in detail with newly published socio-political, scientific-educational, educational and fiction literature.
With the aim of improving the quality of scientific research and publication activity in the Republic of Uzbekistan, the National Library initiated the holding of the National Scientific and Educational Forum "Access to Scientific Information and Publication Activity." For the first time in library practice, collective access to the EBSCO scientific and educational databases was organized for 120 educational, scientific and information and library institutions of the republic.