Chexiyaning Chervena Lgota qasridagi Nurota to‘ylarida ishlatiladigan buyum
Chexiya Respublikasi davlat madaniy muassasalarida O‘zbekistondan keltirilgan sanʼat ashyolari oz bo‘lsa-da, o‘zbek madaniy merosining o‘ziga xosligini ko‘rsatib beruvchi ajoyib to‘plamlarda aks ettirilgan.
O‘zbekiston manbalarining eng to‘liq va keng ko‘lamli to‘plami milliy muzey – Naprstek nomidagi Osiyo, Afrika va Amerika madaniyatlari muzeyidan joy olgan.
2012 yili Pragada ingliz tilida nashr etilgan «Chex sayyohlari va to‘plovchilari O‘rta Osiyoda. Naprstek nomidagi milliy muzey to‘plamlari» nomli monografiyada mazkur to‘plamga mutaxassislar nuqtai nazaridan baho berilgan. O‘zbekistondan keltirilgan buyumlarning kichik to‘plami Praga milliy galereyasidan ham o‘rin olgan.
O‘ziga xos o‘zbek milliy buyumlari Chexiya Respublikasining boshqa madaniy muassasalaridan ham o‘rin olgan. Ulardan biri Janubiy Chexiyaning Chervena Lgota qasridir. U yerdagi Sharq to‘plamida Nurota to‘ylarida ishlatiladigan buyum – zar kashtali so‘zana ko‘rgazmaga qo‘yilgan. So‘zana 1900 yilgacha tikilgan, deb qayd etilgan. Bu buyum shu qasrning sobiq egasi, shahzoda Yogann Shyonburg-Gartenshteyn (1864 – 1937 yy.) va uning rafiqasi Sofiya (1878 – 1944 yy.) to‘plamlarining bir bo‘lagi xolos. Sofiya Sharq sanʼatining shaydosi edi, u diplomat bo‘lmish turmush o‘rtog‘ining chet ellarga (xususan London, Konstantinopol, Buxarestga) qilgan xizmat safarlariga hamrohlik qilgan chog‘larida sharq xalqlari tomonidan yaratilgan to‘qimachilik buyumlarini sotib olgan va Chervena Lgota qasrida alohida Sharq salonini tashkil qilgan.
Plzendagi G‘arbiy Chexiya muzeyining badiiy ishlab chiqarish bo‘limida XIX asrning ikkinchi yarmida yaratilgan Buxorodagi metallga badiiy ishlov berish hunarmandchiligining noyob mahsuli hisoblangan – jez choydish saqlanadi. Ushbu buyum 1901 yilda muzey tomonidan sotib olingan.Chexiyaning Chervena Lgota qasridagi Nurota to‘ylarida ishlatiladigan buyum.

Item used at Nurota weddings in Cervena Lhota Castle, Czech Republic
Artifacts from Uzbekistan are represented by small but very emphatic collections in the state cultural institutions of the Czech Republic, proving the uniqueness of Uzbek cultural heritage.
The most abundant and complete collection of artifacts from Uzbekistan is kept at the National Museum – the Náprstek Museum of Asian, African and American Cultures in Prague.
A professional valuation of this collection was made in the monograph “Czech Travelers and Collectors in Central Asia. Collections of the National Museum – Naprstek Museum, Prague”, published in Prague in 2012 in English. A smaller collection of Uzbek objects is presented in the National Gallery Prague.
Occasional Uzbek artifacts are also kept in other cultural institutions of the Czech Republic. One of them is the Červená Lhota State Castle in Southern Bohemia. Its oriental collection contains suzani – a wedding bedspread representing the rich and delicate style of Nurata embroidery. The suzani is dated back to a period before 1900. This item was part of a collection that was gathered by the former owner of the castle, Prince Johann Schönburg-Hartenstein (1864 – 1937) and his wife Sophia (1878 – 1944). Sophia was fascinated by oriental art and, accompanying her husband, who was a diplomat, on his foreign business trips (to London, Constantinople and Bucharest), she acquired textile goods of oriental origin, which she used to create an oriental salon at Červená Lhota Castle.