O'zbekistonda ilk bor Xalqaro islom sivilizatsiyasi forumi bo‘lib o‘tadi
Ulug‘bekning Samarqanddagi ustaxona (kitobxona)sidagi ba’zi bezakli qo‘lyozmalar aynan o‘xshashlari birlashtirildi va tavsiflandi.
Istanbuldagi To'pqopi saroyida saqlanayotgan qo'lyozma
Eng avvalo, bular Frir galereyasida (Vashington) saqlanayotgan (1440–1447 yillar oralig‘i), Ulug‘bek va uning mulozimlari portreti tasvirlangan Nizomiy «Xamsa»sining birinchi sahifasi, shuningdek, Keyr kolleksiyasidagi o‘sha kitobning boshqa bir sahifasidir. Har ikki tasvir Samarqand musavvirlarining yuksak mahoratidan darak beradi. Istanbuldagi To‘pqopi saroyi kutubxonasida xuddi shu uslub va sifatdagi, 19 dona miniatyuradan iborat Nizomiy «Xamsa»sining yana bir qo‘lyozmasi saqlanadi.
Mazkur qo‘lyozma 850/1446–1447 yilda yozilgan bo‘lib, uning tavsifiga muvofiq (318 a va 1 a sah.), kitob xattot Ali ibn Iskandar alKuhistoniy tomonidan chiroyli nasta’liq xatida Xoja Yusufshoh ibn al-marhum Amir Miran at-Tabriziy ismli bir mulozim uchun ko‘chirilgan. Aynan shu matnda musavvir – Sulton Ali al-Bavardiy nomi qayd etilgan. Ehtimol, musavvir Hirotda tahsil olgan, ammo fors manbalarda u haqda ma’lumotlar uchramaydi.
Mavzu doirasida batafsil “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” turkumidagi «Movarounnahr bеzakli qo‘lyozmalari Fransiya to‘plamlarida» kitob-albomida (XXIX jild) tanishishingiz mumkin.

First of all the first page of a Khamsa of Nizami of around 1440 – 1447 with the portrait of Ulugbek and his court, in the Freer Gallery (Washington), and another page of the same book in the Keir Collection, are witnesses of the high quality of the artists working in Samarkand.
In the Topkapi Saray Library in Istanbul another manuscript of the Khamsa of Nizami (H. 786), in the same style and quality, contains 19 paintings. This manuscript was written in 850/1446 – 1447, according to the dedicatory inscription (F. 318 a and 1 a), copied by the calligrapher ‘Ali b. Iskandar al-Quhistani in a good nasta‘liq script, and written for Khwaja Yusuf-shah b. al-marhum Amir Miran al-Tabrizi, an unknown dignitary. The same inscription is also giving the name of the painter, Sultan ‘Ali al-Bavardi. Probably trained in Herat, this artist is unknown from the Persian sources.