«Turkestanskiye vedomosti» gazetasida u ochilishidan oldin ikkita (1870 yil 28 apreldagi № 1 va o‘sha yilning 21 mayidagi № 2-sonida) eslatma berilgan. Ammo aniq ochilgan sanasi hech qayerda qayd etilmagan. КKutubxona fondini tashkil etishda Xalq maorifi ministrligi, Fanlar akademiyasi, Ommaviy kutubxona, Rus geografiya jamiyati va Rossiya bosh shtabi o‘z kitob omborlaridagi ikkinchi nusxa nashrlarni hadya qilish orqali ko‘maklashgan. 1870 yil maygacha bo‘lajak kutubxonaning negizini tashkil etuvchi (1200 nomdagi) 2200 dan ko‘proq jild yig‘ilgan.
Toshkent ommaviy kutubxonasi birinchi navbatda o‘lka va chegaradosh mamlakatlar bilan bog‘liq turli sohalarga oid bilimlar bo‘yicha adabiyotlarni to‘pladi va saqladi. Bu ishni amalga oshirish uchun rossiyalik bibliograf Vladimir Izmaylovich Mejov jalb qilindi. U ilmiy doiralarda keng tanilgan «Turkiston to‘plami»ning yaratilishiga asos qilib olingan Turkiston o‘lkasi haqidagi materiallarni yig‘di.
1883 yilda «Kuzatuv qo‘mitasi» tashkil qilindi. Uning tarkibiga turli yillar davomida N. A. Mayev, N. V. Dmitrovskiy, A. A. Semyonov, A. A. Divayev, N. G. Maliskiy va boshqa shu singari taniqli olimlar, pedagoglar, tarixchilar va etnograflar kirdi. Qo‘mita kutubxonaning rivojiga g‘oyat katta hissa qo‘shdi. Bu davrda kutubxona tarixida taniqli «Turkiston albomi» – O‘rta Osiyo madaniy yodgorliklari XIX asrda qanday ko‘rinishda bo‘lgani haqidagi ko‘rgazmali ma’lumotlarning eng boy manbalaridan biri ham yaratildi. Ushbu noyob fotoalbomni tuzish rossiyalik sharqshunos Aleksandr Lyudvigovich Kunga topshirildi.
1920 yilda kutubxonaga «davlat» maqomi berildi. Mana shu yildan boshlab u Turkiston o‘lkasida chop etiladigan barcha nashrlarning majburiy nusxasini ola boshladi. 1925 yilda kutubxona fondi 140 ming saqlash birligini tashkil etdi.
Mavzu doirasida batafsil “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" turkumidagi “Alisher Navoiy nomidagi O'zbekiston milliy kutubxonasining qo'lyozma va kitob merosi” kitob-albomida (XLI jild) tanishishingiz mumkin.

The History of formation of the National Library of Uzbekistan
The National Library of Uzbekistan named after Alisher Navoi was founded in 1870 as the Tashkent Public Library.
Its opening was preceded by two articles in Turkestanskie vedomosti newspaper (The Turkestan Bulletin) (issue No. 1 dated April 28, 1870 and No. 2 dated May 21, 1870). However, the exact opening date is not specified anywhere. The Ministry of Public Education, the Academy of Sciences, the Public Library, the Geographical Society and the General Staff of Russia donating duplicate editions from their book depositories provided assistance in organizing the Library fund. By May 1870, more than 2 200 volumes (1 200 titles) had been collected, thus forming the basis of the future library.
The Tashkent Public Library collected and kept literature on various subject areas primarily related to the region and neighboring countries. The Russian bibliographer Vladimir Izmailovich Mezhov was involved in this work. He collected data about Turkestan, which laid the foundation for Turkestanskii Sbornik (The Turkestan Collection), widely known in academic circles.
Established in 1883, the Supervisory Committee of the library included at different times such famous scholars, teachers, historians and ethnographers as N. A. Mayev, N. V. Dmitrovsky, A. A. Semyonov, A. A. Divayev, N. G. Malitsky and others. The Committee provided invaluable support in the development of the library. During this period, the famous Turkestan Album was created, one of the richest sources of visual information about Central Asian cultural monuments as they existed in the 19th century. The compilation of this unique photo album was entrusted to the Russian orientalist Alexander Ludvigovich Kuhn.
In 1920, the Library achieved the status of a state institution. Since that year, it started to receive obligatory copies of all issues published in the Turkestan territory. In 1925, the Library fund numbered 140 thousand items.