O‘zbekiston kandakorlari qanday uslub va naqshlardan foydalanishgan?
DSMda XVIII – XX asr boshlaridagi o‘zbek mis-zarb buyumlar kolleksiyasi saqlanadi. O‘zbek xonliklari davrida an’anaviy kandakorlikning yetakchi markazlari Buxoro, Xiva, Qo‘qon, Samarqand, Qarshi, Shahrisabz, Toshkent bo‘lgan. Ushbu markazlarning buyumlari nisbatlarning klassik vazminligi, nafis shakllar va jonli bezak bilan ajralib turadi.
O‘zbek kandakorligi usullari – chuqur o‘ymakorlik kandakori, biroz chuqur – chizma, o‘yma texnika – shabaka. Utilitar ahamiyatdan tashqari kandakorlik idishlarining dekorativ sifatlari qadrlangan – ular yashash xonalari jihozlarining bir qismi sifatida ichiga o‘rnatilgan javonlarning ochiq tokchalariga qo‘yilgan. XIX asr – XX asr boshlaridagi buyumlar shakli va funksional vazifasi bo‘yicha turlichadir. Hashamdor bezatilgan, suv solish uchun mo‘ljallangan nafis ko‘zalar oftoba va choy uchun choydishlar alohida shuhrat qozondi.
Uy-ro‘zg‘or anjomlari, shuningdek patnis, shamdon, chelak, ovqat tashish uchun mo‘ljallangan idishlar, suv cho‘michlari, qo‘ra, yuvinish tog‘orachalari dastsho‘y, qutichalar, tamakidonlar bilan keltirilgan. Kandakorlik buyumlaridagi naqshlar o‘zbek amaliy-dekorativ san’atining boshqa turlarida ham uchraydi. Nafis chirmashgan o‘simlik naqshi — islimiy eng ko‘p tarqalgan naqsh hisoblanadi. Girih geometrik naqsh yordamchi xususiyatga ega. Kalligrafiya yozuvlari ham uchraydi. Hayvon tasvirlaridan kamdan-kam foydalanilgan.
Asosan bu hayvon tanasining biron-bir a’zosi bilan bog‘langan mavzulardir: chashmi bulbul (bulbul ko‘zi), pushti baliq (baliq tangalari), qo‘chqorak (qo‘chqor shoxi) va boshqalar. Ko‘pincha ko‘za bandi va tumshug‘i hayvon hamda qushlarning boshi ko‘rinishidagi hajmli plastik detallar bilan bezatilgan.

Какими приемами и узорами пользовались чеканщики Узбекистана?
В Государственном музее искусств Узбекистана хранится богатая коллекция узбекских медночеканных изделий XVIII – начала XX вв. Ведущими центрами традиционной чеканки в период узбекских ханств были Бухара, Хива, Коканд, Самарканд, Карши, Шахрисабз, Ташкент. Изделия этих центров отличаются классической уравновешенностью пропорций, изящными формами и выразительным декором.
Приемы узбекской чеканки – глубокая гравировка кандакори, менее глубокая – чизма, прорезная техника – шабака. Кроме утилитарного значения, ценились декоративные качества чеканной посуды – она выставлялась на открытых полках встроенных шкафов как часть убранства жилых помещений. Изделия XIX – начала XX вв. разнообразны по формам и функциональному назначению. Особую популярность получили богато декорированные изящные кувшины для воды – офтоба и чая – чойидиш. Домашняя утварь представлена также подносами, подсвечниками, ведрами, сосудами для перевозки пищи, черпаками для воды, жаровнями, тазиками для умывания дастшуй, шкатулками, табакерками. Узоры на чеканных изделиях встречаются и в других видах узбекского декоративно-прикладного искусства.
Самый распространенный орнамент – ислими, вьющийся растительный узор. Геометрический орнамент гирих носил второстепенный характер. Встречаются и каллиграфические узоры. Зооморфные изображения использовались редко. В основном это мотивы, связываемые с частями тела животного: чашми бульбуль (глаз соловья), пушти балык (рыбья чешуя), кучкорак (рога барана) и другие. Нередко ручки и носики кувшинов украшались объемно-пластическими деталями в виде головок животных и птиц.