1910 yilning 3 fevralida Sankt-Peterburgda uzoq kutilgan voqea sodir bo‘ldi, shu kuni Kronverk shoh ko‘chasining Petrograd tomonida jome masjidga tamal toshi qo‘yish bo‘yicha tantanali marosim bo‘lib o‘tgan.
Bu tadbirda Buxoro amiri Said Abdulahadxon (1859 – 1910) va Rossiya imperiyasining poytaxti musulmon jamiyatining atoqli arboblari ham ishtirok etganlar. Hech bir mubolag‘asiz aytish mumkinki, Sankt-Peterburg jome masjidi binosiga tamal toshini qo‘yish bo‘yicha ko‘p yillik harakatlarning nihoyat muvaffaqiyatga erishishida Said Abdulahadxonning shaxsan ishtirok etganligi juda muhim ahamiyat kasb etgan.
Buxoro taxtiga chiqqan amirlarning to‘qqizinchisi bo‘lmish bu hukmdor chindan hamjuda ajoyib shaxs bo'lgan Buxoro amirligining hukmdori sifatida u sanoatlashtirish va zamonaviylashtirish bo‘yicha bu hududning rivojlanishida juda muhim ishlarni amalga oshirgan. Yangi va Eski Buxoro o‘rtasida temir yo‘l qurilishi, foydali qazilmalarni qazib olish ishlarining boshlanishi, ilk metallurgiya korxonalarining ochilishi kabi ishlarni amirning shaxsiy tashabbuslari sifatida ko‘rsatib o‘tish mumkin. Insonparvarlik sohasida esa uning o‘lim jazosini bekor qilganligi va keng ko‘lamdagi xayriya ishlarini boshlaganligi o‘z zamondoshlarining chuqur hurmatiga sabab bo‘lgan.
Turkiston xayriya jamiyatining aʼzosi bo‘lgan Said Abdulahadxon islom dinini rivojlantirish ishlariga katta eʼtibor qaratgan. U peterburglik musulmonlarning ko‘mak haqidagi iltimoslarini ham yerda qoldirmagan. 1904 yil Nikolay II ning qabulida esa u deyarli imkoni yo‘q bo‘lgan ish – Sankt-Peterburgda masjid qurilishiga eng yuqori darajadagi ruxsatni olishga muvaffaq bo'lgan. Ikki yil o‘tib, 1906 yilning 28 may kuni jome masjidini qurish bo‘yicha qo‘mita o‘z faoliyatini boshlagan. Peterburgdagi masjidning qurilishini o‘z zimmasiga olgan Buxoro amiri uning eng katta homiylaridan biri bo‘lganligi ham ajablanarli emas, albatta.

The festive event was attended by the Emir of Bukhara, Said Abdulahad Khan (1859–1910), and prominent figures of the Muslim community of the capital of the Russian Empire. It can be said without exaggeration that the exceptional role in the success of the long-standing efforts to lay the first stone of the Saint Petersburg Cathedral Mosque was played by the personal involvement of Said Abdulahad Khan.
The ninth ruler of the Emirate of Bukhara was a remarkable figure in many respects. His reign over the Emirate of Bukhara was marked by important steps towards the region’s industrialization and modernization. Among the Emir’s initiatives were the construction of a railway between Old and New Bukhara, the initiation of mineral extraction, and the opening of the first metallurgical plants. In the humanitarian sphere, he earned respect from contemporaries and descendants for limiting capital punishment and his philanthropy.
As a member of the Turkestan Charitable Society, Said Abdulahad Khan paid special attention to the affairs of Islam. The Emir of Bukhara also responded to the requests for assistance from the Muslims in Saint Petersburg. During an audience with Nicholas II in 1904, he accomplished the impossible – securing the Emperor's approval for the construction of a mosque in Saint Petersburg.
Two years later, on May 28, 1906, the Committee for the Construction of the Cathedral Mosque commenced its operations. It is no surprise that, having once taken the construction of the mosque in Petersburg under his patronage, the Emir of Bukhara also became one of its most significant benefactors.