O‘zbekistonda yog‘och o‘ymakorligi va naqqoshlikning qanday maktablari mavjud bo‘lgan?
Ushbu san’at ob’yektlari – turli xil maishiy buyumlar (pardalar, o‘yma va naqshinkor ko‘p qirrali uzunchoq shaklli stolchalar, past stolchalar, ya’ni xontaxtalar, kitob qo‘yiladigan lavhlar, penallar, qutichalar, musiqiy asboblar), shuningdek me’moriy konstruksiya elementlari (ustunlar, shiftga qo‘yiladigan to‘sinlar, eshiklar). Yog‘och o‘yma ustunlar, eshiklar va boshqa me’moriy elementlardan keng foydalanish o‘zbek xonliklari poytaxtlari – Xiva, Buxoro, Qo‘qon, shuningdek Samarqand va Toshkentda juda mashhur bo‘lgan.
Yog‘och o‘ymakorligida texnikaning fonli va uch qirrali o‘yiq, fonsiz, o‘yma naqshli turlari ishlatilgan. Ganch dekoridagi singari ornamental repertuar geometrik naqshlar (pargori, bag‘dodiy) va stilizatsiyalangan-o‘simlik naqshlari (islimi)ga asoslangan.
Muzeyda XIX asrning ikkinchi yarmi – XX asrning birinchi yarmida yog‘och o‘ymakorligining Toshkent, Xiva, Qo‘qon, Samarqand va Buxoro ustalari tomonidan yaratilgan namunalari saqlanadi. Ehtimol ushbu amaliy san’at turining eng qiziqarli markazi Xiva hisoblanar. Muzey ekspozisiyasida Xiva o‘ymakorligini ustun va eshiklarning ajoyib namunalari tufayli baholash mumkin. Xiva o‘ymakorligining mashhur vakillari Polvonovlar sulolasi hisoblanadi. Ushbu sulola ijodining gullab-yashnashi XIX asr – XX asr boshlariga to‘g‘ri keladi.
Qo‘qon o‘ymakorlik va naqsh maktabining eng yaxshi an’analarini usta K. Haydarov namoyish qiladi. Uning nafis o‘simlik surati solingan naqsh bilan ajralib turadigan buyumlari muzey ekspozisiyasida taqdim qilingan. Toshkent yog‘och o‘ymakorligi va naqsh maktabi to‘g‘risida S. Xo‘jayev, M. Qosimov, A. Fayzullayevning ajoyib ishlariga qarab baho berish mumkin.

Items of this art include various household goods (screens, carved and painted multifaceted tables of elongated forms, low tables khon-tahta, book-holders – laukhs, pencil boxes, cases, musical instruments), as well as elements of architectural structures (columns, ceiling beams, doors). The wide use of wooden carved columns, doors, and other architectural elements was very popular in the architecture of the capitals of the Uzbek khanates – Khiva, Bukhara, Kokand, and also in Samarkand and Tashkent.
In wood carving techniques were used such as background, in which a flat-relief pattern was formed by sampling the background, and trihedral-notched, without a background, with an incision pattern. The ornamental repertoire, as in the ganch decor, was based on geometric (parogori, baghdadi) and stylized plant (islimi) patterns.
The State Museum of Arts holds examples of wood carving dated to the second half of the 19th – first half of the 20th centuries, created by the masters of Tashkent, Khiva, Kokand, Samarkand and Bukhara. Perhaps the most interesting centre of this kind of applied art is Khiva. In the Museum exposition we can enjoy remarkable examples of columns and doors from Khiva. Members of the Palvanov dynasty are famous representatives of the Khivan carving school. The golden age of their art falls between the 19th and early 20th centuries. The best traditions of the Kokand school of carving and painting on wood are demonstrated by the master K. Haydarov, whose works, distinguished by exquisitely thin plant ornament, are also represented in the Museum exposition. We can appreciate the Tashkent school of carving and painting on wood with the remarkable works of S. Khodzhayev, M. Kasymov, and A. Faizullayev.