Italiyadagi Stibbert muzeyi kolleksiyasi uchun 1981 yilda sotib olingan, Italiya geografiya jamiyatining faxriy aʼzosi, senator Julio Adamoli (1840 – 1926) tomonidan G‘arbiy Osiyo va Yaqin Sharqqa qilgan sayohatlari davomida to‘plangan (qirqqa yaqin buyum) liboslar va qurollar muhim ahamiyat kasb etadi.
Italiyalik senator Adamoli Xudoyorxon saroyida nima qilgan?
Ularning aksariyati 1869 – 1870 yillarda Turkistondan sotib olingan noyob va rang-barang o‘zbeklar hamda qirg‘izlarning liboslari va aksessuarlaridir. Bu mintaqaning Rossiya imperiyasi tomonidan bosib olingan ilk davrlariga to‘g‘ri keladi va bu payt mahalliy liboslarning o‘ziga xos muhim xususiyatlari hali o‘zgartirilmagan edi.
Adamolining o‘zi ham bunday kiyimni kiyib ko‘rgan va bu haqda uning fanga unchalik maʼlum bo‘lmagan mazkur mintaqa urf-odatlari borasidagi juda qimmatli manbaga aylangan xotira kitoblarida chop etilgan fotosuratlar guvohlik beradi. Adamoli o‘z esdaliklarida bu paytda Rossiya nazorati ostida bo‘lgan mintaqa bo‘ylab sayohat qilib, diplomatik vakillik mehmoni sifatida bir necha oy Toshkent va Samarqand o‘rtasida qatnagani haqida yozgan. U bu yerda ko‘plab mahalliy arboblar bilan aloqada bo‘lgan va hatto keyingi davrda eng mashhur sharqshunos mutaxassis sifatida tanilgan rassom – Vasiliy Vasilyevich Vereshchagin bilan ham uchrashgan.
O‘sha davrda hali muxtoriyatni saqlab turgan Qo‘qonga safari chog‘ida Adamoli Qo‘qon hukmdori Xudoyorxon (1845 – 1875 yillar) saroyiga tanishtirilishi vaqtida unga libos inʼom qilingani haqida quyidagicha yozadi: «Tanishtirilganimdan keyin Mextar darhol menga xonning sovg‘alarini taqdim etdi; bu zarhal iplardan tikilgan rango-rang adras chopon edi». Bugungi kunda ushbu tuhfalar Stibbert muzeyi kolleksiyasining bir qismidir.
Mavzu doirasida batafsil “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" turkumidagi “O‘zbekiston madaniy merosi Italiya to‘plamlarida” kitob-albomida (XXXII jild) tanishishingiz mumkin.

What was Italian Senator Adamoli doing at the court of Khudayar Khan?
Important additions to the Stibbert Museum collection in Italy were acquired in 1981, including costumes and weapons (about forty items) collected by Senator Giulio Adamoli, a respected member of the Italian Geographic Society, during his travels across Western Asia and the Middle East.
Most of these items are rare and colorful Uzbek and Kyrgyz costumes and accessories, purchased in Turkestan during 1869–70. This period marked the beginning of the region's conquest by the Russian Empire, a time when the fundamental characteristics of local attire were still unaltered. Adamoli himself wore such attire, as evidenced by a photograph published in his memoirs, which have become a valuable yet little-known source on the region's customs.
In his memoirs, Adamoli wrote about spending many months traveling between Tashkent and Samarkand as a guest of diplomatic missions, journeying through the region. He maintained relationships with many local figures, even meeting the artist Vasily Vasilyevich Vereshchagin, who later became a renowned expert on the East.
During a trip to then-autonomous Kokand, Adamoli wrote that on the occasion of his presentation at the court of the Kokand ruler Khudayar Khan, he received gifts: “Immediately after the Mektar, he presented me with gifts from the Khan; zimarre made of adras in various colors, woven with golden threads.” Today, these gifts are part of the Stibbert Museum collection.