Panor buva va Xudoybergan Devonov
Muzeyda saqlanayotgan fotonegativlar to‘plami uch mingdan ziyod bo‘lgan fotosuratlar va mingga yaqin fotonegativlarni o‘zida mujassam etgan.
Mazkur to‘plam 1924 yilda shakllana boshlagan. 1939 yilda Nurullaboy saroyida viloyat o‘lkashunoslik va inqilob tarixi muzeyi ochilishi munosabati bilan muzey fondiga o‘zbek foto va kino sanʼatining otasi Xudoybergan Devonovning XIX asr oxiri – XX asr boshlarida bo‘lib o‘tgan tarixiy voqealar, Xorazmning meʼmoriy obidalari, mahalliy aholining turmush tarzi urf-odatlarini aks ettiruvchi fotosuratlar va shisha negativlari qabul qilindi.
Xudoybergan Devonov nomi o‘zbek kino sanʼati tarixida alohida o‘rin egallaydi – u bu sohaning kashfiyotchisi edi. Xo‘jayli mulkining boshqaruvchisi va kuzatuvchisi Nurmuhammad Devonov oilasida 1879 yil 3 avgustda tug‘ilgan Xudoybergan yoshligidan zukkoligini namoyon qilgan. Taʼlim asoslarini uyda oladi – otasi unga o‘qish va yozishni o‘rgatadi. O‘g‘lining rus tiliga qiziqishi paydo bo‘lganini ko‘rib, uni rus-tuzem maktabiga o‘qishga joylaydi. Keyin, o‘g‘li kasb-hunar o‘rganishi va mahoratli usta bo‘lib yetishishi uchun, soatsozga shogirdlikka beradi.
Kunlarining birida baliq oviga yo‘l olgan Xudoybergan kinohavaskor Vilgelm Penner bilan uchrashib qoladi. Mahalliy aholi uni «Panor buva» (Fonar buva – beso‘naqay fotoapparati uchun) deb atashardi. Ular orasida do‘stlik yuzaga keldi, shu tariqa Xudoybergan foto va kino sanʼatining ibtidosini anglay boshladi. Bir kuni ustoz shogirdiga: «Bu hunarni o‘rganishni hech kim istamagan edi. Mullalar gunohi azim deb qo‘rqitardi. O‘zim ham tuproqqa olib ketaman, chog‘i, deb qo‘rqqandim. Xayriyat, zehnli yigit ekansan, sendan binoyiday suratchi chiqdi» – deydi. Penner hamma asbob-anjomlarini Xudoyberganga hadya qiladi va mustaqil ishlashi uchun oq fotiha beradi.
Batafsil "O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" loyihasi, 47- jild, “Ichan-Qalʼa” davlat muzey-qo‘riqxonasi to‘plami» kitob-albomi o‘qishingiz mumkin.

Its formation began in 1924. In 1939, with the opening of the regional historical museum in the Nurullabay Palace, photographs and glass negatives by Khudoybergen Devanov, the founding father of Uzbek photography and cinematography, depicting historical events from the late 19th to the early 20th centuries, architectural monuments of Khorezm, and the life and customs of the local population, were accepted into its funds.
The name of Khudoybergen Devanov holds a special place in the history of Uzbek cinema and photography – he was a pioneer in this field. Born on August 3, 1879, into the family of Nurmuhammad Devanov, a manager and overseer of estates in Khodjeyli, Khudoybergen showed curiosity and intelligence from an early age. He received his basic education at home – his father taught him to read and write. Seeing his son's interest in the Russian language, Nurmuhammad aga sent him to a Russian-native school. Then, wishing to give his son a profession, he apprenticed him to a watchmaker.
Once while fishing, Khudoybergen met Wilhelm Penner, a German cinephile. The locals called him "Panor buva" (Grandpa Lantern – for his bulky camera). A friendship developed between them – thus, Khudoybergen began to learn the basics of cinema and photography. One day, the teacher said, "No one wants to study this profession. I was afraid that my craft would die with me. Fortunately, you turned out to be a smart boy, you became a good photographer." Penner gave Khudoybergen all his photo equipment and blessed him to work independently.