Panor buva va Xudoybergan Devonov
Muzeyda saqlanayotgan fotonegativlar to‘plami uch mingdan ziyod bo‘lgan fotosuratlar va mingga yaqin fotonegativlarni o‘zida mujassam etgan.
Mazkur to‘plam 1924 yilda shakllana boshlagan. 1939 yilda Nurullaboy saroyida viloyat o‘lkashunoslik va inqilob tarixi muzeyi ochilishi munosabati bilan muzey fondiga o‘zbek foto va kino sanʼatining otasi Xudoybergan Devonovning XIX asr oxiri – XX asr boshlarida bo‘lib o‘tgan tarixiy voqealar, Xorazmning meʼmoriy obidalari, mahalliy aholining turmush tarzi urf-odatlarini aks ettiruvchi fotosuratlar va shisha negativlari qabul qilindi.
Xudoybergan Devonov nomi o‘zbek kino sanʼati tarixida alohida o‘rin egallaydi – u bu sohaning kashfiyotchisi edi. Xo‘jayli mulkining boshqaruvchisi va kuzatuvchisi Nurmuhammad Devonov oilasida 1879 yil 3 avgustda tug‘ilgan Xudoybergan yoshligidan zukkoligini namoyon qilgan. Taʼlim asoslarini uyda oladi – otasi unga o‘qish va yozishni o‘rgatadi. O‘g‘lining rus tiliga qiziqishi paydo bo‘lganini ko‘rib, uni rus-tuzem maktabiga o‘qishga joylaydi. Keyin, o‘g‘li kasb-hunar o‘rganishi va mahoratli usta bo‘lib yetishishi uchun, soatsozga shogirdlikka beradi.
Kunlarining birida baliq oviga yo‘l olgan Xudoybergan kinohavaskor Vilgelm Penner bilan uchrashib qoladi. Mahalliy aholi uni «Panor buva» (Fonar buva – beso‘naqay fotoapparati uchun) deb atashardi. Ular orasida do‘stlik yuzaga keldi, shu tariqa Xudoybergan foto va kino sanʼatining ibtidosini anglay boshladi. Bir kuni ustoz shogirdiga: «Bu hunarni o‘rganishni hech kim istamagan edi. Mullalar gunohi azim deb qo‘rqitardi. O‘zim ham tuproqqa olib ketaman, chog‘i, deb qo‘rqqandim. Xayriyat, zehnli yigit ekansan, sendan binoyiday suratchi chiqdi» – deydi. Penner hamma asbob-anjomlarini Xudoyberganga hadya qiladi va mustaqil ishlashi uchun oq fotiha beradi.
Batafsil "O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida" loyihasi, 47- jild, “Ichan-Qalʼa” davlat muzey-qo‘riqxonasi to‘plami» kitob-albomi o‘qishingiz mumkin.

Панор бува и Худайберген Деванов
Фотоколлекция, хранящаяся в Государственном музее-заповеднике «Ичан-Кала», включает в себя более трех тысяч фотографий и около тысячи фотонегативов.
Ее формирование началось в 1924 году. В 1939 году в связи с открытием областного исторического музея во дворце Нуруллабая, в его фонд были приняты снимки и стеклянные негативы Худайбергена Деванова, родоначальника узбекской фотографии и кинематографии, отражающие исторические события конца XIX – начала XX веков, памятники архитектуры Хорезма, быт и обычаи местного населения.
Имя Худайбергена Деванова занимает особое место в истории узбекской кинематографии и фотографии – он был пионером в этой области. Родившийся 3 августа 1879 года в семье Нурмухаммада Деванова, управляющего и смотрителя владений в Ходжейли, Худайберген с ранних лет проявлял пытливость ума. Основы образования получил дома – отец научил его читать и писать. Видя интерес сына к русскому языку, Нурмухаммад ага отдал его в русско-туземную школу. Затем, желая дать сыну профессию, отдает его на обучение часовщику в качестве подмастерья.
Однажды на рыбалке, Худайберген встретил немца-кинолюбителя Вильгельма Пеннера. Местные жители называли его «Панор бува» («дед фонарь» – за его громоздкий фотоаппарат). Между ними завязалась дружба – так Худайберген начал постигать азы кино- и фотоискусства. Однажды учитель сказал: «Никто не хочет изучать эту профессию. Я боялся, что мое дело умрет вместе со мной. К счастью, ты оказался умным парнем, из тебя получился хороший фотограф». Пеннер подарил Худайбергену все свое фотооборудование и благословил на самостоятельную работу.