Sulton Muhammad Xandon (o‘ziga xos xulq-atvori sababli «xushchaqchaq yigit» laqabini olgan) mashhur xattot Sulton Ali Mashhadiyning beshta eng yaxshi talabalaridan biri sifatida tilga olingan, u Qozi Ahmadning so‘zlariga ko‘ra, o‘z davri va zamonining taniqli ijodkoriga aylangan. Xandon Hirotda dafn etilganligi ma’lum, lekin olimlar uning vafoti sanasi borasida aniq to‘xtamga kelishmagan; turli manbalarda 1509, 1525 yoki hatto 1543 yilda deb ko‘rsatilgan.
Shu bilan birga mazkur qo‘lyozmada uning o‘limi sanasi sifatida yuqorida keltirilganlardan ham keyingi sana – 1551 yil belgilab berilgan. Uzoq yillardan beri rassom bilan tanish bo‘lgan Alisher Navoiy (1441 – 1501) bergan ma’lumotlarga ko‘ra, «Devon» ko‘chirilayotgan paytda u keksa yoshga yaqinlashgan edi.
Qo‘lyozma Hirotda yaratilgani shubhasiz, lekin miniatyuralar o‘sha yerda yaratilganmikan? Yuqorida aytib o‘tilganidek, miniatyura san’ati XVI asrda Hirotda tanazzulga uchradi. Miniatyuralar Xandonning o‘limidan so‘ng boshqa madaniyat mar kazida, ehtimol Samarqand yoki Buxoroda qo‘lyozmada qoldirilgan bo‘sh varaqlarga chizilgan bo‘lishi mumkin. Bu namunadagi uchta miniatyuraning bir nechta o‘ziga xos xususiyatlari mavjud: Institutdan olingan Anvori Suhayliy (yuqorini qarang), Navoiyning 1523 yildagi «Xamsa»si, Sankt-Peterburg Milliy kutubxonasi va Movarounnahr siklini tashkil etuvchi bir qator miniatyuralar nusxalaridagi peyzajlarni eslatuvchi o‘xshash ixcham tasvirlar; XVI asrning ikkinchi yarmidagi Buxoro miniatyura uslubiga xos bo‘lgan ulkan personajlar (bu yerda bir yoki ikki ulkan shakllar, ba’zan boshqa personajlar orasidan ham) qo‘lyozmani butkul egallaydi.
Ikkita miniatyuradagi farishtalar («Me’roj», «Chol va farishta») kolofonida kotib Shoh Muhammad O‘zbek tilga olingan, «Al-Kashshof» (Kashf etuvchi)ning Buxoro nusxasidagi (Hindiston ofis kutubxonasi) farishtalarga o‘xshaydi. Landshaftning bir qancha yirik personajlar bilan talqin qilinishi xattot Odina al-Buxoriy tomonidan 1600 yilda Samarqandda nusxasi ko‘chirilgan «Shohnoma»ning rasmlariga monand. Ammo «Devon»dagi miniatyuralarda chizilgan mayda tasvirlar Hirotdagi Temuriylar maktabi an’analari bilan bog‘liq aloqalarni tasdiqlaydi.
XVI asrning ikkinchi yarmida rasmlarda (ehtimol Eronning muayyan ta’siri ostida) yolg‘iz odam yoki juftlikning (asilzoda yigit va xizmatkor yoki sevishganlar – Buxoro miniatyurachisi Abdulloh afzal ko‘rgan holat) ko‘rinishi O‘rta Osiyo miniatyuralariga xos bo‘lib qoldi.

Sultan Muhammad Khandan (nicknamed “communicable fellow” for his eccentric character) is mentioned in a number of oriental works, as one of the five best pupils of the famous Herat calligrapher Sultan-Ali al-Mashhedi, who according Kazi Ahmed became the outstanding artisans of their time and epoch 24. It is known that Khandan was buried in Herat, but as for the date of his death scholars are not in full agreement; it is variously given as 1509, 1525 or 1543. Meanwhile the date of the manuscript places the date of his death even later in 1551. According to information given by ’Alishir Nawa’i (d. 1501), who was in contact with the artist over some years, at the time the “Diwan” was copied he was already rather advanced in years.
Obviously, the manuscript was made in Herat, but were the miniatures also created there? As has already been mentioned, in the 16th century miniature art declined in Herat. The miniatures could have been drawn on blank folios left by Khandan after his death in another cultural center, perhaps, in Samarkand or Bukhara.
There are several typical features of the three miniatures in this copy: the laconic landscape with analogous in the copies of “Anwar-i-Suhaili” from the Institute (see above), “Khamsa” by Nawai, 1523 in the National Library in Saint-Petersburg and in a number of the miniatures forming the Mawarannahr cycle: the characters are large, which is typical of the Bukhara miniature style of the second half of the 16th century, where one or two large figures occupy a folio, sometimes among a few other characters.
The angels on two miniatures (“Miraj” and “The old man and angel”) are similar to those in the Bukharian copy of al-Kashifi (The Indian Office Library), in a colophon of which the copyist Shah Muhammad Uzbek is mentioned.
The interpretation of the landscape with a small number of large figures recalls a row of illustrations of “Shahnama” copied in Samarkand in 1600 by the calligrapher Adina al-Bukhari. But the miniatures in “Diwan” contain finely drawn characters; they show the existing links with the traditions of the Timurid school in Herat.
In the second half of the 16th century, the appearance in the pictures (perhaps, under some Iranian influence) of a large single figure or a couple (a noble youth and a servant or a loving couple as the subject preferred by the Bukhara miniaturist Abdulla) became typical of the Central Asian miniatures.