Muzeyning keyingi zali ilk o‘rta asrlarga bag‘ishlangan (V – VIII asrlar). Bu yerda Quva shahridagi (Farg‘ona viloyati) Budda butxonasidan topilgan loydan yasalgan ikkita haykal va Varaxshadagi Buxoro hukmdorlari – buxorxudotlar saroyidagi «Qizil zalning» serhasham devoriy naqsh manzaralaridan biri namoyish qilingan.
1950 yillar oxiri – 1960 yillar o‘rtalarida Quva shahri chekkasida VII asrga borib taqaladigan ibodatxona qoldiqlari qazib chiqarilgan. Ishlar V. A. Bulatova boshchiligidagi Tarix va arxeologiya instituti guruhi tomonidan Ya. G. Gʻulomovning ilmiy rahbarligi ostida amalga oshirilgan.
Qazish ishlari muallifi shartli ravishda «ibodatxona» deb nomlagan to‘rtburchak shakldagi zal (11,90 × 11,20 m) hamda asosiy nashrda butxona deb nomlangan to‘g‘ri to‘rtburchak shaklidagi hovli (21 × 14 m) qoldiqlarini aniqlashga muyassar bo‘ldi.
«Ibodatxona» va «butxona» yonma-yon joylashgan bo‘lib, janubi-sharqqa yo‘naltirilgan umumiy fasad bilan birlashgan. Ikkala xona va fasad rang-barang qilib bo‘yalgan loydan yasalgan haykal hamda devoriy suratlar bilan bezatilgan. Xonalarda haykallar devor bo‘ylab maxsus tokchalar va to‘rtburchak platformalarda joylashtirilgan. Fasad old tomonida ayvon bo‘lib, uning bostirmasi kirish qismidagi devoriy surat hamda chavandozlarning loydan yasalgan haykallarini o‘z ichiga olgan chiroyli va haykaltaroshlik namunalarini himoya qilish uchun xizmat qiladi. Ibodatxonaning old tomonida keng hovli bo‘lib, unga janubi-sharqda joylashgan butxona majmuasining kirish qismi orqali kirish mumkin edi.
Ushbu konstruksiya uch qismli bo‘ylama-o‘qli kompozisiya deb ataladi. Unga analog sifatida birinchi Akbeshim Budda butxonasini (Qirg‘iziston) keltirish mumkin. Ehtimol arab sarkardasi Qutayba ibn Muslimning 713 yilda Farg‘ona va Shoshga yurishi vaqtida butxona vayron qilingan va yoqib yuborilganligiga qaramay u yerda topilgan haykal Quvada budda ta’limoti qoidalariga muvofiq rang-barang haykaltaroshlik va rassomlik san’ati asarlari bilan hashamdor qilib bezatilgan budda butxonasi ishlab turganini aniq belgilashga imkon berdi.

Monumental forms of fine art of ancient and medieval art (Part III)
The next hall of the State Museum of Arts of Uzbekistan is devoted to the art of the early Middle Ages (5th – 8th centuries A D). On display here are two clay sculptures from the Buddhist temple from the settlement of Quva (Fergana region) and one of the scenes of the magnificent murals of the “Red Hall” from the palace of the rulers of Bukhara – the Bukhar Khudahs in Varakhsha.
In the late 1950 – mid 1960s, in the outskirts of the city of Quva, the remains of a house of worship dated to the 7th century were excavated. The work was carried out by the Institute of History and Archeology team, with V. A. Bulatova in charge, under the scientific supervision of Ya. G. Gulyamov. The team succeeded in uncovering the remains of a square hall (11.90 × 11.20 m), which the head of the excavations conventionally called the “sanctuary”, and a rectangular courtyard (21 × 14 m), named in the main publication as the “temple”. The “sanctuary” and the “temple” are located near each other and are united by a common facade facing south-east. Both of them and the facade were decorated with painted clay sculptures and wall paintings. In the rooms the statues were placed along the walls in special niches and on square platforms. In front of the facade was the iwan, the ceiling of which was designed to protect the picturesque and sculptural design of the entrance, which included clay statues of horsemen. In front of the sanctuary was a vast courtyard that could be accessed through the entrance of the temple complex, located in the south-east. This structure is called a three-part longitudinal-axial composition, whose equivalent is represented by the first Ak-Beshim Buddhist temple (Kyrgyzstan).
Despite the fact that the temple was destroyed and burnt, probably during the campaign of Arab warlord Qutaiba ibn Muslim against Fergana and Chach in 713, the sculpture found in it made it possible to conclude that a Buddhist temple functioned in Quva, richly decorated with multicoloured sculpture and painting according to the canons of this school. The expressiveness of the images, the variety of colours, the solemnity and the sacrament of rituals carried out by the light of the oil lamps and in the smoke of incense have always been a very effective way of attracting new followers to Buddhism. The Quvan sculpture also testifies to the fact that a branch of the doctrine that differs significantly from the early form of Buddhism was represented in this temple.