Muzey ekspozisiyasida qadimgi san’atning ilk namunalari — olis o‘tmishda qadimgi Baqtriyaning bir qismi hisoblangan Surxondaryo viloyati Denov shahri yonidagi Xolchayon ko‘hna shahrida topilgan loydan yasalgan haykallardir.
Atoqli arxitektor va san’atshunos G. A. Pugachenkova tomonidan tashkil etilgan va ko‘p yillar davomida rahbarlik qilgan O‘zbekiston san’atshunoslik ekspedisiyasi (O‘zSanE) xodimlari 1959 – 1963 yillar davomida Xolchayonda Kushon hukmdorlarining saroyini o‘rgangan. Saroyning qabullar zali va ayvoni navqiron sulolaning harbiy g‘alabalari va salobat mavqei shuhratini yoyish, uning namoyandalarini ham Baqtriya yerlari uchun shafqatsiz janglarda, ham ulug‘ zafarlar munosabati bilan o‘tkazilgan bayramona qabullarda ko‘rsatish uchun mo‘ljallangan haykaltaroshlik naqshlari bilan bezatilgan edi.
Muzeyda zal va ayvonni bezab turgan 32 ta haykaltaroshlik asari namoyishga qo‘yilgan. Ularda saroyning haykaltaroshlik kompozisiyasi personajlarining butun rang-barangligi aks etgan: hukmdor va uning turmush o‘rtog‘i, dushmandan qo‘lga kiritilgan harbiy o‘lja– yarog‘-aslaha bilan muzaffar shahzoda, ma’budlar haykali – sulola homiylari, asirga olingan harbiylar, shuningdek bayramona bazm ishtirokchilari – Parfiya shahzodasi, saroy ayollari, musiqachilar va gul ko‘tarib yuruvchi o‘g‘il bolalar.
Xolchayon haykaltaroshligini ochish, o‘rganish, tarixiy-madaniy jihatdan sharhlash va materiallarni e’lon qilish xizmati G. A. Pugachenkovaga, shuningdek arxeologlar va restavratorlar jamoasiga tegishli bo‘lib, ularning loydan yasalgan yuzlab nozik parchalarini topish va saqlab qolish bo‘yicha og‘ir mehnatini ilmiy jasorat deyish mumkin1. Ular tufayli olam loyda o‘z ifodasini topgan va Budda qonun-qoidalarining qat’iy doiralari bilan cheklanmagan Kushon san’atining ilk namunalarini ko‘rdi. Xolchayon topilmalarining aynan shu xususiyati butun dunyoda mutaxassislarning haqiqiy qiziqishini uyg‘otdi.
Puxta ikonografik tahlil G. A. Pugachenkovaga xolchayonlik haykaltaroshlik portretlarni tangalardagi Kushon hukmdori «Geray/Sanab/Kushon» ning tasvirlari bilan solishtirishga va haykaltaroshlikda aks ettirilgan hukmron urug‘ vakillarini gerayzodalar deb nomlashga imkon berdi. U portret san’atining ellinistik an’analarini mahalliy estetik talablar va lokal monumental targ‘ibot ehtiyojlariga moslashishini kasb etgan asarlarning badiiy uslubini batafsil tavsiflab bergan.
Saroyning relyef naqshlarida Afina va Gerakl ham aks etgan. Qiyofasi bir qadar «varvarlashtirilganiga» qaramay yunon panteonining ushbu personajlarini tanish mumkin bo‘ladi. Ammo shuni yodda tutish kerakki, yunon ma’budlari va qahramonlarining ikonografiyasi mahalliy ma’budlarning qiyofasini aks ettirish uchun asta-sekin moslashtirilgan edi. Masalan, zardushtiylik dini ma’budasi Rishto/Arshtat tasvirlari keyinchalik Kushon tangalarida uchraydi, lekin ikonografiya bo‘yicha bu – Afina.
Kuchli Gerakl qiyofasida zardushtiylik dini ma’budlaridan biri Veretragnani ifodalash boshlangan, u yovuz kuchlarni yenggan botir va mardlik timsoli edi. Vaqt o‘tishi bilan, taxminan miloddan avvalgi 130 yillarda Baqtriyaga yuejchilar kelganidan miloddan keyingi I asr o‘rtalarida Xolchayon naqshlari yaratilguncha, ya’ni taxminan 180 yil ichida Xitoy chegaralari dan kelgan ko‘chmanchilarning ideologiyasi sezilarli darajada o‘zgargan. Ular ulug‘ Kushon tangalardagi tasvirlarga ko‘ra, mahalliy zardushtiylik dini panteonini qabul qildilar. Shuning uchun Geray sulolasi ma’budi — homiysi sifatida tushuniladigan xolchayonlik Afina va Geraklda bevosita yunon ma’budlarini emas, balki ellinlashtirilgan qiyofada ifodalangan mahalliy ma’budlarni ko‘rish kerak.

The earliest examples of ancient art in the Museum are clay sculptures found on the site of Khalchayan, near the town of Denov in the Surxondaryo region, which was once part of ancient Bactria. Employees of the Uzbekistan Expedition for Art Study, created and headed for many years by the outstanding architect and art historian G. A. Pugachenkova, studied the palace of Kushan rulers in Khalchayan in the years 1959 – 1963.
The reception chamber and iwan of the palace were decorated with sculptural decor, designed to glorify the military achievement and majestic image of a young dynasty, to show its representatives as severe warlords, contending for the land of Bactria, and as hospitable lords at feasts in honour of their great victories. There are 32 sculptural works in the Museum that decorated the chamber and the iwan. They reflect the diversity of the characters of the sculptural composition of the palace: the ruler and his wife; the victorious prince with the spoils of war – armour taken from the enemy; statues of deities – patrons of the dynasty; captive soldiers; as well as participants of the feast – a Parthian prince, court ladies, musicians and boys with garlands. The honour of the discovery, study, historical and cultural interpretation and publication of materials on the sculpture of Khalchayan belongs to G. A. Pugachenkova, as well as to the team of archaeologists and restorers whose hard work extracting and securing hundreds of fragile fragments of clay can be called a true scientific achievement. Thanks to them, the world saw the first examples of Kushan art embodied in clay and not limited to the strict framework of the Buddhist canon. It is this exceptionality of the Khalchayan findings that aroused the genuine interest of specialists all over the world.
Careful iconographic analysis allowed G. A. Pugachenkova to compare the Khalchayan sculpture portraits with the image of the Kushan ruler “Heraios/Sanab/Kushan” on coins and name the representatives of the ruling clan embodied in the sculpture the descendants of Heraios. She detailed the artistic style of the works, which was the result of the further development of the Hellenistic tradition of portrait art and its adaptation to local aesthetic needs and the needs of local monumental propaganda.
In the relief decoration of the palace are also Athena and Heracles. In spite of a certain “barbarization” in the appearance of the characters of the Greek pantheon, they are quite recognizable, but we must remember that the iconography of Greek gods and heroes was gradually adapted to transmit the image of local deities. Therefore, the image of the Zoroastrian goddess Rishto/Arshtat later occurs on Kushan coins, but according to the iconography, it is Athena.
In the image of a mighty Heracles, they began to depict Verethragna, one of the Zoroastrian deities who was a victor over evil forces and the paragon of courage. From the arrival of the Yuezhi to Bactria in about 130 BC until the middle of the 1st century AD when the decor of Khalchayan was created, that is, over about 180 years, the ideology of the nomads who came from the borders of China was significantly transformed. Judging by the images on the Great Kushan coins, they embraced the local Zoroastrian pantheon.
Therefore, in Khalchayan, with Athena and Heracles interpreted as patron deities of the Heraios dynasty, we should not see the actual Greek gods, but local ones embodied in the Hellenized form.