Antik davr va ilk o‘rta asr tasviriy san’atining monumental shakllari (I qism)
O‘zbekiston Davlat San’at muzeyining asl boyliklari jumlasiga uchta zal hamda muzey zaxiralarida joylashgan qadimgi va o‘rta asrlar davri san’ati asarlari kiradi.
Ushbu kolleksiya 1930 yillardayoq turli manbalardan kelib tushgan namunalar asosida shakllanishni boshlagan. Masalan, Gandxara usulidagi tasvir tushirilgan tosh barelyefi mashhur olim va sayohatchi D. D. Bukinich tomonidan Bagrom (Afg‘oniston)dan olib kelingan edi. Ob’yektlar Sharqiy Turkistondan ham kelib tushgan.
Biroq muntazam ravishda qadimgi va o‘rta asr artefaktlari kolleksiyasi O‘zbekiston Respublikasi hududidagi arxeologik tadqiqotlar tufayli to‘lib borgan.
Ushbu topilmalar antik va ilk o‘rta asrlar davridagi tasviriy san’at monumental shakllarining yuqori darajasidan dalolat beradi, IX – XVI asr sopol va me’moriy naqshlar haqida, shuningdek, ayrim tanga topilmalari haqida taassurot beradi. Ko‘p yillar davomida kolleksiyani shakllantirish bilan arxeolog D. G. Zilper shug‘ullangan.
Antik va ilk o‘rta asrlar davri san’ati asarlari uchta tarixiy-madaniy hudud — Baqtriya, Farg‘ona va Buxoro Sug‘di namunalari bilan ifodalangan.

Monumental forms of fine art of ancient and medieval art (Part I)
Works of ancient and medieval art, located in three halls and in storerooms, are genuine treasures of the State Museum of Arts of Uzbekistan.
This collection began to form in the 1930s, due to an influx from various sources. A small stone bas-relief with a Gandhara style image, for example, was brought by the famous scientist and traveller D. D. Bukinich from Bagram (Afghanistan).
There were also items from East Turkestan. However, the collection of ancient and medieval artefacts began to be systematically replenished due to archaeological research on the territory of the Republic of Uzbekistan.
These findings show us the high level of monumental forms of fine art from the period of antiquity and the early Middle Ages, and they give an idea of the ceramics and architectural decor of the 9th – 16th centuries, a s well a s of some coins. For many years, the archaeologist D. G. Zilper was engaged in the formation of the collection.
The antique and early medieval art works are represented by items from three historical and cultural regions: Bactria, Fergana and Bukharian Soghd.