XIX – XX asrlarga mansub yodgorliklar badiiy faoliyatning kitobat va xattotlik, gilamlar va to‘qimachilik sanʼatining boshqa turlari singari ayrim yo‘nalishlarni ifoda etadi.
1925 yili muzey Rossiya to‘plamidan Samarqandda yasalgan 16 ta butun sopol idish va idishlarning 100 dan ortiq bo‘laklarini sotib olgan. 1930-yillar oxirida Berlin etnologiya muzeyidan minglab sopol bo‘laklar solingan qutilar yetib kelgan. Ular 1907 yili Turkistonga borgan Villi Rikmer Rikmers (1873 – 1965) tomonidan qo‘lga kiritilgan (Rikmers etnologiya to‘plamining asosiy tarkibi hanuzgacha Etnologiya muzeyida saqlanmoqda).
Mazkur ashyolarning katta qismi Samarqand shahrining qadimgi qismi – Afrosiyob xarobalaridan topilgan. Sopol idishlar siniqlarining bir qismini esa 1876 – 1905 yillarda Qirollik etnografiya muzeyi mudiri Adolf Bastian (1826 – 1905) sotib olgan. Ushbu idishlar va bo‘laklar orasida temuriylar davriga oid namunalar ham bo‘lsada, ularning katta qismi O‘zbekiston tarixida shukuhi jihatidan kam bo‘lmagan ilgarigi – somoniylar va ular o‘rniga kelgan keyingi sulolalar davriga taalluqli edi. Ulkan miqdordagi bu topilmalarni birlamchi tasniflash va tartibga solishni Kurt Erdmann amalga oshirgan va ulardan ayrimlarini Ikkinchi jahon urushi boshlangunga qadar eʼlon ham qilgan. Bundan keyingi tashkiliy ishlar va ayrim maqolalar urushdan keyingi vaqtga to‘g‘ri keladi.
Bundan tashqari, 1970 yillar oxiridan boshlab to‘plam boshqa etnologiya muzeylaridagi arxeologiya ashyolaridan iborat yangi kirimlar – butun va bo‘laklangan idish, meʼmoriy bezak namunalari evaziga to‘lib borgan. 2014 yildan boshlab mazkur katta to‘plam bo‘yicha ilmiy ishlar Bamberg universiteti va Shtutgartdagi Linden muzeyi bilan hamkorlik loyihasi doirasida olib borilmoqda.

Where are the entire ceramic vessels made in Samarkand stored?
Сollection of the Museum of Islamic Art was focused on arts, handicrafts, and archaeological artifacts from nearly every part of the Islamic world.
Objects in its collection dating from the 19th and 20th centuries were limited to a few subject areas such as book art, calligraphy, carpets, and other textiles.
Following the museum’s acquisition in 1925 of a total of sixteen ceramic vessels and over one hundred shards from Samarkand, all of which came from a Russian collection, the museum received a number of crates in the late 1930s from the Berlin Ethnological Museum containing thousands of ceramic fragments. They had been acquired by Willi Rickmer Rickmers (1873 – 1965) on expeditions to Turkestan in 1907 (the main ethnographic part of this collection is still in the Ethnological Museum: see the essay by Ingrid Pfluger-Schindlbeck). A large proportion of them came from the ruins of Afrasiab, the site of ancient Samarkand.
The museum received further ceramic fragments from Adolf Bastian (1826 – 1905), director of the Ethnological Museum from 1876 to 1905. Among all these vessels and fragments there were also shards from the Temurid period, but most of them belonged to an earlier, equally illustrious era in Uzbekistan’s history, the time of the Samanid rulers and their successor dynasties. The first review and attempt to sort this enormous collection was conducted before the start of the Second World War by Kurt Erdmann who also published a few of the pieces. More work on ordering the collection and occasional publications followed after the war.
The collection was augmented as archaeological objects still held in the Ethnological Museum were transferred starting in the late 1970s: vessels, fragments of vessels, and architectural ceramics. Starting in 2014 a collaborative project with the University of Bamberg and the Linden-Museum in Stuttgart conducted a scholarly reappraisal of this enormous collection.